ROTTERDAM SOKAKLARINDA KAYBOLMAK

Avrupa Rüyası turunu kayıt yaptırdığımdan beri büyük bir hevesle beklediğim, görmek istediğim ülke Hollada’ya geldik nihayet. Amsterdam’ı çok beğendim hatta “beni bırakın siz gidin” dedim ama bırakmadılar. Daha gezecek çok yer, görecek çok şey var diye ikna ettiler beni. Amsterdam’dan sonra Hollanda’nın ikinci durağı Rotterdam oldu.

Nazilerin nerdeyse tüm şehri bombalamasının ardırdan pek de tarihi bir şey kalmamış maalesef buralarda. II. Dünya savaşından sonra yeniden inşa edilen modern bir şehir Rotterdam. Ben de madem öyle çarşı pazar gezerim diyorum ve başlıyorum Rotterdam’ı da keşif listeme eklemeye!

Markthal (Hal Merkezi)
Adından da gayet net anlayacağınız gibi burası bir mevye sebze pazarı. İçeri girer girmez meyve ve sebzelerin diyarında küçük bir yolculuğa çıkmış gibi oluyorsunuz. Burada 20’den fazla dükkân ve 9 adet de restoran bulunuyor. Yeme, içme ve alışveriş keyfi yapmak için çok uygun bir yer. Hollanda ile özdeşleşmiş laleler, yine ülkenin ünlü nefis peynir çeşitleri, sebze ve meyve reyonlarını gezerek vakit geçirebilirsiniz.

Boijmans Van Beuningen Müzesi

New York Oteli (Film Gibi)
2000 yılından beri ulusal miras oalrak kabul edilen bu otel aslında Holland America Line’ın eski genel müdürlük merkeziymiş. Bir zamanlar burada ki limandan kalkan gemiler yüz yıl boyunca New York’a gidip geliyormuş. On binlerce insanın ümidi buradaki limandan başlayıp Amerika’ya kadar uzanan bir yolculukla, kendilerine daha iyi bir yaşam bulmakmış. Çok sonraları Holland America Line şirketi kapanmış ve 1993’te otele dönüşene kadar bina boş kalmış. Şehirde dolaşırken bi kahve içeyim ama nerde diyorsanız artık daha fazla düşünmeyin! Burası çok ideal!

Tekne Turu
Rotterdam limanında tekne turu yapan firmalar var. Spido firması sanıyorum en meşhuru olacak ki her yerde ismini, reklamını görünce gittim hadi gezelim dedim. Akşam yemekli tekne turu da dahil olmak üzere 4 adet paket program hazırlamışlar. Ben liman turu paketini satın aldım (12.50€). 75 dakika süren yolculukta Rotterdam’ın siluetini ve liman çevresini gezdiriyorlar. Güzel güneşli bir günde Rotterdam’daysanız bence hiç vakit kaybetmeden yapmanız gereken bir aktivite olacaktır. Benim vaktim kısıtlı olduğu için daha çok gezmeye vakit bulamadan ayrılıyorum. Benim için keyifli geçen bir Hollanda gezisinin ardından Avrupa Rüyası otobüsüyle Belçika’ya doğru gezmeye devam ediyoruz. Acayip keyif aldığım otobüsle Avrupa turu, öncesinde hiç aklımda yoktu. Bence az biraz gezmeyi seviyorsanız düşünmeden gidin Avrupa Rüyası’na kayıt yaptırın doya doya baştan başa Avrupa’yı gezin. Hadi!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP