SAKİN BAŞKENT: ZAGREB

Avrupa Rüyasının 19 günlük Avrupa gezisinin sonlarına doğru geliyoruz. Ama dile kolay bu sürede nerdeyse her yeri gezdik dolaştık. Avrupa’yı bir seferde böylesine kapsamlı gezebildiğim için ayrıca mutluyum. Bugün galiba 17. gün ve biz Zagreb’e gidiyoruz.

Hırvatistan’ın başkenti olan bu şehir, bana biraz soğuk geldi ilk başta. Büyük ihtimalle sokaklarda çok kimseyi görmediğimden olabilir. Biraz da akşama kaldık ama sonradan insanlar çıkmaya başladılar. Şehir hareketlendi.

Zagreb merkezi yukarı şehir veaşağı şehirolarak ikiye ayrılıyor. Yukarı şehir Jelacic meydanının üst kısmı, Kaptol ve Gradec bölgeler burada bulunuyor. Aşağı şehir ise Ilica caddesi ve şehrin eski bölgesini içine alıyor.

Ban Jelacic Meydanı şehrin kalbinin attığı yer. Eğer şehirde bir etlkinlik, bir kutlama varsa burada yapılıyor. Meydanın ortasında at üstündeki heykel, meydana ismini veren büyük asker Josip Jelačić. Kendisi bir dönem ülkesini Osmanlı tehdidinden de korumuş. Meydanın arka kısmında kocaman kuleleriyle her yerden görebileceğiniz Zagreb Katedrali var.1899 yılında yapılmış olan bu katedralin önünde de Meryem Ana anıtını görmeniz mümkün.

Buraya çok yakın meşhur Dolac Pazarı'nı görmeyi unutmayın! Pazarcı teyzeler tezgâhlarınıkaldırırken yetişiyoruz.Tezgâhlar arasında şöyle bi gezdikten sonra Tkalciceva caddesine geçiyoruz. Bu caddede 13. yydan kalma bir şehir kapısı var. Bu sokak Zagreb’in barlar sokağıymış. Genelde şehirde göremediğimiz insanlara burada rastlayınca seviniyoruz.

Daha sonra yukarı şehir tarafına geçiyoruz. Sokaklarda dolaşırken St Mark Kilisesi'nin bulunduğu Markov Meydanı'na çıktık. Gelmişken kilisenin içine de göz atıyoruz. Tavan resimleri, mozaikler şahane!
Lotrscak Kulesi de son durağımız oluyor. Orta çağda şehrin korunması için yapılmış bu kuleye çıkıp şehri tepeden izlemeden Zagreb’ten ayrılmayın mümkünse.

Güzel fakat yorucu bir gün daha bitti. Otobüsümüze dönüp bu güzel anıların fotoğrafları editleyebilirim artık. Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turumuz sonlara doğru gelse de daha gezeceğimiz yerler var ve yola devam etmemiz gerek. Size de ucuz Avrupa turu yapmak için Avrupa Rüyasını öneriyorum.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP