ŞAŞAALI MONTE CARLO

Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turu yapıyoruz. Bugünden itibaren Fransız Rierası diye bilinen bölgedeyiz. Burası meşhur Alpler'in güneye bakan sahil kısmı diyebilirim kısaca. Monte Carlo Monako'da bir şehir ama ülke küçük olunca rehberimiz "semt-şehir" diye adlandırıyor burayı. Yine rehberimizden öğrendiğimiz kadarıyla burası Monako Prensliğine ekonomik olarak katkı sağlaması için lüks ve ihtişamlı bir kumar merkezi haline getirilmiş. Bir bakalım bize ilginç gelecek ne varmış buralarda diye şöyle bi geziyoruz şehri. 

Açıkça ifade etmek gerekirse ben Avrupa Rüyası turundan önce bu şehrin ismini sadece F1 yarışlarında duymuştum. Son derece lüks mekanlarla dolu dünyaca ünlü isimlerin gelip tatil yaptığı veya ev aldıkları Akdeniz sahilinde bir kent olduğunu da gözlerimle görmüş oldum.
PalaisduPrince (Kraliyet Sarayı)
Prens'in sarayı olarak da tercüme edebiliriz aslında. Bu yapı orjinalinde 13. yüzyılda dışarıya karşı korunma amacıyla inşa edilmiş bir Ceneviz kalesi. Tarih boyunca zaman zaman restore edilen kale, en son olarak 14. Louis zamanında lüks bir saraya dönüşmüş.
MuseeOceanographique (Okyanus Bilimi Müzesi)
Dünyadaki en eski akvaryumlarından biri olan müze, 1910 yılında açılmış. Belki bir yerlerden aşina olduğunuz Kaptan Cousteau’nun buluşları da bu müzede sergileniyor. Tropikal Akvaryum, Akdeniz Akvaryumu ve Köpekbalığı Lagünü olmak üzere toplam 3 akvaryum var. Müzenin La TerasseRestaurant’ından, Le Rocher yarımadasının muhteşem manzarasını izlemeyi ihmal etmeyin!
Marina
Daha önce de yazdığım gibi Monako'ya bağlı olan bu semt-şehir zenginlerin ve ünlülerin favori yerlerinden birisi. Kumarhane tam da burada yer alıyor ancaj ilginçtir ki Monako halkının kumar oynamasına ve kumarhaneye girmesine izin verilmiyor. James Bond filmleri serilerinden Golden Eye ve Casino Royale filmleri bu kumarhanede çekilmiş.
JardinExotique (Egzotik Bahçe)
Akdeniz’e bakan dik bir yamaçta bulunan bahçe, 1933 yılında açılmış. Burada prehistorik döneme ait olduğu belirlenen eserlerin olduğu Gözlemevi Mağarası var. Ayrıca Roma öncesi ve Roma dönemi koleksiyonlara ait koleksiyonlarının sergilendiği Antropoloji Müzesi de burada bulunuyor.
NouveauMuseeNational de Monaco (Monako Ulusal Müzesi)
Müzeyi, Villa Paloma ve Villa Sauber olmak üzere 2 ayrı villaya bölmüşler. Bu müzede ayrıca resim fotoğrafların sergilendiği geçici sanat sergileri de açılıyormuş.
Avrupa Rüyası ile kısa bir zamanda gezme imkanı bulduğum Monte Carlo'yu sevdim diyemem ancak o lüksün gösterişin "vay bee buralarda mı yaşıyorlarmış" dedirten etkisini hissettim. Sizler de otobüsle Avrupa turu yapmak isterseniz, bu şehir göreceklerinizden sadece birisi olacak ama sizde de aynı etkiyi bırakacağından eminim. Avrupa Rüyası ile turuma devam ediyorum. Geziyle kalın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP