Shakespeare’in Kasabası Stratford-upon-Avon’da Gezilecek En İyi 4 Yer

İngiltere’nin Avon Nehri üzerindeki küçük ve tarihi bir Elizabethan pazar kasabası olan Stratford-upon-Avon, ünlü yazar William Shakespeare'in doğum yeri olarak tüm dünyaca ün kazanmıştır. Nehir kıyısında yeşillikler arasındaki tarihi evlerin büyüleyiciliğinin yanı sıra tarihi Stratford-upon-Avon Kanalının çevrelediği 16. ve 17. yüzyıllardan kalma tarihi bir dokuya sahip olan kasabada, dünyanın en ünlü oyun yazarı Shakespeare'in ayak izlerini takip ederek ahşap evler arasında zaman yolculuğuna çıkacaksınız. İngilitere’nin bu şirin Pazar kasabası aynı zamanda 15. yüzyıldan beri düzenlenen ünlü Mop Fuarı festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa Rüyası Büyük Britanya turu ile İngiltere’nin Stratford-upon-Avon kasabasında nereleri gezmelisiniz?

1.   Shakespeare’in doğduğu evi ziyaret edin

Shakespeare’in doğduğu evi ziyaret ederek 16. yüzyıl İngiliz orta sınıf bir ailenin konut yaşamı tarzını yansıtan iki katlı, yarı ahşap evde ünlü yazarın eserleri arasında yolculuğa çıkacaksınız. Charles Dickens, Thomas Hardy ve John Keats gibi birçok ünlü yazarın notları düştüğü pencereye bakabilir, Shakespeare’in oyunlarının izlerini süreceğiniz Shakespeare's Treasures Sergisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yer: Shakespeare Merkezi, Henley Caddesi, Stratford-upon-Avon

Resmi site: https://www.shakespeare.org.uk/visit/shakespeares-birthplace/

2.   Anne Hathaway’in Kır Evi ve bahçelerini gezin

Hoş manzaralar eşliğinde yürüyerek ulaşacağınız Shakespeare'in eşi Anne'nin evi olan Anne Hathaway'in Kır Evi, yarı ahşap, sazdan çatılı ve zevkli bir bahçeye sahip. Shakespeare’in eselerine konu olan ağaların, bahçe manzaralarının hayat bulduğu Anne’nin kır evindeki 16. ve 17. yüzyıl mobilyalarda dikkat çekiyor. Evin bahçesinde Greenwood Şarkı Ağacı, Müzik Yolu, Kelebek Yolu ve Elizabethan döneminde çiçeklerin sembolizmini keşfedeceğiniz çok sayıda sergi ve mekan da bulunmaktadır.

Yer: Kulübe Lane, Stratford-upon-Avon

Resmi site: www.shakespeare.org.uk/visit-the-houses/anne-hathaways-cottage-amp-gardens.html

3.   Geleneksel Düğüm Bahçesi ve Nash’in Evi’nde gezintiye çıkın

Stratford-upon-Avon için yazının başında vurguladığımız Shakespeare’in şehri deyimini devam ettiriyoruz. Shakespeare'in torunu Elizabeth'in ilk kocası olan Thomas Nash'in iyi korunmuş 16. Yüzyıl İngiltere’sinin tarihi dokusunu yansıtan Nash'in Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Çok sayıda heykel ile bezenmiş, bitkilerin bir ahenk içinde dans ettiği Düğüm Bahçesi’nde keşfe çıkabilirsiniz.   

Adres: 22 Şapel Caddesi, Stratford-upon-Avon

Resmi site: www.shakespeare.org.uk/visit-the-houses/nashs-house-amp-new-place.html

4. Holy Trinity Kilisesi’ndeki Shakespeare’in mezarını ziyaret edin

Shakespeare’in gömülü olduğu 13. yüzyıldan kalma Kutsal Üçleme Kilisesi’ne limon ağalarının eşlik ettiği caddeyi takip ederek gidebilirsiniz. “İyi dostum, İsa aşkına tut kendini/Kirli sırlar buraya gömülmüştür/Bu taşları oyan adamı kutsa/Ve kemiklerimi oynatanları lanetle” uyarısının yer aldığı sunaktaki mezarı ziyaret ederken mezarla ilgili birçok efsanevi hikayeyi de dinleyebilirsiniz.

Yer: Eski Kent, Stratford-upon-Avon

Resmi site: www.stratford-upon-avon.org

Avrupa Rüyası Büyük Britanya turu ile ünlü yazar Shakespeare'in doğduğu İngiltere'nin Stratford-upon-Avon'u gezmeye hazır mısınız!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP