Sırbistan Gezi Rehberi

Sırbistan Gezi Rehberi
 
Sırbistan, otobüsle Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz, doğası güzel, mutfağı güzel, kültürü güzel Balkanların güzel ülkesi. Güney Avrupa'da yer alan ülke Karadağ, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Arnavutluk ve Romanya ile çevrili. Orta Avrupa'dan Türkiye'ye ve daha sonra Yakın Doğu'ya giden başlıca kara yollarından birinde yer alan Sırbistan, şahane milli parkları ve kış tesislerinin yanı sıra başkent Belgrad’ın renkli günlük yaşamı ve hareketli gece hayatı sayesinde yıl boyu pek çok turist ağırlıyor. Avrupa tarihinin kesişme noktasında yer alan ve bu nedenle kültür, etnisite ve dinlerin bir karışımını sunan Sırbistan, misafirperver halkıyla da gönülleri fethediyor.
 
Önemli Şehirler
Sırbistan’ın başkent Belgrad’dan sonra ikinci büyük şehri olan Novi Sad, çok sayıda kültürel ve tarihi eseri ve müzelerinin yanı sıra ülkenin sanayi, kültür, eğitim, sağlık, spor ve turizm merkezi. Etkileyici kalesi ve sayısız barok kilisesi ile ünlü Novi Sad'ın ardından gelen üçüncü büyük şehir Niš, Roma İmparatorluğu'nda Hıristiyanlar için hoşgörüyü kabul eden Büyük Roma İmparatoru Konstantin'in doğum yeri olmasıyla hayli turistik bir merkez. Güneybatı Sırbistan'da, oryantal titreşimlere sahip çok kültürlü ve çok etnikli Novi Pazar ise, farklı tarihi dönemlere ait çok sayıda paha biçilmez esere ev sahipliği yapıyor. Kragujevac, Kruševac, Kraljevo, Subotica, Čačak ve Užice ise ülkenin diğer önemli kentleri.
 
 
Gezilecek Yerler
Sırbistan'ın birçok turistik durağını çarpıcı kaleler, Orta Çağ manastırları, geleneksel kültürü yaşatan köyler ve barok parklar ve art-deco mimarisi ile kalabalık şehirler oluşturuyor. Başkenti Belgrad, Sava ve Tuna Nehirlerinin kesişim noktasında, capcanlı bir Avrupa şehri. Kalemegdan Bölgesi başta olmak üzere 2000 yıllık yapılar, müzeler, kiliseler, galeriler, parklar, spor alanları, plajlar, kuleler ve limanlar yer alıyor. Avrupa'nın en büyük ve en iyi korunmuş 18.yüzyıl kalelerinden birine sahip Novi Sad, Türk mirasına sahip çıkan Novi Pazar ve ünlü Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın Life Is a Miracle filminin çekildiği Drvengrad Köyü, Sırbistan gezilecek yerlerin ilk sıralarında. Fruška Gora, Tara Ulusal Parkı ve Drina Nehri ise çarpıcı manzaralar sunan doğal güzellikler.
 
Sırp Mutfağı
Türk damak tadına oldukça uygun, hatta pek çok tanıdık yemeğe rastlayabileceğiniz Sırp mutfağı, Orta Avrupa ve Yakın Doğu yemeklerinin tipik bir Balkan karışımı. Sırplar, ızgara etler ve sosisler, yerel peynirler ve ekmek üzerinde ağır olan yiyecekleriyle gurur duyuyorlar. Öyle ki Sırplar ağırlıklı olarak et seven bir millet olarak da tanımlanabilir. Rakı, baklava ve diğer Yunan-Türk lezzetleri de hayli yaygın tüketiliyor.
 
Müzeler
Belgrad’ın olduğu kadar Sırbistan’ın da en turistik müzesi olan ve Sırp bilim insanı Nikola Tesla adına kurulan Nikola Tesla Müzesi ile, Osmanlı, Balkan, Yugoslav ve Sırp sanatçıların çalışmalarını sergileyen Sırbistan Ulusal Müzesi ülkenin en önemli müzelerini oluşturuyor.Bunların yanı sıra, ülkede Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi, Sırbistan Tarihi Müzesi ve Sırp Ortodoks Kilisesi Müzesi gibi daha pek çok adres bulunuyor.
 
Ulaşım
Sırbistan’ın en büyük havalimanı olan Nikola Tesla Havalimanı, başkent Belgrad’da yer alıyor. Belgrad şehir içi ulaşım ise, halk otobüsleri, tramvay ve troleybüsler ile sağlanıyor.
 
Alışveriş
Giyim, ayakkabı, teknoloji ve mücevher gibi uluslararası markaları özellikle Belgrad’daki Ušće, Rajićeva, Zemun Plaza gibi alışveriş merkezlerinde bulmanız mümkün. Diğer yandan Knez Mihailova Caddesi’ndeki şirin, el yapımı hediyelik eşya stantları oldukça güzel bir alternatif. Novi Sad'da Sad Novi Bazaar ve Mercator, Niš'deki Forum ve Mercator, Kragujevac'taki Kragujevac Plaza ile Belgrad'ın 40 km dışında, Inđija'daki Fashion Park outletine de uğrayabilirsiniz.
 
Festivaller
Avrupa’nın en büyük müzik festivali olan EXIT Festivali, Guca Köyü’nde düzenlenen Trompet Festivali, Avrupa'da 1968'de başlayan en eski rock festivallerinden biri olan Gitarijada ile Ušće'de gerçekleşen Belgrad Bira Festivali ve Köpük Fest ülkenin en önemli ve keyifli festivalleri.
 
Ünlü Kişilikler
Ünlü Sırp bilim insanı Nikola Tesla ve yönetmen Emir Kusturica başta olmak üzere, karikatürist Alexander Blatnik, müzisyen Goran Bregoviç, futbolcu Bozidar Maljkovic ve ne yazık ki “Bosna Kasabı" veya “Sırp Kasabı” olarak da bilinen eski Sırp komutan Ratko Mladiç, Sırbistan’ın ünlü kişilikleri.
 
Otobüsle Avrupa turunun Balkanlar’daki en keyifli durağı olan Sırbistan’ın resmi dili Sırpça olsa da ülkede, azınlık dilleri olan Macarca, Makedonca, Boşnakça, Hırvatça ve Karadağca da konuşuluyor. Sırbistan, 2010’dan bu yana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamıyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP