SIRBİSTAN HİKAYESİ

Sırbistan

Temel bilgiler
Sırbistan Balkanlar'da yer alan bir devlettir. Sırbistan-Karadağ’ın ayrılmasıyla oluşmuştur. Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Karadağ, güneyinde Makedonya ve Arnavutluk, doğusunda Romanya ve Bulgaristan bulunur. 7.243.007 kişilik nüfusu ile bir parlementer cumhuriyet ülkesidir.

Şehirler
Başkenti Belgrad'dır. Sırbistan'da başlıca şehirler arasında Priştine, Novi Sad, Niş ve Semendire'yi sayabiliriz.

Konuşulan / Tanınan Diller
Sırbistan'ın resmî dili Sırpçadır. Ancak azınlık dilleri olarak, Macarca, Makedonca, Boşnakça, Hırvatça ve Karadağca dilleri başta olmak üzere diğer azınlık dilleri konuşulur.

Din
Sırpların büyük bir çoğunluğu Ortodoks Kilisesi'ne bağlıdır. Ama aralarında Katolik ve az da olsa Protestan olanları vardır.

Tarih
Yaklaşık 420 yıl Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı kaldıktan sonra bağımsızlığını almıştır. Balkanlar'da eski Yugoslavya devletinin bir arada kalan iki parçası olan Sırbistan ve Karadağ'ın oluşturduğu Sırbistan-Karadağ Devlet Birliği, 3 Haziran 2006 tarihinde her iki ülke parlamentosunun birliğin sona ermesini onaylaması ile ortadan kalkmış oldu.

Ekonomi
2000'li yıllarda yüksek büyüme oranları yakalamış olan Sırbistan ekonomisi 2009-2012 yılları arasında maalesef küçülmüştür. İşsizlik, ülke ekonomisi için çözülememiş bir sorun olmaya devam etmektedir. Avrupa Komisyonu'nun '2015 İlerleme Raporu'na göre, Sırbistan etkin bir piyasa ekonomisine ve AB içinde rekabet gücüne sahip olmayı öngören Kophenang Ekonomik Kriterleri'ni kısmen karşılamaktadır. IMF ile Sırbistan arasında anlaşmaya varılan üç senelik program ile 1 milyar Euroluk 'stand-by' düzenlemesi 2015 Şubat ayı sonunda yürürlüğe girmiştir.

Kültür ve Turizm
Ülke ucuz ve güvenli, hava durumu yılın birçok ayında iyi, otobüslerle gezmek kolay, yaşam hem sakin hem de eğlenceli. Bağımsız bir Sırbistan turu keyifle yapılabilir, ülke içinde kolayca seyahat edilebilir. Farklı şehirlerde farklı kültürleri görmek mümkün. Kültürel etkinlikler kapsamında Loznica’da Mart ayında Kadınlar Dünyası etkinliği, Nisanda Cokesine Savaşı Anma Töreni ve yamaç paraşütü yarışması, Mayısta Trsic Öğrenci Vuk Festivali, Haziranda Banja Koviljaca Mantar Festivali, Temmuz ayında Trsic Güzel Sanatlar Çalıştayı, Ağustosta Uluslararası Europe Dances Folklor Festivali ve Banja Koviljaca Uluslararası Etnik Film Festivali düzenleniyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP