Slovakya Gezi Rehberi

Avrupa Rüyası PLUS ile görebileceğiniz Orta Avrupa'da yer alan Slovakya, eski Çekoslovakya'nın bir parçası. Başkenti ve en büyük şehri Bratislava olan ülkenin, AvusturyaÇek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Ukrayna ile sınırı bulunuyor. Tuna, Váh ve Hron Nehirlerinin içinden geçtiği ülke, yüzyıllardan bu yan varlığını sürdüren şehirleri, eşsiz doğası, kaplıcaları ve UNESCO miraslarıyla zengin turizm fırsatlarına sahip.

Önemli Şehirler

Gotik, Barok ve Rönesans kiliseleri, saraylar, Arnavut kaldırımlı sokaklar, büyüleyici yamaç mahalleleri, çeşmeler, nehir parkları ve hoş kafelerle dolu tarihi merkezi ile ülkenin başkenti Bratislava, Slovakya’nın tüm güzelliklerinin bir özeti gibi. Bir zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun Macar kesimindeki en önemli maden kasabalarından biri olan Banská Bystrica, Slovak kültürü için önemli bir merkez olan meydanı, antik kilise ve kaleleri ve müzeleriyle önemli bir kent. Slovakya'nın doğudaki en büyük ikinci şehri ve metropolü Kösice, Avrupa'nın en eski Gotik katedrali ile birçok saray ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Pitoresk bir Orta Çağ madencilik kasabası olan Banská Štiavnica, muhteşem bir doğaya ve etkileyici bir kaleye ev sahipliği yapan Nitra, Rönesans mimarisinin en güzel örneğine sahip Prešov, ülkenin en büyüleyici şehirlerinden olan Trenčín mutlaka görülmeli. Aynı zamanda, çok sayıda kilise ve iyi korunmuş Barok mimarisi ile Trnava ve Alman mimarisinden etkilenen iyi korunmuş Architectureilina, ülkenin başlıca görülecek şehirleri.

Gezilecek Yerler

UNESCO Dünya Mirası olan Bardejov, Slovakya'nın en çok ziyaret edilen kalesi Bojnice, ülkenin en büyük milli parkı ve kış sporları merkezi Vysoké Tatry ile muhteşem bir Orta Çağ incisi Levoča mutlaka görülmesi gereken adresler. Ayrıca, ünlü kaplıca kenti Piešťany, Malá Fatra Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası Alanı Slovak Karst, kireçtaşı basamaklı şelaleler tarafından oyulmuş derin vadiler ve kanyonlar korunan Slovenský Raj, Avrupa'nın en büyük kalelerinden biri ve UNESCO Dünya Mirası olan Spiš Kalesi, Doğu Slovakya'da büyüleyici bir Orta Çağ kasabası Spišská Nová Ves, geleneksel bir Karpat köyü ve UNESCO Dünya Mirası olan Vlkolínec ile Slovak Karpatlar'ın Ahşap Kiliseleri ülkenin görülecek yerlerinden bazıları.

Slovak Mutfağı

Avusturya, Macaristan ve Almanya mutfaklarının etkisinde olan geleneksel Slovak yemekleri, çorba, haşlanmış ve kavrulmuş sebze, rosto ve ızgara et ile şarküteri gibi temel ürünlerden oluşuyor. Slovakların harika kokulu tatlıları, kendilerine has meyveli börekleri ise mutfağın belirgin özelliklerinden. Slovak birası, şarap ve maden suları ise ülkenin başlıca içeceklerini oluşturuyor. Ayrıca, Tokaj bölgesinde üretilen şaraplar ve Bratislava’nın köpüklü şaraplarını mutlaka deneyin. Diğer yandan iyi şarap tatmak isterseniz Pezinok’un eski kraliyet kasabalarını ziyaret edin.

Müzeler

Büyük bir tarihi geçmişe sahip Slovakya’nın başkenti sayısız müzesi ile ziyaretçilerini selamlıyor.
Şehir Tarihi Müzesi, Doğa Bilimleri Müzesi, Ulusal Slovakya Müzesi, Gerulata, Ticaret Müzesi, Antol Müzesi, Balneoloji Müzesi, Betliar Müzesi, Bojnice Müzesi, Merkezi Slovakya Müzesi, Cerveny Kamen Müzesi, Doğu Slovakya Müzesi, Liptov Müzesi, Küçük Karpat Müzesi, Madencilik Müzesi, Zvolen Tarih ve Coğrafya Müzesi, Banska Bystrica Tarih ve Coğrafya Müzesi, Zilina Tarih ve Coğrafya Müzesi, Spis Müzesi, Orava Müzesi ve Nitra Müzesi, ülkenin en önemli müzelerini oluşturuyor.

Ulaşım

Son derece karmaşık ve entegre bir ulaşım ağı bulunan ülkede 718 km otoyol bulunuyor ve Slovakya’da çoğu şehir, yüksek hızlı karayolu erişimine sahip. Diğer yandan Viyana'dan otobüs ya da trenle Bratislava'ya geçmek mümkün. Budapeşte’den ise düzenlenen tren seferlerinin yanı sıra, Tuna Nehri üzerinden de feribotla ulaşım sağlanıyor. Slovakya’nın tek uluslararası havalimanı olan ve Orta Avrupa’ya giriş kapısı olma niteliği taşıyan Bratislava Letisko Havalimanı ise, kent merkezine 9 km uzaklıkta bulunuyor.

Alışveriş

Başkent Bratislava’da küçük dükkânlar şehrin çevresinde bulunurken, merkezde ise Obchodnά, Aupark Mall, Avion, Polus City Centre ve Shopping Palace Zlaté Piesky gibi büyük alışveriş merkezleri bulunuyor.

Festivaller

Junifest olarak bilinen Bratislava Bira Festivali, Tuna kıyısındaki şehrin en büyük sergi salonu Incheba’da gerçekleşiyor. Bratislava’nın her yerindeki ve Bratislava çevresindeki tüm şarap mahzenlerinde kutlanan festival, Low Carpathian Şarap Rotası sezonunun açılışıyla başlıyor. Altın Mahmuzlu Şövalye gösterileri, borazan ve davulla şehrin yürütülmesinin canlandırılması ve görkemli havai fişek gösterileri ile kutlanan Taç Giydirme Töreni ile kasım ayının sonlarından itibaren yoğun ilgiyle karşılanan Bratislava Noel Pazarı oldukça keyifli organizasyonlar. Diğer yandan, Tarihi Eskrim Festivali ve Bratislava Müzik Festivali de ülkenin en eğlenceli etkinlikleri arasında.

Ünlü Kişilikler

Tarih boyunca pek çok değerli yazar, ressam, kâşif ve müzisyen yetiştirmiş, zengin kültürel mirasa sahip Slovakya, başkenti Bratislava ile de Orta Avrupa’nın gözdesi. Bratislava’da yerli halkın yardımsever, güler yüzlü ve arkadaş canlısı oluşlarından hayli etkilenebilirsiniz.

Avrupa Rüyası PLUS ile görebileceğiniz Orta Avrupa'da yer alan Slovakya, turizm amaçlı üç bölgeye ayrılabilecek dokuz siyasi bölgeye ayrılmış durumda. Tuna Nehri, nehir vadileri, ormanlar ve tepelerden oluşan Batı Slovakya, ülkenin başkent ve en büyük şehri Bratislava, Nitra, Trnava, Trenčín, Topoľčany, Púchov şehirlerini kapsıyor. Küçük kasabaların dağlık bölgesi, Orta Çağ mayınları ve birçok milli parkın bulunduğu Merkez Slovakya, ormanları, dağlık tarımsal alanları ile Tatras ve Doğu Slovakya ülkenin bölgelerini oluşturuyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP