Stockholm’de Görmeniz Gereken 5 Yer

Kuzey Avrupa turuna çıkan en uğrak noktalarından İsveç’in başkenti Stockholm, 13. yüzyıldan günümüze İskandinav coğrafyasının kültürel ve ekonomik anlamda merkezidir. 14 adanın kanallarla bölündüğü Stockholm, zengin bir tarihi birikime sahip olup eğlence merkezleri ve zengin yeşil alanlarıyla tüm kültürel özellikleri ziyaretçilerine sunmaktadır. Peki, İskandinav Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile gideceğiniz Stockholm’de nereleri gezmeli?

1.   Ortaçağ kenti Gamla Stan’ı ziyaret edin

Avrupa’nın ve İsveç’in en iyi korunmuş Ortaçağ şehirlerinden biri olan Stockholm’ün eski şehir bölgesinde yer alan şirin Gamla Stan adacığına, şehrin kuzey bölgesindeki üç ayrı köprü ile ulaşmak mümkün. Arnavut kaldırımlarıyla, ödüllü restoranları, barları ve mağazalarıyla ziyaretçilerini masal diyarında yolculuğa çıkaracak bu adacığa uğramayı unutmayın.

2.   Vasa Müzesi’nde İskandinav tarihinin izlerini sürün

İskandinav coğrafyasının en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Vasa Müzesi, Hollandalı gemi yapımcısı Henrik Hybertsson’un nezaretinde Stockholm’de yapılan ve zamanının en büyüğü olan 17. yüzyıldan kalma kraliyet savaş gemisi Vasa’ya da ev sahipliği yapıyor. Müzeye giriş ücreti ise 130 İsveç kronudur.

3.   Moderna Museet Müzesi’nde sanat yolculuğuna çıkın

Skeppsholmen adasında yer alan Moderna Museet’te modern ve çağdaş sanat eserlerinden oluşan sergiyi ziyaret edebilirsiniz. Picasso ve Giacometti’nin eşsiz koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze, tam da sanat severlere göre.

4.   Gröna Lund Lunapark’ında eğlemeyi unutmayın

Yediden yetmişe tüm yaştan herkesin kendine uygun bir eğlenceyi bulacağı Gröna Lund’da, 90 km hıza ulaşan roller coaster trenine, 80 metre yukarıya fırlatan asansöre, ayaklarınızı yerden 121 metre kesen dönen salıncağa binebilirsiniz.

5.   Skansen’de minyatür İsveç tarihine tanık olun

150’den fazla bina, kilise, okul, dükkan, atölye oluşan ve ülkenin küçük bir mimari haritasını çıkaran Skansen minyatür şehrinde açık hava müzesi turuna çıkabilirsiniz. Tarihi binalara ek olarak hayvanat bahçesini, cam ve çömlek işi yapan atölyeleri ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile Stockholm’de konaklayarak İsveç’in tarihinde ve eşsiz doğasında yolculuğa çıkıp kusursuz İsveç mobilyalarının üretildiği ülkede keşfe çıkın! 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP