Strasbourg Gezi Rehberi

Fransa'nın en çekici ve sofistike şehirlerinden biri olan, Alsace bölgesinin başkenti Strazburg, masallardan çıkmış atmosferi, çiçeklerle kaplı ve Arnavut kaldırımlı meydanlarında yer alan orta çağ yapıları ve ahşap evleri ile çok güzel bir şehir. UNESCO listesindeki merkezi Grande-Île, Ill Nehri ve Canal du Faux-Rempart tarafından çevrelenmiş Strazburg, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nu da barındırıyor. "Avrupa’nın Başkenti" unvanına sahip Strazburg aynı zamanda büyük bir öğrenci kenti olarak Fransa'nın en önemli üniversitesinden biri olan Strazburg Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Bir sınır kenti olduğundan, tipik Fransız kentlerine benzemeyen, Alman ve Fransız kültürünün yoğun özelliklerini taşıyan Strazburg, şaraplık üzüm bağları ile de ünlü.

avrupa rüyası strasbourgh notre dame katedrali 

Gezilecek Yerler

Strazburg, özellikle yürüyerek ya da bisikletle kolayca keşfedilebilen, güzel korunmuş ve yaya dostu şehir merkezi sayesinde popüler bir turistik merkez. Strazburg'un en iyi mimari dokusu olan Cathédrale Notre-Dame (Place de la Cathédrale) aynı zamanda Avrupa'nın da en etkileyici Gotik kiliselerinden biri. 1176-1439 yılları arasında inşa edilen ve Fransa'nın en yüksek katedral kulesi olan 142 metre kuleye sahip yapı, şehrin muhteşem manzarası için izleme platformuna da sahip. Katedral dışında Église Saint-Thomas (St. Thomas Kilisesi), Maison Kammerzell, L'Opéra (Opera Binası), Petite France, Orangerie, Le Palais de l'Europe, Place de la République, Grande Sinagog, Cite de la musique et de la Danse (Strazburg Müzik ve Dans Konservatuarı) ve daha pek çok adres kentin gezilecek yerlerini oluşturuyor.

avrupa rüyası strasbourgh vauban barajı 

Müzeler

Pek çok müzenin yer aldığı kentte, her ayın ilk cumartesi günü tüm müzelere giriş ücretsiz. Musée de l'uvre Notre-Dame, Palais Rohan, Musée des Beaux-Arts (Güzel Sanatlar Müzesi), Musée Archéologique (Arkeoloji Müzesi) ve Musée des Arts Décoratifs (Dekoratif Sanatlar Müzesi), Musée Alsacien (Alsas Müzesi), Musée Historique (Tarih Müzesi), Musée d'Art Moderne et Contemporain (Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi), Musée Tomi Ungerer ve Musée Zoologique (Zooloji Müzesi) kentin en önemli müzeleri arasında.

Alışveriş

Zaman zaman şehirde, birçok caddede satıcılarının çeşitli ürünler sundukları ve mağazaların özel indirimlerle katıldığı merkezin geniş bölgelerinde genel pazarlar düzenliyor. Çarşamba ve cumartesi günleri Rue de Vieil-Hôpital'de bit pazarı kuruluyor. Şehir merkezinin kuzeyinde 100'den fazla mağaza ve restorana sahip, yürüme mesafesinde bir alışveriş merkezi olan Place des Halles, yeni alışveriş merkezi olan Rivetoile, Etoile Polygone ve Etoile Bourse tramvay durakları arasında yer alıyor. Printemps'de yer alan Galeries Lafayettes, Rue Hellebardes ve Gutenberg, tasarımcı kıyafetleri ve erkek giysileri sunuyor. Yerel şaraplar ve biralar dahil olmak üzere ucuz yiyecekler için, Alman indirim zinciri olan NORMA'nyı deneyebilirsiniz. Daha da iyi bir seçenek, şehir etrafında bulunan COOPAlsace ve PointCOOP. Çok uygun fiyatlarla çok yerel şaraplar satıyorlar.

avrupa rüyası strasbourgh yeme içme rehberi 

Yeme ve İçme

Alsace spesiyalleri çok sayıda ve birçok geleneksel restoranda, şehirde veya mahallede yenebilir. Özellikle, lahana turşusunu tatmadan (choucroute) Alsace’dan ayrılmayın. Diğer spesiyaller arasında Alsace domuz eti-kasap eti, Flammeküche veya flames (tartes flambées), soğan kremalı sosla yapılmış bir çeşit ince pizza, patates ve havuçla pişirilen Baeckeoffe, sığır eti ve domuz güveç, genellikle iki ya da daha fazla kişi ve Fleischnackas, sarmal gibi sunulan karışık sığır eti ve salata ile servis ediliyor.

Ulaşım

Tren hizmetleri, şehir merkezindeki Gare de Strasbourg'dan, Offenburg'a ve Almanya'da Karlsruhe'ye, Metz, Paris ve Basel'e doğru hareket ediyor. Kendi iç hava limanı bulunan Strazburg, iç hatlar ile Avrupa ve Kuzey Afrika'daki uluslararası destinasyonlar da hizmet veriyor. Havaalanı, sık tren servisi ile Gare de Strasbourg'a bağlanıyor. Strazburg'da şehir içi ulaşım, 55,8 km'lik toplam 6 hattan oluşan fütürist görünümlü Strasbourg tramvayı ile sağlanıyor. Kentte ayrıca Canal du Rhône au Ren, Canal de la Marne au Rhin ve Grand Canal d'Alsace halen kullanılıyor ve her yıl yüz binlerce turisti kendine çekiyor. Şu anda tarihi şehir merkezi bu aktif ulaşım türlerini rahat, güvenli ve keyifli hale getirerek yürüyüş ve bisiklete binmeyi sağlayan bir yaya bölgesi haline getirildi.

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile Strasbourg'u ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP