Swansea’de Görmeniz Gereken 10 Adres

Birleşik Krallık'ta Galler'in güneyinde, kendi ismini taşıyan kontluğa bağlı Swansea, Atlantik Okyanusu kıyısında bir büyük liman kenti. Avrupa’da oldukça ünlü bir kırsal tabiat alanı olan Gower Yarımadası ile Lliw Tepelerini de içerisine alan Swansea’de şehir merkezinde bulunan Marina, Glynn Vivia Sanat Galerisi, Swansea Müzesi, Dylan Thomas Merkezi, Çevre Merkezi ve Avrupa'daki kapalı pazardan en büyüklerinden biri olan Kapalı Pazar başlıca gezilecek yerler. St. David Merkezi, BT Kulesi, Alexandra House ve Ulusal Sahil Müzesi ise mutlaka görülmeli.

Wales National Waterfront Museum

Galler’in 1800’lere dayanan endüstri ve denizcilik tarihini en muhteşem şekilde ziyaretçilere sunan Wales National Waterfront Museum (Galler Ulusal Sahil Müzesi), ülkenin dünyaya çelik ve kömürü ithal ettiği ve buharlı lokomotifin icat edildiği çağı oldukça interaktif bir şekilde yaşatıyor.

Art of the Matter

Swansea sanat açısından oldukça aktif ve yıl boyu canlı bir şehir. Şehrin en önemli sergilerinin yapıldığı yer olan The Glynn Vivian Art Gallery, 1911’de Richard Glynn Vivian tarafından kurulan ve şehre ait yüzlerce yıllık geçmişe sahip koleksiyonlara ev sahipliği yapan bir merkez. Bunun yanında Art of the Matter (Maddenin Sanatı) koleksiyonu ile de günümüz sanatçılarıyla iletişimini geliştirmeye devam ediyor.

avrupa rüyası swansea Mumbles

Mumbles

Swansea Körfezi’nin batı yakasındaki canlı ve şirin deniz kıyısı kasabası olan Mumbles’da 120’den fazla dükkân, restoran ve pub bulabilirsiniz. Özellikle deniz ürünleri Paris ve Londra’nın en seçkin kuruluşları tarafından ziyaretçilere sunuluyor. Deniz ürünü yiyecekseniz mutlaka yerel balıkçıların ürünlerinden kullanıldığından emin olun. Mumbles İstiridye Festivali ise özellikle damak tadına düşkün seyahat severler için kaçırılmayacak bir festival. Ayrıca Mumbles’da inanılmaz bir dondurma rekabeti de var ve bu tabi ki ziyaretçilere yarayan bir durum!

Swansea Market

İlk defa 1897’de kurulan Swansea Market (Swansea Pazarı) tüm İngiltere’nin en geniş cam ve demir işlemeleri ile kaplıydı. II. Dünya savaşında şehrin büyük kısmı gibi burası da yok oldu ancak yeniden yapıldıktan sonra Galler içerisinde içinde 100’den fazla tezgâha sahip olan ender yerlerden biri haline geldi. Bu pazarda damak tadınıza uygun olabileceğini düşündüğünüz şeylerin hepsinin tadına bakabilir ve dilediğinizi alabilirsiniz.


The Dylan Thomas Centre

20. yüzyılın en büyük şairlerinden olan ve Swansea’da doğup büyüyen Dylan Thomas’ın hayatının sergilendiği The Dylan Thomas Centre’da (Dylan Thomas Merkezi) birçok tur ve rehberli gezi imkânı bulunuyor. Edebiyat meraklıların hayli ilgisini çeken merkezde her yıl, dünyanın her yanından inanılmaz bir katılımın sağlandığı Dylan Thomas Festivali düzenleniyor. 

Clyne Gardens

 

Swansea’de ziyaret edilebilecek sayısız park olmasına rağmen Clyne Gardens (Clyne Bahçeleri) kesinlikle aralarından farklı bir biçimde ayrılıyor. Devasa ve egzotik bitkiler rhododendrons’dan Elephant Rhubarb’a ve American Skung Cabbage’a kadar uzanan bir yelpazeye sahip.  

avrupa rüyası swansea Three Cliffs Bay

Three Cliffs Bay ve Rhossili Bay

 

Gower Yarımadası’nın manzarasını kesinlikle görmeden inanmak pek olası değil. Zira manzaranın yanı sıra burada birçok etkinlik bulmak da mümkün. Swansea’de oy birliğiyle en güzel yer seçilen Three Cliffs Bay’ın (Three Cliffs Körfezi) her yerini tam anlamıyla görebilmek için yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Rhossili Bay (Rhossili Körfezi) ise dünyadaki kayalık rezervinin en kuzey noktasında durmanızı sağlıyor.  

The Liberty Stadium

 

Yirmi bin kişilik The Liberty Stadium (Özgürlük Stadyumu) açıldığı 2005’ten bu yana, Swansea FC Futbol Takımı’na ev sahipliği yapıyor. Günümüzde ise son 30 yılın en muhteşem zamanlarını yaşıyor takım, Swansea için ayrı bir gurur kaynağı.

avrupa rüyası swansea LC Waterpark

LC Waterpark

Her yaştan insanın görmesi gereken tam bir sanat eseri olan LC Waterpark (LC Su Parkı), şehrin ana alışveriş alanından kısa bir yürüyüş uzaklığında yer alıyor. Sayısız kaydırak ve eğlenceli alanlara sahip olmasının yanında sonsuz sörf platformunda da sörf yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

Swansea Grand Theatre

Swansea Grand Theatre (Swansea Büyük Tiyatrosu), özenle seçilmiş canlı etkinlik, sergi ve performansa ev sahipliği yapmasının yanı sıra bu efsanevi tiyatronun geçmişi hakkında da özel turlar düzenliyor. Zamanınız varsa katılmaya çalışın.

Avrupa Rüyası'nın Britanya Turu ile ziyaret edebileceğiniz Swansea, güzel sahili, görkemli yamaçları ve doğa harikası alanları ile outdoor sporları için de inanılmaz uygun bir bölge. Kültürel etkinlik ve organizasyonlar bakımından da yıl boyu hareketli bir takvime sahip Swansea’de olmanın keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP