Tallinn'de Görülmesi Gereken 7 Yer

1000 yıllık şehir mimarisi, müzeleri ve kafeleriyle modern ile tarihi atmosferi bir arada bulunduran Estonya’nın başkenti Tallinn, Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu merak edilen şehirlerinden. Baltık, Nordik, Teuronic ve Rus kültürlerinin bir araya geldiği Estonya’nın kozmopolit şehri Tallinn’de nelere gezmeli?

1.   Von Krahl’ın sokaklarında yürüyüşe çıkın

Estonya’nın başkentinin sokaklarını süsleyen tarihi binaların yamaçlara yaslandığı Tallinn’in Eski Kent bölgesinin Von Krahl sokaklarında 18. Yüzyıla dayanan atmosferde gezintiye çıkın. Ahşap kirişlerin süslediği tarihi taş binalarıyla, dik merdivenlerin Arnavut kaldırımlarıyla Tallinn’in en eski sokaklarında gece yürüyüşe çıktığınızda film karesindeymiş hissine kapılacaksınız.

2.   Lennusadam Deniz Uçağı Limanı’nı ziyaret edin

Estonya’ya kadar gelmişken gezilecek müzeler arasında Çar’ın donanmasını ve deniz uçaklarının sergilendiği Lennusadam Deniz Uçağı müzesini ziyaret edebilirsiniz. 1916 yılına tarihi uzanan Çar’ın donanmasını , deniz uçaklarını, denizaltıları büyüleyici bir ortamda keşfedebilirsiniz.  

3.   TV Kulesi’ne çıkarak Tallinn’i kuşbakışı seyredin

Estonya’daki Sovyet etkisinin önemli eserlerinden olan Teletorn’a (TV Kulesi) çıkarak yeşil çam ormanlarından şehrin tarihi üzerinde süzülen bulutlara kadar uzanan manzarayı seyredebilirsiniz. Tallinn’in manzarasından Baltık Denizi’nden Finlandiya’ya kadar uzanan bir manzara sizi bekliyor.

4.   Toompea Tepesi’ne çıkın şehri ayaklarınız altına alın

İlk zamanlar Tallinn’deki soylu ve zengin kesimin yaşadığı Toompea Tepesi, şehrin muazzam siluetini görebileceğiniz eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Kale duvarlarının çevrelediği tepeden Baltık Denizi’ne kadar uzanan şehrin keyfini sürebilir, tezgahlarda satılan badem şekerlerinden alabilirsiniz. 

5.   Kadriorg Sarayını ziyaret edin

Barok mimarisinin özgün örneklerinden olan Kadriorg Sarayı, adını tarih kitaplarından sıkça duyduğumuz Çar Deli Petro’nun çabalarıyla 1710 yılı tamamlanmıştır. Günümüzde Tallinn’de resim galerisi olarak faaliyet gösteren sarayın müze kısmında 16. ve 17. yüzyıla ait eserler sergileniyor.  

6.   Tallinn’in tarihine açılan Viru Kapısı’nda geçin

Tarihi 1300’lü yıllara uzanan Viru Kapısı, Tallinn’in eski şehir bölgesinin alt kısmında yer alıyor. Renkli kafelere ve restoranlara açılan kapıdan geçerek dünyaca ünlü butikçilerden hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Kapının açıldığı cadde üzerindeki çiçek pazarını ziyaret edilir, tarihi atmosfer içerisinde gezebilirsiniz.

7.   Burç Geçitlerini ve Kök Kulesini ziyaret edin

Tallinn’in dikkat çeken tarihi yapılarından olan Kiek in de Kök Kulesi ve Burç Geçitleri, 1475 yılında inşa edilmiş ve topçu kulesinin dış kısmında yer alıyor. 38 metre uzunluğundaki kuleye şehir içerisinde faaliyet gösteren 3 ve 4 numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu rotasında yer alan Estonya'nın başkenti Tallinn’de tarihi atmosfer içerisinde yolculuk yapacaksınız.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP