Türk Vatandaşları için Vizesiz Ülkeler Listesi

Birçoğumuz seyahat etmeyi çok istiyoruz ama bazen vizeler buna engel olabiliyor. Kimi zaman pahalı olabiliyor kimi zaman da çıkmayabiliyor. O yüzden seyahat etmek isteyenler için öncelikle vize istemeyen ülkelerden başlamak çok iyi bir tercih olacaktır. Sadece pasaportla girilebilen ülkeleri aşağıya sizler için yazıyorum.

kuzey makedonya cumhuriyeti

Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

1-Arnavutluk

Özellikle yaz aylarında turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Arnavutluk için ideal zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır diyebiliriz. Bu aylarda hem konaklama hem ulaşım masrafları daha uygun olmaktadır. Bu ülkeyi vizesiz gezebilir ve 90 gün kadar da kalabilirsiniz.

2-Bosna-Hersek

Son yıllarda oldukça ilgi çeken Bosna-Hersek Türk turistler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Saraybosna ve Mostar şehirleriyle ön planda bu eski Osmanlı toprakları vizesiz görülebilmektedir. Yine 90 gün boyunca vizesiz kalabilirsiniz.

3-Karadağ

Balkanlar son yıllarda ön planda olan bir seyahat durağı halini aldı. Karadağ da etkileyici doğası ve makul maliyetiyle ilgi çekici bir ülke haline gelmiştir. Türk vatandaşlarına 180 günlük süre içersinde 90 gün vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır.

4-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türkiye’nin yavru vatan olarak nitelendirdiği Kıbrıs’a herhangi bir vize işlemi uygulanmamaktadır. Türk vatandaşları nüfus cüzdanları ile buraya giriş yapabilmektedir.

5-Kosova

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

6-Kuzey Makedonya Cumhuriyeti

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Makedonya’yı ziyaret etmek için de vize gerekmemektedir. Üsküp ve Ohri şehirleri ile nam salan bu ülkeyi Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahat edebilmektedir.

7-Sırbistan

Bir diğer vizesiz ülke de Sırbistan. Burayı hem yaz hem de kış aylarında ziyaret edebilirsiniz. Kışın kayak turizmi için yazın da doğa turizmi için 90 gün boyunca Türk vatandaşları gezebilmektedir.

8-Ukrayna

Son dönemlerde zorlu günler yaşasa da Ukrayna daha iyi bir yer haline gelmiştir. Türkiye’de özellikle gece hayatı gibi şeylerle ünlü olsa da köklü bir tarihe sahiptir Ukrayna. Bu ülkede 60 gün kadar vizesiz kalabilirisiniz. Ayrıca artık buraya yeni kimlik kartlarınızla gidebilirsiniz. Ufak bir not otel rezervasyonlarınız ve dönüş biletiniz belli olursa yararınıza olur.

9-Moldova

Aslında oldukça farklı bir ülke Moldova. Asma bahçeleri ile ünlü olan bu yer en önemli şarap üreticisidir. Ayrıca oldukça da uygun bir ülkedir. Buraya Türk vatandaşları vizesiz girebilmekte ve 90 gün boyunca kalabilmektedir.

10-Belarus

Eski bir Sovyetler Birliği ülkesi olan Beyaz Rusya’yı bahar aylarında ziyaret edebilirsiniz. Türk vatandaşları 30 gün boyunca ziyaret edebilirsiniz.

11-Azerbaycan

Oldukça iyi ilişkilerimizin olduğu kardeş ülke Azerbaycan’ı Mayıs’tan Kasım ayına kadar olan dönem ziyaret için idealdir diyebiliriz. Buraya gitmek isteyen Türk vatandaşları Bakü’deki Haydar Aliyev Uluslar arası Havalimanı’ndan vize almalıdırlar. Vize alırken vize formu doldurup 2 adet 3x4cm boyutlarında vesikalık fotoğraf ce 10$ Azerbaycan vize ücreti ödemesi gerekmektedir.

12-Andorra

Son yıllarda adını duymaya başladığımız bu ülke İspanya ve Fransa arasında kalmış denizle bağlantısı olmayan küçük bir ülkedir. Fakat turistler için oldukça ilgi çekici bir duraktır. Andorra’da vizesiz 90 gün boyunca kalabilirsiniz ancak havalimanı olmadığı için ve çevredeki ülkeler Schengen Bölgesine dahil olduğundan pek işimize yaramamaktadır.

japonya

Asya Kıtasındaki Vize İstemeyen Ülkeler

Konum olarak Türkiye’ye biraz uzak olan bu ülkeler ulaşım açısından biraz pahalı olsa da konaklama ve diğer ihtiyaçlar açısından uygun olabilmektedir.

1-Bahreyn

Bahreyn Arabistan yarımadası kıyısındaki 30 kadar adacığın oluşturduğu bir ülkedir. Yaz aylarında çok bunaltıcı olacağı için Ekim ve Şubat arasındaki dönem idealdir. Kapıda vize almak şartıyla Bahreyn’e giriş yapabilirsiniz ve 14 gün boyunca kalabilirsiniz.

2-Doğu Timor

Bu ülke Endonezya’dan bağımsızlığını kazanmış bir ada ülkesidir. Ulaşım biraz zor ve maliyetli olsa da diğer açılardan çok caziptir. Buraya kapıdan vize alarak girebilir ve 30 gün boyunca kalabilirsiniz.

3-Endonezya

Endonezya 17.500’den fazla adanın üzerine kurulmuş olan dünyanın en büyük takımada devletidir. Oldukça çekici bir seyahat merkezi olduğunu belirtmeliyim. Türk vatandaşları sınır kapısından 25$ vize ücreti ödeyerek 30 günlük vize alabilmektedir.

4-Ermenistan

Buraya sınır kapısından veya internet üzerinden alabileceğiniz vize ile giriş yapabilirsiniz. Güzergah olarak karayolu ile Gürcistan üzerinden ulaşabilir ya da hava yoluyla Erivan’a ulaşabilirsiniz.

5-Filipinler

Birbirinden farklı doğal güzellikleri bulabileceğiniz bu ülkeye vizesiz giriş yapabilir ve 30 gün botunca konaklayabilirsiniz.

6-Güney Kore

Türk vatandaşları bu ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir ve 90 gün süre boyunca da kalabilirler.

7- Gürcistan

Komşumuz olan bu ülkeyi vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Hatta kimliğinizle gitmeniz bile yetmektedir. 90 güne kadar bu ülkede kalabilirsiniz.

8-Hong Kong

Türkiye’ye uzak olduğu için buraya ulaşım pahalıdır. Diğer ülkelere göre de ucuz bir yer değildir. Ancak Türk vatandaşları buraya vizesiz giriş yapabilirler ve 90 gün boyunca konaklayabilirler.

9-Japonya

Dizileriyle, filmleriyle, kültürleriyle oldukça ilgi çekici bir yer Japonya. Yine belirtmeliyim ki ulaşım ve barınma ihtiyaçları pahalı bir ülke. Eğer iyi bir bütçeniz varsa rahatlıkla gidebilirsiniz burada 3 aya kadar vizesiz kalabilirsiniz. Sadece pasaportunuz çipli olmasına dikkat edin.

10-Kuveyt

Orta Doğu ülkelerinden biri olan Kuveyt Türk vatandaşlarına kapıda vize vermektedir. 90 güne kadar bu ülkede kalabilirsiniz.

11-Myanmar

Güneydoğu Asya’da yer alan bu ülke gelişmişlik bakımından geri kalmış bir seviyededir. Online vize alarak bu ülkede 28 güne kadar kalmak mümkündür.

12-Tacikistan

Bu ülke için Nisan ve Ekim ayları oldukça idealdir. Özellikle Nevruz döneminde gidip festivallere katılabilirsiniz. Kapıda alacağınız vizeyle 60 güne kadar bu ülkede konaklayabilirsiniz.

brezilya

Güney Amerika Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

1-Arjantin

Latin Amerika’nın en güzel ülkelerinden biri. Turistler için oldukça çekici bir yer. Arjantin 90 gün vizesiz seyahat imkanı sunuyor elbette pasaportunuzun temdit süresinin en az 6 ay olduğuna dikkat etmeniz gerekir ve otel rezervasyon ve dönüş biletinizi ayarlamaya bakın.

2-Bolivya

Güney Amerika’nın orta kısmında yer alan Bolivya kesinlikle görülmeye değer. Tıpkı Arjantin gibi burayı da 90 gün boyunca vizesiz ziyaret edebilirsiniz ancak otel rezervasyon bilgileriniz ve dönüş biletinizi ayarlamayı ihmal etmeyin size bunları sorabilirler.

3-Brezilya

Sanırım en çok ilgi çeken ülkelerden biri Brezilya’dır. Futboluyla, dansıyla, favelalarıyla herkesin aklında yer eden bir ülke. Burayı 90 gün boyunca vizesiz gezebilirsiniz.

4-Ekvator

Eşsiz doğal güzelliklere sahip olan Ekvator Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat olanağı sunmaktadır. Her ülkede dikkat etmeniz gereken kurallar dışında herhangi bir şartı yoktur. 90 gün boyunca konaklayabilirsiniz.

5-Kolombiya

Kolombiya Türk vatandaşlarına 180 gün vize uygulamayan Ülkerlerden biri ancak vizesiz giriş yaptığınız zaman en fazla 30 gün kalabiliyorsunuz sonrası için vize almak durumdasınız.

6-Nikaragua

Büyük okyanusa ve Karayip denizine kıyısı olan bu tropikal ülkesini 90 günlük vizesiz ziyaret edebilme olanağınız var.

7-Paraguay

Ziyaret edilebilecek bir diğer Latin Amerika ülkesi de Paraguay. Bu ülkeyi 90 günlük vizesiz geçiş hakkı bulunuyor.

8-Peru

Gelmiş geçmiş en büyük medeniyetlerden birine ev sahipliği yapmış topraklara sahip olan Peru Türk vatandaşlarına 90 gün vize olmadan seyahat olanı sağlamaktadır.

9-Şili

Şili gerçekten etkileyici doğasıyla görülmeye değer. Bu ülke içinde 90 günlük vizesiz kalabilme imkanı mevcut.

10-Venezuela

Son dönemlerde sıklıkla bizle beraber anılan bu ülke oldukça renkli. 90 günlük vizesiz kalabilme olanağı sunan bu ülkede rezervasyon bilgilerinize dikkat etmelisiniz.

jamaika

Amerika Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

1-Antigua ve Barbuda

Karayip denizinin doğusunda yer alan bu küçük ve güzel ada ülkesine Londra’dan tek aktarmalı uçuşlar mevcut. Bu adada 180 güne kadar konaklayabilirsiniz.

2-Barbados

Güney karayipler bölgesinde bulunan bu ülke oldukça güzel bir coğrafyaya sahiptir. tropik iklimin yaşandığı ülkeyi aralık-mayıs arasında ziyaret edebilirsiniz. Vizesiz 90 gün boyunca kalabilirsiniz.

3-Dominika

Bu ada ülkesini vizesiz 21 gün boyunca ziyaret edebilirsiniz.

4.Jamaika

Birçok çok dans türünün anavatanı olan ve dünyaca ünlü isimlerin memleketi olan bu ülkeyi ziyaret etmek çok güzel olacaktır. Bu ülkeyi 90 gün boyunca vizesiz ziyaret etmek mümkün.

kenya

Afrika Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

1-Fildişi Sahili

Batı Afrika’da yer alan bu ülkeyi ziyaret etmek için online vize başvurusu yapmak gerekmektedir. Ayrıca hepatit A aşısı da olmak gerekmektedir.

2-Kenya

Hem yüzyıllar öncesine ait fosillerin bulunduğu bir coğrafya hem de safariye çıkabileceğiniz bir ülke. Ülkeye giriş için online vize almanız yeterlidir.

3-Libya

Kuzey Afrika’nın Mağrip bölgesinde yer alan Libya’da sahiller ve arkeolojik bölgeler oldukça ilgi çekicidir. Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca vizesiz seyahat imkanı tanımaktadır.

4-Mozambik

Öncelikle şunu belirtelim ki buraya gitmek isterseniz biraz aşı olmak zorundasınız. Sarıhumma, tifo, hepatit a ve menenjit aşılarını olmanız gerekiyor. Bu ülkeyi kapıda vize alarak 30 gün boyunca gezebilirsiniz.

5-Togo

Batı Afrika’daki benin körfezinde yer alan Togo oldukça eğlenceli bir ülkedir. Bu ülke için kapıda vize alarak ziyaret edebilirsiniz.

6-Zambiya

Bu ülkeye sırf 500 yıldır devam eden geleneksel Kazanga Festivaline katılmak için bile gidebilirsiniz. Kapıda vize akarak 30 gün boyunca bu ülkede barınabilirsiniz.

7-Zimbabve

Afrika kıtasının güneyinde yer alan Bu ülke için online vize başvurusu yaptıktan sonra kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

fiji adaları

Okyanusya Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

1-Fiji

Fiji 215’i ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan oluşur. Bu ülkeye vizesiz olarak gidebilirsiniz ve 120 güne kadar konaklayabilirsiniz.

2-Palau

Yine bir adalar ülkesi, bu ülke 250 tane adadan oluşmaktadır. Bu ülkeye giriş yapmak için kapıda vize almanız yeterli. 30 gün boyunca burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz farklı kıtalar birçok ülke bulunmakta. Sanırım plan yapıp çanta hazırlama zamanı. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP