Üsküp’ün Görülmesi Gereken 3 Kilisesi

Üsküp’ün Görülmesi Gereken 3 Kilisesi
 
Otobüsle Avrupa turunun Balkanlar’daki en bakir ülkesi Makedonya’nın modern başkenti Üsküp, ülke nüfusunun yaklaşık dörtte birine ev sahipliği yapan ve pek çok Arnavut, Türk, Roman, Sırp, Boşnak’ın yaşadığı şirin bir kent. Halen Osmanlı mirasını buram buram yaşatan Üsküp kentin dört bir yanında yükselen heykelleri, müzeleri ve Avrupai duruşuyla ülkenin yükselen yıldızı. 15. yüzyıldan bu yana ayakta duran Taş Köprü’sü, Üsküp Kalesi ve kentin otantik bölgesi Türk Çarşısı haricinde Üsküp’te görülecek değerli dini yapılar da bulunuyor. Balkan Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Üsküp’te görülmesi gereken 3 kilise, aklınızda bulunsun.
 
Aziz Bogorodica Kilisesi
Üsküp'ün katedral kilisesi olan ve 1835 yılında inşasına başlanan Aziz Bogorodica Kilisesi, aynı zamanda şehrin koruyucusu olarak da biliniyordu. 1842'de tamamlanan fakat 1944'te yakılan kilisenin önemli eşyaları da çalındı. Aziz Bogorodica, Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi'nin (MANU) karşısındaki Krste Misirkov Bulvarı’nda yer alıyor.
 
Aziz Ohrid Kliment Katedrali
İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Aziz Bogorodica’nın yakılmasının ardından St. Dimitrie Kilisesi’nin de halkın ihtiyaçlarını karşılayamaması ile 1970 yılında inşasına başlanan Aziz Ohrid Kliment Katedrali, mimar Slavko Brezovski'nin imzasını taşıyor. Çağdaş Ortodoks mimarisinin güzel bir örneği olan yapının ana kubbesindeki Hz. İsa freski oldukça etkileyici.
 
Aziz Saviour Kilisesi
Mustafa Paşa Camii'nin yalnızca birkaç adım ilerisinde yer alan Aziz Saviour Kilisesi, küçük ve hoş bir avluya sahip. Avluda, Makedon bağımsızlık hareketinin önemli ulusal kahramanı kabul edilen Goce Delçev'in mezarı ve küçük bir müze bulunuyor. Avlu döşemeleri arasında 18. ve 19. yüzyıldan kalma bazı mezar taşlarını görmek mümkün. 19. yüzyılın başlarında yıkılan bir kilisenin bulunduğu yere inşa edilen Aziz Saviour Kilisesi’nin ikonları 19.yüzyılın en iyi ahşap sanatçılarının eseri.
 
 
Bonus: Rahibe Teresa Evi
Makedonya Meydanı’nda yer alan Rahibe Teresa Evi, Makedon Kent Müzesi’nin hemen yakınlarında bulunuyor. Üsküp'te doğan ve 18 yaşına dek burada yaşayan Rahibe Teresa, 1979 yılında hayırsever faaliyetlerinden dolayı Nobel Barış Ödülü’nü almış Hristiyan dünyasının ünlü rahibelerinden biri. Rahibe Teresa anısına yapılan evin giriş katı müze olarak kullanılırken üst katı da kilise olarak hizmet veriyor. Rahibe Teresa Evi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.
 
ÜsküpAvrupa ve Balkanlar’ın kucağındaki konumu, kültürel çeşitliliği ve doğal güzelliğine rağmen halen yeteri kadar tanınmayan bir Makedon kenti. Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz başkentte, Balkan kültürü ve zenginin mimarinin izini sürebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP