Vatikan'ı Ziyaret Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Şey

Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa turu sırasında İtalya’nın büyülü atmosferini deneyimlemenin en ilham verici duraklarından ilki kuşkusuz Roma. Vatikan ise, başkentin sıcak rayihasından sıyrılıp sanata doymak için biçilmiş kaftan. Roma Katolik Kilisesi'nin merkezi olan ve yıl boyu beş milyona yakın ziyaretçiyi ağırlayan Vatikan, Aziz Petrus Bazilikası ve Meydanı, müzeleri, bahçeleri ve filmlere, kitaplara konu olmuş dillere destan Sistine Şapeli ile bir Roma seyahatinin olmazsa olmazı. New York'taki Central Parkı’n yaklaşık sekizde biri kadarlık yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, mutlak monarşi ile papanın yönettiği mini mini bir devletçik. Ancak Vatikan’ı ziyaret ederken dikkat etmeniz gereken üç şeyi atlamadan yola çıkmakta fayda var.
 
 
Rehbersiz asla!
Vatikan, turistik mekândan çok daha fazlası. Bir şehrin içindeki bir şehir ne kadar büyük olursa ve sergilenen sanatsal değerlerin insanlık tarihi bakımından ne denli inanılmaz olduğu düşünülürse, rehbersiz bir Vatikan seyahati de o kadar anlamsızlaşıyor. Kısıtlı zamanınızda Michelangelo, Raphael, Bernini ve diğer sanatçıların muhteşem eserlerinin yanından fark etmeden geçtiğinizi düşünün! Sonradan yaşayacağınız pişmanlık sizi hayli üzecektir. Neyse ki Avrupa Rüyası Eko ve Plus turların her ikisinde de rehberlik hizmeti var! Daha soğrusu otobüsle Avrupa turu düzenleyen firmaların içerisinde yalnızca profesyonel rehberlik hizmeti veren tek tur firması Avrupa Rüyası! Ahilyle ayrıca Vatikan turu satın almanıza gerek yok.
 
Yeterince zaman ayırın
Vatikan, gezmeye başlayınca gitgide genişleyen bir evren gibi. Ne de olsa başlı başına bir ülke! Vatikan’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Vatikan Müzeleri, Haritalar Galerisi ve Goblen Salonu, Raphael'in Odası ve Cupola, Aziz Petrus Bazilikası ve çarpıcı, nefes kesici Bernini Heykelleri geliyor. Uzun ve yorucu bir gün geçirmeye hazırsanız, bunun için yeterli zaman ayırmanız şart. Günün herhangi bir saatinde Vatikan'ın hemen kuzeyindeki Prati ve Trionfale bölgelerinde yemek molası verebilirsiniz.
 
Uygun giyinin
Vatikan'a doğru yola çıkmadan önce uygun bir şekilde giyinmek son derece önemli. Omuzlarınızı açıkta bırakan tişörtlere, mini etek, şort ve şapkayla girmeye izin verilmiyor. Eğer emin olamıyorsanız yanınıza vücudunuzu kapatacak şeyler alabilirsiniz. (Ben büyük ince şalımı almış, askılı bluzumun üzerine sarmıştım.) Fakat büyük çantalar veya bazı sırt çantaları da müzelere kabul edilmiyor o nedenle yanınıza mümkün olduğunca az eşya alın. Diğer yandan çantalarınızı girişte bulunan odalara da bırakabilirsiniz. (Önermem.)
 
 
Bonus: Cupola'yı ziyaret edin
Vatikan turunun sonunda, St. Peter Bazilikası'nın kubbesine tırmanma şansınız olacak. Sizinle Roma'nın en muhteşem panoramik manzaralarından biri arasında sadece 537 basamak duruyor. Bazilikanın manzarasını seyretme şansınız olmasa da kubbenin tepesine devam etmeden önce Roma'ya bakıp Aziz Petrus Meydanı'nın ikonik görüntüsünü hafızanıza kazıyabilirsiniz!
 
Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa turu sırasında, büyük fark yaratan küçük şeyler sayesinde en iyi Vatikan seyahatini gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP