Venedik'in Tadını Çıkarabileceğiniz 3 Aktivite

Avrupa Rüyası yurtdışı turları ile ziyaret edebileceğiniz Venedik, dünya üzerinde eşi olmayan, tam anlamı ile nevi şahsına münhasır bir şehir. Canaletto ve Monet’nin yağlıboya ile ölümsüzleştirdiği Venedik, 177 kanalı, 400'den fazla köprüsü ve 139 kilisesiyle tam bir Adriyatik Kraliçesi. Her yanını şaşkınlık ve hayranlıkla gezeceğiniz ilham verici, mistik bir şehir olan Venedik'in tadını çıkarabileceğiniz 3 aktivite sizin için bu yazıda.
 
Venedik sokaklarında kaybolun
Kanallardan oluşan Venedik sokakları, başka hiçbir şehirde rastlayamayacağınız, daralıp genişleyen, rengarenk ve kalabalık bir dünya. Şehirde yalnızca 3-4 saatiniz varsa, bunu tek bir müzeye veya turistik adrese harcamak yerine kentin keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle de kendinizi turist güruhunun aktığı tam tersi yöne bırakırsanız, çok seveceğiniz, boş meydan ve sokakları bulabilirsiniz.
 
 
San Marco Bazilikası'nı ziyaret edin
San Marco Bazilikası Venedik’in olduğu kadar, İtalya'nın da en güzel dini yapılarından biri. Dışı, büyük kubbeleri ve mermer sütunlarıyla rengarenk bir görüntü çizerken iç kısmı ise tavandan tabana uzanan mozaikleri ile büyüleyici. Bazilikanın ana bölümünü gezmek için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok, bu nedenle de şehri gezdikten sonra bir sonraki adresiniz olabilir. Diğer yandan, bazilika içerisindeki üç küçük müzeyi de ziyaret edebilir, çatıya çıkıp San Marco Meydanı’nı da kuşbakışı izleyebilirsiniz.
 
 
Büyük Kanal Turu ile Venedik’e doyun
Venedik'i gezmenin en kolay ve en keyifli yolunun yürüyerek olduğu aşikâr, ancak Venedik demek gondolla Büyük Kanal’da salınmak demek! Görkemli Venedik sarayları ile kaplı Grand Canals turistler için, gondollar, su taksileri ve vaporettiler ile tam bir şölene dönüşüyor. Santa Lucia Tren İstasyon’undan San Marco Meydanı'na devam eden Büyük Kanal’da yol boyunca ikonik Rialto Köprüsü'nün altından geçip muazzam bir Venedik manzarası sunuyor.
 
 
Bonus: Rialto Pazarı’ndan alışveriş yapın
11. yüzyıldan günümüze dek uzanan, yedi asırlık tarihi ile Rialto Pazarı, Venedik’in en hareketli pazar yeri olarak halen varlığını sürdürüyor. Rialto’nun Erberia (meyve ve sebze pazarı), Naranzeria (portakal), Speziali (baharat) ve Pescaria (balık) bölümleri bulunuyor. Otantik bir yerel atmosfere sahip pazar, pazartesiden cumartesiye dek sabahları açıkken, balık pazarı pazartesi günleri kapalı oluyor. Market alanında ise eve Venedik’ten bir şeyler götürmek için, gurme yiyecekler, yağlar, şarap, makarna ve yöresel ürünler satan birçok dükkân bulabilirsiniz.
 
Otobüsle Avrupa turu ile ziyaret edeceğiniz Venedik, beklediğinizden daha güzel ve daha şaşırtıcı bir şehir. Hakkında ne kadar kitap okusanız, ne kadar çok film izleseniz de, kentin kanallarını ve saraylarını ilk kez görüyorsanız hayranlığınız yeni başlıyor demektir!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP