VENEDİK'TE BİR BAŞIMA

Otobüsle Avrupa turu düzenleyen Avrupa Rüyası ile geçen yıl tanıştım. Facebook’ta reklamlarını görüp acaba tek başıma da katılabilir miyim dedim; evet dediler! (Harikasınız, sizi seviyorum diyemedim) Hemen gittim ofislerine kayıt oldum ve başladık 55 kişi bir otobüs gezmeye. Doğu Avrupa, Batı Avrupa yok efenim Akdeniz kıyıları derken bi bakmışım İtalya’ya gelmişim. İtalya’nın son şehri Venedik’i de görmeyi venedikten sonra (kelime esprisi) daha mutlu bir insan oldum resmen.
Venedik’te gezilecek yerler genellikle şehri çevreleyen kanalları ve ünlü San Marco meydanı etrafında toplanmış diyebilirim. Eğer müze vs gezmek isterseniz, önceden planlamanız veya internetten rezervasyon yapmanız gerekebilir çünkü özellike de yaz aylarında aşırı yoğun olabiliyor. Eğlenceli güzel vakit geçirmek yerine diğer turistlere sinirlenip durduğunuz bir sürü garip anlar yaşamayın diye söylüyorum :)
Piazza San Marco(St. Mark’sSquare / San Marco Meydanı)etrafı tarihi binalarla çevrilmiş, kafelerden müzik sesleri gelen, güzel ve şirin bir meydan hatta Venedik’in en en meşhur meydanlarından biri. Bu meydanda en çok dikkat çeken yapılardan birisi hiç şüphesiz San Marcokatedrali. Gotik mimari tarzıyla ünlenmiş ve Venedik’in sembol yapılarından biri olarak kabul edilen katedral tüm görkemiyle göz dolduruyor. Ayrıca hemen yanında bulunan Dük’ün Sarayı (PalazzoDucale/ Doge’sPalace, ve en üstüne çıktığınızda meydanın çok güzel bir manzarasını görebileceğiniz ünlü çan kulesi Campaniledi San Marco da bu meydanda bulunuyor. Eğer vaktiniz olursa bu kuleye çıkmanızı tavsiye ederim.
Şehrin popüler müzelerinden biri olan Marciano Müzesi de San Marco meydanında bulunuyor. Eskiden meydanda bulunan bronz atlar, mozaikler gibi eserler artık bu müzede sergileniyor.
Meydanın batısına doğru yürüdüğünüzde Napoleon tarafından yenilenmiş olan Napoleon kanadı diye adlandırılmış bölgeye ulaşıyorsunuz. Burada görülmeye değer bir mimariye sahip, aynı zamanda Arkeoloji Müzesi’ni de içinde barındıranMuseoCorreryani Müzeler Bölgesi var. Eğer tarih ve sanatla ilgiliyseniz burada tam size göre sergiler bulacağınıza eminim. Özellikle Venedik’in tarihine dayanan objeler, eşyalar ve sanat eserleri ile şehrin kültürünü daha yakında tanıma fırsatı bulabilirsiniz.
E o kadar Venedik’e geldik madem bi gondol sefası yapmak şart dimi? Ben yalnızım, hadi biraz da süreden kısaltalım vs diye pazarlık attığım bi gondolcuyu 80€ almaya razı ettim. Ama genelde 80-120€ arasında değişiyor fiyatlar. Pazarlık yapmadan binmeyin derim.
Güzel bir gondol sefasıyla noktaladığım bu gezimi belki de hiç unutmıycam. Sizler de unutulmayacak anılar biriktirmek, otobüsle Avrupa turu yapmak isterseniz, yalnız ya da arkadaşlarınızla hiç fark etmez hemen gidip Avrupa Rüyası turlarına kaydınızı yaptırın. Geç kalırsanız kontenjanı doluyor demedi demeyin.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP