Venedik'te Gondola Bineceklere Tavsiyeler

Her romantik ilişkide bir hayal olan ve yapılmak istenenler listesinde üst sıralarda yer alan şeylerden biri de Venedik’te gondola binmek! Venedik gibi muhteşem bir şehre gelip de gondola binmemek gibi bir durum çok ciddi bir maddi sıkıntı yoksa düşünülemez bile. İnsanın hayatı boyunca bir kere yapacağı ve yaptıktan sonra da o fotoğrafa bakıp ömür boyu hatırlayacağı bir şey için çok da düşünülecek bir şey yok aslında. Ancak elbette dikkat etmeniz gereken şeyler yok değil. Avrupa Rüyası ile bu romantik etkinliğe daha hazırlıklı olarak gitmenizi sağlamak için Venedik'te gondola bineceklere tavsiyeler yazısına göz atmayı ihmal etmeyin.

Fiyatlar sabit

Bir gondola 6 kişi binebiliyorsunuz ve 30 dakika için 80€ gibi bir ücret ödüyorsunuz. 2 kişi de binseniz 6 kişi de binseniz fiyat değişmiyor. Eğer tasarruf etmek istiyorsanız kendinize 6 kişilik bir grup ayarlayın ve böylece daha az para verin. Ancak dikkat edilmesi gereken bir şey var, o da gondolda sadece 2 kişi geleneksel gondol koltuklarına oturabiliyor, geri kalanların ufak taburelerde oturmak zorunda kaldığını aklınızda bulundurun. Kısacası, geleneksel olanları kapmaya bakın!

 venedik-italya

Evet, İngilizce konuşabiliyorlar

Gondolcular size bu turu satabilecek ve kaç para istediklerini söyleyebilecek kadar İngilizce konuşuyorlar. Dolayısıyla dil konusunda herhangi bir problem yaşamayacaksınız.

Saate dikkat edin

Fiyatlar sabit olsa da tam olarak yarım saati doldurduğunuzdan emin olun. Özellikle binerken gondolcuya göstere göstere saatinize baktığınızı belli edin ki sizi kandırmaya ve erken bırakmaya çalışmasın!

Şarkı söyletmek ücretli

Gondolcunuzun size serenat yapmasını istiyorsanız bunun için ekstra bir ücret ödemeniz gerekeceğini unutmayın.

 italya-venedik-gezisi

Gondola mı Sandalo mu?

Eğer gerçek bir gondol deneyimi yaşamak istiyorsanız bindiğiniz şeyin Sandalo olmadığından emin olun. Sandalo daha küçük kanallara girebilmek için kullanılan daha ufak bir kayık. Ama tabi istediğiniz buysa o ayrı bir durum. İkisi arasındaki farkı bilmenizde her daim fayda var.

Gondol trafiği zamanınızdan çalıyor

Fiyatın sabit olduğu gibi zamanınız da sabit. Gondola bindikten sonra zaman başlıyor ve önünüzdeki 3-4 gondolun gitmesini beklemek durumunda kalabiliyorsunuz. Bu süreç içerisinde de yarım saatlik gezi de başlamış oluyor. Bir tavsiye olarak, San Marco ya da turistik Rialto Köprüsü’nün oradan binmeye çalışmayın. Köprünün Rialto Mercato bölgesinden binmeniz çok daha iyi olur. Binerken ise gondolcunuza biraz daha sakin ve sessiz bir zamanda binmek istediğinizi iletirseniz ve o da isteğinizi kırmazsa, çok güzel bir zamanda sizi gezdirebilir!

Gondolcular etrafı tanıtır

Bir bakıma mini tur diyebiliriz. Gezerken size Venedik’te ve kanal boyunca görebileceğiniz, gitmeniz tavsiye olunan yerleri gösterebilir. Eğer gerçekten düzgün birine denk geldiyseniz hiçbir turistin bilmediği güzellikleri görme şansına da erişebilirsiniz.

 venedik gondol gezisi

Evet fotoğrafınızı çekiyorlar!

Gondol sürmekten bile daha fazla alışık oldukları bir şey bu.

Gondolu son güne bırakmayın

Venedik’te hava şartlarının her an değişebildiğini aklınızda bulundurarak, hava iyi olduğunda hiç düşünmeden yapın. Gittiğiniz mevsime göre değişmekle birlikte, kentte bir gün muhteşem olan hava ertesi gün birden yağmura dönebiliyor. İnternetten hava durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin!

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Venedik’te, harika bir gondol deneyimi yaşamak istiyorsanız, Venedik'te gondola bineceklere tavsiyeler yazısına göz atmayı unutmayın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP