Verona Gezi Rehberi

Kuzeydoğu İtalya'nın Veneto bölgesinde bulunan yedi ilden biri olan Verona, Venedik'ten bir saat uzaklıkta, ülkenin kuzey doğusunun en önemli turizm merkezlerinden biri. Sanatsal mirası, yıllık fuarları, gösterileri ve Romalılar tarafından inşa edilen antik amfitiyatro olan Arena'daki lirik sezon gibi operalar sayesinde kuzey İtalya'daki başlıca turistik yerlerden olan bölge, William Shakespeare'in Romeo ve Juliet'inin şehri olarak da biliniyor. Kent aynı zamanda 2000 yılında mimarisi nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı ilan edildi.

Gezilecek Yerler ve Müzeler

MS 1. Yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilen Verona, özellikle Roma (Colisseum ile aynı tarzda olan) Arena olmak üzere birçok Roma dönemi kalıntısı ile ünlü. Bununla birlikte, tarihi mekanların çoğu, son 800 yıldan kalma. Sanat tarihine meraklıysanız, Verona, Batı Avrupa sanatının geç orta çağdan erken dönem Rönesans tarzlarına geçişini ve zengin 12. yüzyıl kiliseleri ve sanat müzeleri sunumuyla altın bir fırsat sunuyor.

Dışarıda çöken, ancak bugün hala işleyen muazzam, muhteşem bir Roma anfitiyatrosu olan Arena, Shakespeare'in Romeo ve Juliet'inden ünlü balkon aşk sahnesinin yeri olan Juliet'in Evi şüphesiz kentin en önemli gezilecek yerleri arasında bulunuyor. Şehrin kuzey doğusundaki tepede nehrin karşısında yer alan Teatro Romano, Aldige Nehri kıyısındaki Scaligeri Kalesi (Castelvecchio), Piazza delle Erbe, Lamberti Kulesi (Torre dei Lamberti), Porta Borsari, Giardino Giusti, Verona Katedrali (Duomo di Verona), San Giorgetta, Aziz Zeno Bazilikası (San Zeno Maggiore), Sant 'Anastasia, San Lorenzo Maggiore ve San Fermo Maggiore, Castell San Pietro (Aziz Petrus Kalesi), Ponte Pietra (Peter Köprüsü) ve Antonius Fresco Müzesi'ne ev sahipliği yapan Capuccin Kilisesi'nde yer alan Juliet'in Mezarı, Verona’nın gezilmesi gereken yerleri ve müzelerinden başlıcaları.

italya verona kolezyum

Yeme ve İçme

Verona’nın yerel spesiyallleri olan Pastissada de caval, Picula de Caval’ı mutlaka deneyin. Kentte pizza geleneksel olarak yerel olarak tercih edilmese de makarna yemekleri restoran menülerinde yaygın olarak kullanılıyor. Pizzocheri, casoncelli veya bigoli’yi tadın. Bir çeşit domuz güveci olan casoela ve bollito misto, genellikle sadece Verona'da bulabileceğiniz, yerel bir sos olan armutla servis edilen haşlanmış etlerin bir karışımı.

Alışveriş

Via Mazzini, Piazza'nın Piazza Bra ile Piazza delle Erbe arası Verona’nın en popüler alışveriş noktaları. En büyük İtalyan markalarının çoğunun bulunduğu bölgede, alışveriş yapmasanız bile vitrinlere bakmak da oldukça keyifli. Verona’daki şık bir alışveriş caddesi olan Corso Porta Borsari, çok güzel dükkanların bulunduğu Lo Scrittorio ve antikacıların merkezi Corso Santa Anastasia, kentin en önemli alışveriş adresleri.

 romeo juliette evi

Ulaşım

Verona Porta Nuova Tren İstasyonuna sahip Verona, Brenner Geçidi'nden Roma'ya giden kuzey-güney demiryolu hattının Milano ve Venedik arasındaki doğu-batı doğrultusunda kesiştiği ve Avrupa'nın çoğuna şehir içi raylı ulaşım sağlayan önemli bir yoldan geçiyor. Bölgesel ve yerel hizmetlere ek olarak şehir, Zürih, Innsbruck ve Münih'e direkt uluslararası trenlerle ve Paris ve Dijon (Thello), Münih ve Viyana'ya (ÖBB) hizmet veriyor. Verona'nın 10 km güneybatısında yer alan Verona Havalimanı, Porta Nuova Tren İstasyonuna sık otobüs seferleri ile bağlanıyor.

 verona romeo juliette turu

Festivaller

Dünyanın en ünlüleri arasında yer alan Verona Opera Festivali, hala konser ve oyunlara ev sahipliği yapan Roma Tiyatrosu, yoğun bir takvime sahip Filarmoni Tiyatrosu, Aşk Film Festivali, Geleneksel Oyunlar Festivali, uluslararası sergi ve fuarların yanı sıra, rock ve pop konserleri ile müzikaller Verona'nın yıl boyu süren dinamik etkinliklerinden bazıları. İtalya'nın en turistik yerlerinden biri olan Verona’da, Haziran-Ağustos, Verona'da opera sezonu. Temmuz ayının ilk pazar günü Festa del Cimbri ve Camposilvano, eylül ayının ikinci pazar günü gerçekleştirilen Festa dell'Uva Monteforte, mart ayı başından nisan ayı başlarına kadar devam eden Schermi d'Amore - Festival del Cinema Sentimentale e Melò, 1615’ten bu yana sürdürülen Carnevale, sportif ziyaretçilere hitap eden ve temmuz ayında düzenlenen Garda Trentino, Formula Windsurfing Gençlik Dünya Şampiyonası ve İtalya’nın en büyük şarap festivali kentin en önemli organizasyonları arasında.

Verona’yı Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP