Viyana'da Gezmeniz Gereken Müzeler

Sanat tarihi, kültür, cenazeler ve barış gibi konular söz konusu olduğunda Viyana’nın müzeleri insanın aklını başından alıp yepyeni dünyalara götürecek kadar iddialı. Avusturya’nın başkenti Viyana, pek çok kültürü barındırmanın yanında toplum içinde eğitimin en üst noktada olmasına da özen gösteriyor. Bu güçlü kültürün yansımalarını en iyi görebileceğiniz yerler olan müzelere gitmemek ise Viyana’da kesinlikle kaçınılması gereken bir durum. İlk akla gelen yer Museumsquartier olsa da çok daha fazlasına sahip Viyana'da gezmeniz gereken müzeler not edilmeye değer!

avrupa rüyası viyana Leopold Müzesi

Leopold Müzesi

Klasik Avusturya sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz Leopold Müzsi’nde, Gustav Klimt, Egon Schiele ve Oskar Kokoschka bu sanatçılardan sadece bazıları. Meşhur Museumsquartier’de bulunan müze piazza içerisinde görebileceklerinizden en iyisi denebilir. Müzenin dış mimarisi de çok ilgi çekici, Tuna nehrinden getirilmiş kireç taşları ile göz alıcı ve devasa görünüyor.

Adres: Museumsplatz 1, 1070 Wien

avrupa rüyası avusturya viyana MAK Müzesi

Uygulamalı Sanatlar Galerisi

Birçok yerde adını MAK olarak görebileceğiniz müzede çok ilgi çekici ve etkileyici eserler bulunuyor. Mimari, tasarım ve moda gibi konuların sergileri tüm yıl boyunca ziyaretçilere sürekli açık. Salı akşamları giderseniz tüm sergileri ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Stubenring 5, 1010 Wien

avrupa rüyası avusturya viyana Museum of Fake Art

Sahte Sanat Müzesi

Eşsiz ve alışılmadık Sahte Sanat Müzesi, sadece sahte sanat eserlerine ayrılmış. 2015’te muhteşem Hundertwasserhaus’un tam tersi düşüncede açılan müze tarih boyunca kopyası yapılmış eserleri sergiliyor. Sanat katili müzesi olarak da biliniyor olsa da ziyaretçilere bir kopyayı kopya yapan şeyin ne olduğu konusunda çok şey öğretiyor.

Adres: Löwengasse 28, 1030 Wien

Mezarcılar Müzesi

Mezarcılar Müzesi, her ne kadar korkunç olsa da biraz farklı şeyler keşfetmek isteyenler için çok güzel bir seçim! Karanlık tarafınızla yüzleşin, ölüm ve mezarcılık hakkında ufkunuzu genişletin. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde ölen insanların en büyük arzuları hatırlanmaktı ve bu müzede Avusturyalıların ölüm ile neden bu kadar alakadar oldukları 600 parçalık muhteşem eserler ile sergileniyor.

Adres: Simmeringer Hauptstraße 234, 1110 Wien

avrupa rüyası avusturya viyana Sigmund Freud Müzesi

Sigmund Freud Müzesi

Avusturyalıların büyük birer psikanaliz hayranı olma sebepleri tabi ki bu işin babası sayılan ve en önemli çalışmalarını Viyana’da geçirmiş olan Sigmund Freud’un burada yaşamış olması. Eski evi ve çalışma ofisinin olduğu yerde bulunan müzede Freud’un inanılmaz yaşamı ve çalışmalarına tanık olabilirsiniz. İç tasarım kızı tarafından yapılan müzede Freud’un yaşamına ortak olabilir ve 1930’lardaki ailesini gösteren bir film de izleyebilirsiniz.

Adres: Berggasse 19, 1090 Wien

Gezegen Müzesi

Muhteşem Avusturya Ulusal Kütüphanesi’nde yer alan müze küresel mucizeler olan gezegenleri konu alıyor. Dünya, Ay ve Mars gibi gezegenleri bu büyüleyici yerde görebilir ve her birine ayrı ayrı hayran kalıp uzayı süsleyen astronomik enstrümanları görebilirsiniz.

Adres: Herrengasse 9, 1010 Wien

avrupa rüyası avusturya viyana Technical Museum

Teknoloji Müzesi

Bir başka turist noktası olan Schonbrunn Park’ın biraz aşağısında bulunan Teknoloji Müzesi, teknoloji ile ilgilenen her bireyin çok hoşuna gidecek bir yer. Uçakların, trenlerin ve otomobillerin de yer aldığı bu müzede madencilik tarihine bile değiniliyor ve hatta yüksek voltajlı elektrik ile ilgili canlı sunumlar da yapılıyor.

Adres: Mariahilfer Str. 212, 1140 Wien

Doğal Tarih Müzesi

Zamanda geçmişe yolculuk yapıp dinozorlar arasında yürümek istemez misiniz? Doğal Tarih Müzesi’nin her ay sergilenen inanılmaz etkileyici bir koleksiyonu bulunuyor. En önemlilerinden biri de ziyaretçilerin yıldızlar arası yolculuk yaptığı ve güneş sistemimiz hakkında bilimsel detayları öğrenebildiği Digital Planetarium sergisi.

Adres: Burgring 7, 1010 Wien

Avusturya Viyana Barış Müzesi

Barış Müzesi

Barış ile ilgili girişimlerin tarih boyunca belgelenmiş tüm dokümanlarını görebileceğiniz bu müze kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Barış Müzesi’nin asıl amacı barış uğruna tüm hayatlarını adamış ve zorluklar çekmiş insanları tanıtmak, barış ve barış kahramanları ile ilgili farkındalığı arttırmak olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Avusturya’nın olduğu kadar tüm Avrupa’nın da en zarif kenti Viyana’da gezmeniz gereken müzeler bunlarla sınırlı değil. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP