Viyana'da Kimleri Ziyaret Etmeli?

Viyana’ya gittiğinizde, müze görmeden dönmeniz mümkün değil. Zira şehrin neredeyse her bir sokağı müzelerle dolu. Bu müzelerin bir kısmı ise Viyana’da yaşamış ünlü bestecilerin evleri. Klasik müzik tarihine damgasını vurmuş birçok sanatçının Mozart, Beethoven, Shcubert, Strauss ve Haydn’ın geçmişlerine bir yolculuğa çıkma, müze-evleri ziyaret etme şansı ayağınızın dibinde. Dünyaca ünlü müzisyenlerin yaşadıkları, ölümsüz eserlerini yarattıkları bu evlere uğramadan dönerseniz çok pişman olabilirsiniz.

Mozart’ı bir görelim

Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatının üç senesini geçirdiği MozartHaus’ta sanatçıya ait seçili eşyalardan oluşan bir sergi de mevcut. Mozart, en bilinen eserlerinden biri olan Figaro’nun Düğünü’nü burada bestelemiş.

Ee Schubert bekler

Schubert’in doğduğu ve vefat ettiği evler de Viyana sokaklarında müze olarak ziyaretçilere açık. Doğduğu evde (Schubert Geburtshaus) çocukluk yıllarına, eğitim dönemine ve müzik çalışmalarına başladığı yıllara dair belgeler bulmak mümkün. Schubert Sterbewohnung ise Franz Schubert kardeşinin misafiri olarak son aylarını geçirdiği ev. Bu evde aynı zamanda Schubert’in kendi el yazısıyla yazılmış olan son mektubu da sergilenmekte.

Haydn’a gitmezsek çok ayıp olur

Joseph Haydn’ın hayatının son on iki senesini geçirdiği, zamanında Viyana merkezinin uzağında sayılan Gumpendorf’taki Haydnhaus aynı zamanda bestecinin ünlü oratoryolarından Mevsimler ve Yaratılış’ın da doğum yeri.

Strauss bizi çağırıyor

Johann Strauss’un uzun yıllar oturduğu Johann Strauss Wohnung’ta sanatçıya ait eşyalar, enstrümanlar ve çizimler sergilenmekte. Avusturya denince ve hatta vals denince mırıldanmaya başlayacağınız ilk melodilerden biri olan Blue Danube da 1867’de bu evde bestelenmiş.

Her yerde Beethoven çıkıyor karşımıza

Klasik müzik denince akıllara gelecek en önemli isimlerden Ludwig van Beethoven da ömrünün büyük bir kısmını Viyana sokaklarında geçirmiş. Beethoven Müzesi, sanatçının bir çok eserini ve taslaklarını hazırladığı, duyma yetisini kaybetmeye başladığı ev. Aynı zamanda kardeşlerine yazdığı; fakat gönderilmemiş vasiyetnamesi de bu evde kaleme alınmış. Yaşamının sekiz yılını geçirdiği ve 4,5,7 ve 8inci senfonileri üzerine çalıştığı bir diğer ev ise Pasqualatihaus. Dünyaca ünlü birçok bestesini bu şehirde yaratan Beethoven’ın Viyana ile olan bağı oldukça derin. Sanatçının yazlarını geçirmeyi tercih ettiği şehrin dışıda yer alan bir diğer evi, Beethoven Eroicahaus, adını, büyük bir bölümünü burada tamamladığı 3. Senfonisi Eroica’dan almakta.

Viyana’ya yolculuğa çıkmak, tarihe ve klasik müziğe çıkılan bir yolculuk olacaktır. Avrupa Rüyası'nın profesyonel rehberleri eşliğinde müziklerine dünyanın her yerinden ulaşabileceğiniz bu ünlü bestecilerin, hayatlarına, geçmişlerine, sıkıntılarına ve yaratıcı coşkularının filizlendiği mekanlara, yani evlerine sadece Viyana’da ulaşabilirsiniz.

Güzel geziler! 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP