Yaz Tatilinde Keşfetmeniz Gereken 5 Doğa Harikası Yer

50 ülkeye ev sahipliği yapan Avrupa, kültür, tarih ve coğrafi çeşitlilik açısından dünyanın en farklı kıtalarından biri. Yemyeşil dağ sıralarından, kristal sahil şeritlerine ve kutup manzaralarına kadar, yüzlerce UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olan bölgeye sahip. Binlerce güzel köşesi olan kıtanın ömür boyu gezmeye yetecek kadar fazla doğa harikası bulunuyor. İşte yaz tatilinde keşfetmeniz gereken 5 doğa harikası yer!

Avrupa Rüyası Bled Gölü 

1. Bled Gölü, Slovenya

Yaz tatilinde sadece güneşlenmek yerine, Bled Gölü'nün ötesinde bir yer arıyorsanız, Julian Alpleri ve Karavanke Dağlarıyla çevrili olan bu zümrüt yeşili göl ve çevresi, dağ bisikleti, su sporları ve gerçekten destansı bir manzaraya sahip doğa yürüyüşü sunuyor. Göl üzerindeki küçük adada şirin bir orta çağ kalesi de bulunuyor. Slovenya’nın başkenti Ljubljana'ya 3 saat mesafede yer alan bu muhteşem manzaranın tadını çıkarın. Bled Gölü’nü Avrupa Rüyası PLUS ile ziyaret etmeniz mümkün.

Avrupa Rüyası Norveç Fiyortları 

2. Fiyortlar, Norveç

Norveç fiyortlarını daha rahat gezmek için en doğru zaman yaz tatili. Nærøyfjord'dan Magdalenefjord'a, Lysefjord'dan Hardangerfjord'a kadar, Norveç fiyortları muhteşem granit uçurumlar oluşturuyor. Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Rüyası ile Norveç fiyortlarının yanı sıra, Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Kaupanger, Gudvangen, Twindefossen’i ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Rüyası İskoçya Skye Adası 

3. Skye Adası, İskoçya

Görkemli dağlar ve yükselen uçurumlar, İskoçya'daki tüm adaların en ünlüsü ve ikincisi olan Skye Adası'nın en göze çarpan özellikleri. Isle of Skye, orta çağdan kalma şatoları, resim gibi çizilmiş balıkçı köyleri ve Avrupa'daki en iyi gece hayatıyla da ünlü. Adına sadık olan Isle of Skye, ziyaret eden herkesi büyüleyen bir yer. Adayı ziyaret etmek için en uygun zaman ise, mayıs-eylül ayları arası. İskoçya’yı Britanya Rüyası ile ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Rüyası Karadağ Kotor 

4. Kotor, Karadağ

Büyüleyen inanılmaz manzarasıyla nefes kesen Kotor, yalnızca güzel mimarisi değil, çarpıcı doğallığıyla da eşsiz. Açık mavi berrak suyu ve sert dağlar arasında sıkışmış Kotor Körfezi'nin sonunda yer alan Kotor, özellikle yaz mevsiminde tüm Avrupa’nın tatil için tercih ettiği ilk yerlerin başında geliyor. Balkan Rüyası ve Orta Avrupa Turu ile Karadağ’da Kotor ve Budva’yı ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Rüyası Litvanya Trakai Gölü 

5. Trakai Gölü, Litvanya

Her yıl iki milyondan fazla turistin ziyaret ettiği, Litvanya'nın başkenti Vilnius'un 28 km batısındaki 3 gölden biri olan Trakai Gölü, doğal güzelliği, vahşi yaşamı, ormanları ve Avrupa'daki türünün tek örneği olan Galvė Adası’ndaki kalesiyle ünlü. Ülkesinin de en ünlü yaz tatili merkezlerinden olan gölde yüzme, balık tutma, tekne gezintisi gibi pek çok şey yapabilir, adaya geçip kale müzesini ziyaret edebilirsiniz. Litvanya’da Vilnius ile Trakai Gölü ve Kalesi’ni görmek isterseniz Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Rüyası rotasına göz atabilirsiniz. 

Muhteşem manzaralarla dolu Avrupa'da, pek çok doğa harikası adres var. Şelalelerin, dağların, göllerin ve daha fazlasının çarpıcı fotoğraflarını çekmek için, en uygun mevsim yaz. Öyle ki bir kısmı Kuzey Avrupa’da yer alan bu muazzam bölgelerde yüksek sezon yazın başlıyor. Avrupa Rüyası ile tüm Avrupa kıtasını tek seferde ziyaret edebilirsiniz.

Yazar: Peril Cantürk

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP