YEME İÇME & ALIŞVERİŞ REHBERİ: BARSELONA

Barselona'da yemek denince ilk akla gelenler tapas ve paella. Ha bir de unutmadanmeşhur içkisi Sangria.
Tapas: Bizim çok da yabancı olmadığımız meze kültürünün ispanyadaki hali diyebilirim. Atıştırmalık, kanepe şeklinde veya meze gibi küçük porsiyonlarda olabiliyorlar. Çoğu yerde ekmek üzerine çeşitli malzemeler konulup kanepe gibi servis ediliyor. Yedikten sonra hesap öderken o kürdanları sayıyorlar.

Paella: Genellikle deniz ürünleri (farklı da olabilir) ile hazırlanan, turuncu veya esmer renkte pilav. Kendine özgü siyah bir tenceresi var. Bizim burdaki sac tava yapılanlara benziyor. Tek veya çoklu prosiyonları olduğu için eğer yalnızsanız ona göre sipariş vermenizde fayda var. Bir de her yerde yemeyin özellikle yağlı yaparlarsa “bu da neymiş yaa” deyip nefret etmeyin!

Sangria: Şarapla yapılan, içinde meyve parçaları ile tarçın olan, lezzetli bir içecek. Genelde kırmızı şarapla yapılıyor fakat Barselona'ya özgü beyaz köpüklü şarap olan "cava" ile yapılanı da var. Ona da Cava Sangria deniliyor. Sürahi ile servis edileni tercih etmenizde fayda var çünkü daha ekonomik oluyor.Litresinin fiyatı 10-20 euro arasında değişiyor.

Yemek yiyebileceğiniz bazı mekanları da buraya yazayım:
Milk: Gotik Mahalle'de bulunan ünlü bir brunch restoranı. İçerisinindizaynı çok güzel. Öğle saatlerinde açlığınızı bastırmanız için birebir.
Tapa Tapa: Bu aslında bir restoran zinciri. Barselona’dabir çok yerde görebilirsiniz. Tapasları fena değil, fiyatları pek ucuz değil ama lezzeti güzel.
Pans&Company: Bir fastfood zinciri aslında. Ama çok başarılı sandviçleri var diyebilirim. Ucuz ve ekonomik bir yemek için tavsiye edilebilir.
Alışveriş
Colomb heykelinin aşağısında marinaya doğru Maremagnumalışveriş merkezi var. Gayet güzel ürünler bulmanız mümkün. Bildiğimiz alışveriş merkezi tarzında yani birçok dükkanı aynı yerde bulabilir, yorulursanız marinaya doğru bi kahve içebilirsiniz.
La Ramba üzerinde alışveriş yapabileceğiniz bir sürü mağaza bulacaksınız. Biraz ara sokaklara girerseniz çok ilginç şeyler keşfedebilirsiniz
Gotik mahallesinde, CarrerdelsBoters sokağındaki Art Montfalcon çok hoş bir hediyelik eşyacı olarak tavsiyedir.Bunn dışında başka yerlere de bakabilirsiniz tabii ki.
Casa Mila'nın yanındaki Vinçon isimli mağazada her bütçeye uygun tasarım objeler satılıyordu. Bunların haricinde, İspanyol markaları olan Zara, Bershka, Stradivarius, Desigual,ve ayrıca Mango, H&M gibi markalar her yerde karşınıza çıkacaktır.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP