YEME İÇME & ALIŞVERİŞ REHBERİ: VİYANA

ApfelStrudel
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Schönbrunn Sarayını gezerken içerde bulunan Cafe Residenz'de ApfelStrudel Show oluyor. ApfelStrudel bir çeşit elmalı tatlı. Ama burada çok meşhur ve İmparatorluk zamanından bu yana yapılıyor. Bu show esnasında hiç bozulmadan kullanılan Apfelstrudel tarifi veriliyor.

 

Cafe Hawelka: Buraların en meşhur mekanlarından biri olan cafe hawelka bohem bir havaya sahip retro görünümlü rahat bir yer. 1936 yılında açılmış ve o günden beri hizmet veren cafeye siz de bir uğrayıp gelip kahvenizi içip, kitabınızı okuyabilir, yazınızı yazabilir yada yazarlarla karşılaşabilirsiniz. Demel Pastanesi: Çok sayıda ufak odası bulunan bu pastane İmparatorluk patentine sahip bir yer. Mimari olarak 19. yüzyıl süslemelerine sahip bir mekan. Çeşit çeşit pasta ve kahveleri var. İsterseniz burada yiyebilirsiniz ya da paket yaptırıp eve hediyelik olarak götürebilirsiniz.

Şinitzel
Geleneksel Viyana mutfağa deyince aklımıza ilk gelen şey şinitzel oluyor. Viyana’da yiyebileceğiniz iyi şnitzel’i yapan yerler bulmanız mümkün. İsterseniz bu eşsiz tadı deneyebilirsiniz. Yerel insanların da tercihi Schnitzelwirt adlı restoranı deneyebilirsiniz. Trześniewski (Çeşnivski): Nasıl okunduğunu tam bilmesemde bu şekilde okunduğunu düşünüyorum. Fakat burada olağanüstü sandviçler bulabilirsiniz.
Zanoni & Zanoni: Burası Viyana,daki en meşhur dondurmacılardan biri. Zaten sahipleri de İtalyanmış. Siz de harika dondurmalar yemek, bu eşsiz lezzeti tatmak isterseniz buraya uğrayabilirsiniz.

Viyana’da Alışveriş Viyana'da da diğer Avrupa şehirlerinde bulabileceğiniz her türlü alışveriş imkanını bulabilirsiniz. Şehrin genelinde Türkiye'de de karşılaştığımız bir çok mağazanın veya butiğin alternatifleriyle karşılaşabilmeniz de mümkün. Özellikle ne aradığınızla ilgili şehrin çeşitli yerlerinde farklı alternatifler bulabilirsiniz.
Mariahilfer Strasse (Caddesi): Tam olarak bir “alışveriş caddesi” diyebilirim. Ben Ankara'lı olduğum için burayı tunalıhilmi caddesine benzettim. Fakat eminim ki bir çok insanın istiklal caddesine benzeteceği bu caddede adını duyduğunuz ya da duymadığınız her türlü markayı bulabilirsiniz.
Karntnerstrasse: Bu cadde genelde turistik bir cadde olduğu için daha çok hediyelik eşyalar bulmak mümkün fakat yine bildiğimiz mağazaları da görebiliriz.
Naschmarkt, Schwedenplatz, Brunnenmarkt pazarlarını da şehrin en önemli alışveriş yerleri olarak sayabiliriz. Buralarda normal halk pazarında olan meyve sebze taze ürünler bulmak mümkün. Fakat oldukça kalabalık olduğunu da söylemek isterim.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP