YEME İÇME VE ALIŞVERİŞ : FLORANSA

Ne yenir?
İtalya mutfağı deyince aklımıza ilk ne gelir? Pizza! Floransa’da hem İtalyan mutfağının lezzetlerini, hem de dünya mutfağına ait yemekleri yiyebileceğiniz bir sürü mekan var. Ayrıca bazı restoranlarda oturup yemek yemekle, yemeğinizi paket yaptırıp alıp gitmek arasında ücret farkı olduğunu söyleyelim. Biz Avrupa Rüyası otobüsüyle kısa bir zaman şehirde bulunduğumuz için atışmalık restoranları tercih ettik. Pizza konusunda ufak dükkanları her yerde göreceksiniz. İstediğiniz her yerde bulabileceğiniz bu dükkanların pizzaları da oldukça lezzetli. Üstelik ayaküstü atıştırıp şehri gezmeye devam edebilirsiniz. Bizdeki dilim pizza sistemini düşünürseniz aslında ona benzer diyebilirim. Tabii ki İtalyan pizzaları daha güzel.
Yine atıştırmalık bir lezzet olan Focaccia (bizde poğaça satan marka) ve Panini tavsiye edilir. Taze et, sebze, meyve, zeytin yağı, zeytin gibi malzemelerle yapılan bu ekmekleri de eminim çok seveceksiniz.
Peki yanına ne içelim derseniz; bir kadeh şarap iyi gider derim. Ama gündüz vakti olmaz derseniz siz bilirsiniz. Ama italya’da böyle bir kültür var. Bu sandviç ve tost ekmeklerini yerken şarap içmek ayrı bir keyif.
Bizim ülkemizde bile “Roma Dondurma “ ismiyle satılan dondurmayı anlatmadan bu rehberi bitirirsek ayıp etmiş oluruz sanki. Tıpki ülkemizdeki gibi top top yiyebileceğiniz İtalyan dondurmalarını mutlaka deneyin. Bizde bile bu kadar çeşit dondurma görmek mümkün değil. İnsanın bütün aromaları sırayla deneyesi geliyor ama kendimizi tutuyoruz. Siz yine de mandalinayı bi deneyin derim.
Floransa, başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Adeta açık hava müzesi olan bu güzel şehirde gezip görülecek onlarca yer var.

Ne alınır?
Floransa’da deri satışı yapan birçok dükkanvar. Zaten İtalya genelinde de deriden yapılmış çanta, ayakkabı ve kemer gibi birçok ürünü bulabilirsiniz.
Pinokyo romanının yazarı olan Carlo Collodiaslen Floransa doğumlu. Bu yüzden şehirde gezerken birçok pinokyo temalı hediyelik eşya bulabilirsiniz.
Eh İtalya deyince modadan bahsetmemek olmaz. Zaten hepimizin bildiği İtalyan markalar olan Armani, Gucci, Ferragamo gibi dünyaca ünlü markaları burada bulabilirsiniz.
Floransa’dan sanat ve kültür kenti diye bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Antika ürünler ve el yapımı eserleri de burada bulmanız mümkün. Ama bütçenize dikkat etmenizde fayda var.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP