Yol Arkadaşınız Olacak En Güzel 10 Şarkı

Planlamaları yaptınız, valizler hazırlandı, eksikler giderildi ve yola revan olacaksınız. Ancak “yolda ne yiyecek içeceğim, nerede mola vereceğim?” gibi sorular kadar önemli bir şey daha var: “Uzun yolda hangi şarkıları dinleyeceğim?”

Bir yolculuğu çekilir kılar en iyi arkadaş seyahat müzikleridir. Uzun mesafeleri kısaltan, hareketsizliğin getirdiği can sıkıntısını azaltan vefalı bir arkadaş…

Başka bir mekanda bile dinleseniz, yaptığınız yolculukla özdeşleşen, zihninizde sizi bir anda arabaya, otobüse veya uçağa bindiriveren şarkılardır seyahat şarkıları. Hatta bizde “araba şarkıları” diye bir kavram bile vardır. Playlist hazırlanır, müzik çalarlar, telefonlar şarj edilir. Valizler de alındıysa, artık yolculuk için hazırsınız demektir.

İşin “yolda dinlenecek şarkılar” kısmında yardımcı olması için sizin için bazı önerilerimiz olacak. Yerli ve yabancı, popüler ve klasikleşmiş şarkılardan derlenmiş bu liste ile şimdiden keyifli yolculuklar:

1-Yolların Olmazsa Olmazı: MFÖ – Güllerin İçinden

Daha ilk cümlesindeki o dinginliğe tezat, hareketli müziğiyle sizi bindiğiniz araçtan alıp, daha ötelere götürecek bir şarkıdır Güllerin İçinden. MFÖ şarkılarının neredeyse tamamı yolların genine işlemiştir. Her uğradığınız mola yerinde size göz kırpar. Bu yüzden listenize mutlaka bir MFÖ şarkısı eklemelisiniz.

2- Yollar Biter Tarkan Sevgisi Bitmez: Tarkan – Yolla

Tarkan dinlemeden bir yolculuk yapmak olur mu hiç? Çektiği kliple de bolca kurtları döktürmüş olan Tarkan’ın Yolla şarkısıyla, derdi kederi başka diyarlara yollayın. Bir bakmışsınız mesafeler kısalmış.

3- Doksanlar Tam Gaz: Cem Yılmaz – Araba

Yakın zamanda vizyona giren Arif V 216 film müziklerinden biri de 90’ların popüler şarkısı “Araba”. O yılları yaşayıp da Mustafa Sandal’ın Araba şarkısını dinlememiş olan var mıdır? Cem Yılmaz’ın yorumladığı şarkının bir de klipi var. Yılmaz, 90’ların şarkısına 70’leri anlatan bir klip çekerek yine yapmış yapacağını.

4- Bir Film Sahnesinden Çıkmışçasına: Nilüfer – Ta Uzak Yollarda

Yollar biraz melankoli, biraz gurbet, biraz kavuşma telaşı, biraz ayrılık hüznüdür aslında. Nilüfer’in o ince kadife sesiyle kamera ışıkları yanar ve bir anda kendinizi filmin en can alıcı sahnesinde buluverirseniz: “Ta uzak yollardan koştum geldim senin kollarına…

5- Yolculuk da Vedalara Dair: Sam Smith – Too Good at Goodbyes

Son zamanlarda mutlaka bir yerlerde duyduğunuz sevgiye, aşka, ayrılıklara dair bir şarkı. Yolculuğun kimyasıyla uyuşacaklar listesinde kendisine yer buldu bile.

6- Seninle Herhangi Bir Yer: Rita Ora – Anywhere 

“Seninle Fizan’a bile giderim” dedirtecek kıvamda bir şarkı yapmış Rita Ora. Dudağınızda hafif bir tebessüm bırakacak, dinginliğiyle yol yorgunluğunuza iyi gelecek Anywhere, 2018’in de en popüler yabancı şarkılarından. 

7- Her Gidiş Bir Geride Bırakıştır: Rafet El Roman – Özledim

Yolculukta çantamıza aldıklarımızdan biri de özlemimiz. Hele uzun yollar, uzun gidişler söz konusuysa, daha da yer kaplar. Rafet El Roman’ın çektiği klipi de izleminizi öneriyorum. Klipteki her müzisyenin şarkıyı nasıl içselleştirdiğini ve bunu mimiklerine ne denli yansıtabildiğini gördüğünüzde mutlaka çok etkileneceksiniz.  

8- Gözlerimi Açık Tut!: No Method – Let Me Go

Yalnız bir yolculukta, ismine zıt olarak peşimiz sıra takılıp gelebilecek bir şarkı Let Me Go. İçerisinde doğu müziğinin esintileri barındırdığından olsa gerek, Türkiye’de de çok beğenildi. Playlist’inize almayı ihmal etmeyin.

9- Haber Bekleyenin Sabır Taşı Yollar: Yaşar – Az Bana Gönder

Gitmek olur da geride kalana mesaj çekmek, mail atmak olmaz mı? Ya eskiden? Ucu yanık mektupların ümitle beklendiği günlerden kalma bir türkü Az Bana Gönder. Yola çıkıp da türkü dinlemeden olur mu hiç? Yaşar’ın modern yorumuyla Az Bana Gönder’i dinlemeye doyamayacaksınız.

10- Bir Daha Gelmeyene Kadar Git: Ray Charles – Hit the Road Jack

Ne varsa eskilerde var diyerek, son noktayı Ray Charles ile koymak yerinde olacak. Böylece uzun süre hareketsiz kalan vücudunuza biraz hareket ve kan takviye edeceksiniz. Neşelenin, arkanıza yaslanın ve yolculuğun tadını çıkarın.

YORUMLAR

  • Güzel bir liste

    Selda
    28.03.2018
    İstanbul

YORUM YAP