York’ta Kesinlikle Görmeniz Gereken Yerler

 İngiltere’nin kuzeyinde Yorkshire bölgesinde yer alan tarihiyle ziyaretçilerini etkileyen York şehrine uğramadan İngiltere’den dönmemelisiniz. Britanya Rüyası’nın İngiltere’deki duraklarından olan York’ta nereleri gezmelisiniz? İşte size York’ta gezilecek başlıca yerler: 

1.   York Minster Katedrali’nde Orta Çağ yolculuğuna çıkın

Orta çağın izlerini taşıyan vitray ve taş eserleriyle ülkenin en eski tarihine dair ayrıntıları üzerinde taşıyan York Katedrali keşfetmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Yeraltı odalarında Romalı askerlerin ayak izlerini takip edecek ve 2000 yıllık büyüleyici bir yolculuğa çıkacaksınız. İhtişamlı pencereleri ve mimarisi yapısıyla York Katedralinin hikâyesini dinlemeyi ve sizi şehrin en yüksek noktasına götüren katedralin merkez kulesine 275 basamak çıktıktan sonra York'taki en iyi manzaraya bakmayı unutmayın.

2.   Kuzey İngiltere’nin Sembolü Clifford Kulesini ziyaret edin

İngiltere’nin Orta Çağ dönemindeki krallarının gücünün gurur verici bir sembolü olan Clifford Kulesi, ilk olarak William the Conqueror tarafından kuzeydeki isyancıları bastırmak için inşa edilmiş, 13. yüzyılda Henry III tarafından yeniden inşa edilmeden önce, iki kez yıkılmıştır. Kule, Roger de Clifford'un Edward II'ye karşı ihanet için idam edilerek kule duvarına zincirlere asıldığı için adını adını buradan almaktadır. York’un çevresindeki kırsal alanların manzarasına tanık olacağınız Clifford Kulesi’nin Kuzey İngiltere’deki önemini anlamak için ziyaret etmeyi unutmayın.

3.   Uluslararası Demiryolu Müzesinde zaman yolculuğu sizi bekliyor

York’un en önemli ulusal müzesi olan ve 200 yılı aşkın tarihiyle büyüleyici bir atmosfere sahip olan Uluslararası Demiryolu Müzesi, dünyanın en hızlı buharlı lokomotifi olan Mallard, Shinkansen Bullet treni ve Kraliçe Victoria'nın lüks Royal Trains dahil olmak üzere birçok önemli eseri görmeniz mümkün. Yüzyıldan fazla istasyon hikayesini barındıran Station Hall'da nostaljik atmosferi içinize çekeceksiniz. İstasyonda çalışma hayatını deneyimlemek için zamanda geriye doğru yolculuk yapacak ve lokomotifleri gezeceksiniz.

4.   York Kalesi Müzesine ziyaret etmeyi unutmayın

Yüzlerce yıllık York tarihini tek bir yerde, yeniden canlandırılan Jakobenli yemek odalarından rezil Viktorya suçlularına, Uzay Çağı'na ve sallanan Altmışlılara kadar birçok ayrıntıyı bulabileceğiniz York Kalesi Müzesini ziyaret etmeyi unutmayın.  Herkes için bir şey var. Galeriyle, geçmişi gerçekten hayata geçiren binlerce tarihi nesneyle ve büyüleyici görüntülerle York'un geçmişine tanık olacaksınız.

5.   Şehrin karanlık tarihine York Zindanı’nda tanık olun

York Zindanı, sizi şehrin en karanlık tarihine geri götürecek benzersiz bir cazibe merkezi. Görecek, duyacak, koklayacak ve York'un öykülerinin gözünüzün önünde, korkutucu komik karakterlerin sizi zaman içinde taşıdığı gibi hayata döndüğünü hissedeceksiniz. Unutulmaz 75 dakikalık 10 canlı gösteri ile etkileyici eğlence olan York Zindanı mutlaka görülmesi gereken bir yerler arasında.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP