Yunanistan Gezi Rehberi

Yunanistan, Güney Avrupa'da, Balkan yarımadasının en güney ucunda, Ege, İyon ve Akdeniz denizlerinde geniş kıyı şeridi ve adaları olan bir ülke. Arnavutluk, Makedonya Cumhuriyeti, Bulgaristan ve Türkiye ile komşu, komedi ve drama, batı alfabesi, Platonik idealler ve Sokratik yöntem, demokrasi ve cumhuriyet türleri dahil olmak üzere batı toplumunun sanatı, dili, felsefesi, siyaseti ve sporları üzerinde önemli etkiye sahip Avrupa kültürünün beşiği. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS’ın yanı sıra Akdeniz Rüyası ile de ziyaret edebileceğiniz ülkede görebileceğiniz şehirler Selanik, İgoumenitsa, Atina, Parga ve Preveze.

Önemli Şehirler

Yunanistan’ın başlıca büyük şehirleri, başkent Atina, ülkenin ikinci en büyük şehri olan Selanik, Patra, Crete'in en büyük şehri Kandiye, Orta Yunanistan'ın en büyük şehri Larissa ve ülkenin ana limanı olan Volos. Yunanistan, aynı zamanda 227'si yerleşik olmak üzere, 1.200 ila 6.000 arasında çok sayıda adaya sahip. En büyük ve en kalabalık ada olan Girit’in yanı sıra, anakaradan 60 metre genişliğindeki Euripus Boğazı ile ayrılan ikinci en büyük ada Euboea, ardından da Midilli ve Rodos geliyor. Yunan adaları geleneksel olarak Atina yakınlarındaki Saronik Körfezi’ndeki Argo-Saronik Adaları, Kikladlar, Kuzey Ege adaları, Türkiye'nin batı kıyısındaki Onikiada ve İyonya Denizi'nde yer alan İyonya Adaları olarak sınıflandırılıyor.

Gezilecek Yerler

Yunanistan, plajları, güneşli yaz günleri, renkli hayatı, nefis mutfağı, tarihi mekanları ve doğal güzellikleriyle dünya çapında en popüler olan turistik ülkelerden biri. Ziyaretçilerinin %90'ından fazlasını diğer Avrupa ülkelerinden alan ülkede turizm endüstrisinin çoğu Girit, Oniki Adalar, Kiklad Adaları, İyon Adaları, Makedon ve Moravya bölgesi ile Halkidiki Yarımadası’nda yoğunlaşıyor. Apollo'nun ünlü kehanet merkezi Delphi, Meteora, Athos Dağı, Zeus'a adanmış kutsal alan, antik Olimpiyatların yeri olan Olympia, Parnassos Ulusal Parkı, Parnitha Ulusal Parkı ve Olimpos Milli Parkı ülkenin başlıca gezilmesi gereken turistik adresleri.

Yunan Mutfağı

Yunan mutfağı, yöresel geleneklerin ve yabancı etkilerin bir karışımı. Komşu İtalya ve Türkiye, Yunan mutfağı üzerinde büyük bir etkiye sahip ortak yemekleriyle biliniyor. Geleneksel Yunan mutfağı, Akdeniz’e özgü sebzeleri, bitkileri ve tahılları benimseyen, deniz ürünleri ve mezeleri ile ünlü. Ülkede aynı zamanda sığır, domuz ve tavuk da tüketiliyor. Zeytinyağı, Yunan yemeklerinin temelini oluşturuyor. Diğer yandan şarap ve uzo da oldukça popüler.

Müzeler

Yunanistan demek müze demek zira ülkede yalnızca 100’ü aşkın arkeoloji müzesi bulunuyor. Akropol Müzesi, Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Selanik Arkeoloji Müzesi gibi büyük ulusal müzelerin haricinde, hemen hemen ülkenin her köşesinde antik Yunan hazinelerini görme fırsatınız var. Diğer yandan dünyanın en büyük devletlerinden biri olan Bizans İmparatorluğu’nun Yunanistan’da pek çok izi bulunuyor. Ülkede 25’ten fazla Bizans ve Bizans sonrası müze ve koleksiyonu yer alıyor. Ayrıca Yunanistan, çağdaş Yunan kültürünün belleğini ve değerlerini koruyan 50’nin üzerinde tarih ve folklor müzesine, pek çok tematik müzeye de sahip.

Ulaşım

Şehir içi otobüsler, yurt içi seyahat için çok popüler bir seçenek. KTEL, neredeyse tüm ülkeye hizmet veren yoğun bir rota sistemi oluşturmak için birlikte çalışan ulusal hükümet destekli bağımsız işletmeler ağı. Trenler de dolaşmanın başka bir ucuz yolu, ancak ulusal demiryolu sistemi (TrainOSE) son derece sınırlı. Ülkeyi otomobille keşfetmek ise mükemmel manzaradan dolayı son derece tatmin edici bir deneyim. AB ehliyetine sahip olmayan sürücüler ise, kendi ülkelerinde alınmış uluslararası bir sürücü iznine sahip olmalı. Adalara ulaşmanın en yaygın yollarından biri de feribot. Pire, Rafina ve Lavrio Limanları ise Atina'nın üç ana limanını oluşturuyor.

Alışveriş

Yunanistan, her türlü yerel tadı ve hediyelik eşya alışverişini tatmin edecek geniş bir ürün yelpazesine sahip, ideal bir ülke. Burada, tüm Avrupa markalarını, ünlü çokuluslu zincirleri ve birçok Yunan ürününü bulabilirsiniz. Bu ürünlerin fiyat etiketleri ise, her ziyaretçinin cüzdanını tatmin edecek şekilde değişiyor. Mağazaların açılış saatleri ülkede her yerde aynı değil. Bununla birlikte, özellikle turistik bölgelerinde bulunan mağaza ve dükkanlar haftanın her günü, neredeyse 24 saat açık.

Festivaller

Yunanistan’ın en popüler festivalleri Easter in Corfu, Athens & Epidaurus Festival, Athens Open Air Film Festival, Kalamata Dance Festival, Aegina Fistiki Fest, Spetses Mini Marathon, Kalymnos Diving/Climbing Festival, Thessaloniki International Film Festival, Athens Authentic Marathon ve Naoussa Carnival.

Ünlü Kişilikler

Batı uygarlığının beşiği Yunanistan, tarih boyunca felsefe, sanat, müzik, savaş stratejisi, edebiyat, bilim ve siyasette iz bırakmış çok değerli isim ile ünlü. Büyük İskender, Sokrates, Homeros, Platon, Aristoteles, Pericles, Leonidas, Hippocrates, Solon, Archimedes, Domenicos Theotokopoulos (El Greco), Nikos Kazantzakis, Constantine Cavafy, Aristotle Onassis ve Maria Callas en bilinenleri.

Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Yunanistan, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olduğundan Türkiye vatandaşlarına Schengen vizesi uyguluyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP