Zürih Gezi Rehberi

İsviçre'nin en büyük şehri olan Zürih, ülkenin kuzeyindeki Limmat Nehri'nin aktığı Zürih Gölü üzerinde yer alıyor. Arka planda yükselen karla kaplı İsviçre Alpleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, orta çağdan kalma kilise kuleleri ile bir masal şehrini andıran Zürih, aynı zamanda hayatın içinden aceleci bir tempoda dolaşmayı tercih eden modern bir şehir. Enfes çikolata ve ızgara sosisler, yerel üzümlerden elde edilen şaraplar, harika müzeler, otantik orta çağ mimarisi, lüks alışveriş merkezleri, nefes kesen manzaralar ve Zürih Gölü'nün temiz, berrak suyu Zürih’i karşı konulamaz bir İsviçre kenti haline getiriyor. 

Gezilecek Yerler

Zürih gezilecek yerler çoğunlukla nehir ve göl kenarındaki eski şehirde yoğunlaşıyor. Eski Romanesk kilisesi olan Grossmünster, eski Gotik kilise (eski manastır) olan Fraumünster, Limmat ve Sihl arasındaki şehir surlarının bir parçası olan küçük bir kanal olan Schanzengraben, ilginç bir bölge olan Langstrasse, Zürih Hayvanat Bahçesi, Bellevue'den başlayarak, tahta, Tiefenbrunnen'e doğru yaklaşık üç kilometre uzayan Promenade Gölü, Çin Kunming şehri tarafından Zürih'e şükran sembolü olarak sunulan Çin Bahçesi, Le Corbusier Evi, Niederdorf ve Dünyanın en işlek ve en iyi alışveriş caddelerinden biri olan Bahnhofstrasse kentin başlıca gezilecek yerleri.

 isviçre zürih gezilecek müzeler

Müzeler

İsviçre’nin en büyük tarih müzesi olan Landesmuseum, yine ülkenin en büyük sanat müzelerinden biri olan Kunsthaus, Avrupa'nın en iyi Asya sanat koleksiyonlarından birine sahip Rietberg Müzesi, Bulachle Müzesi, Beyer Saat Müzesi, Centre Le Corbusier, Tasarım Müzesi, Haus Konstruktiv, Uhrenmuseum Beyer, No Show Müzesi, Zunfthaus, Meisen, Tramvay Müzesi, Kuzey Amerika Yerlileri Müzesi ve daha fazlası Zürih’te.

Alışveriş

Dünyanın en seçkin ve pahalı alışveriş caddelerinden biri olan Bahnhofstrasse, son derece rafine bir bölge. Kesinlikle Zürih'te her turistin mutlaka görülmesi gereken bir yer! Burada pırlantadan çikolataya kadar her şeyi bulabilirsiniz. Globus ve Jelmoli, her ikisi de birçok üst seviye markadan ürüne sahip son derece rekabetçi iki mağaza.

 isviçre zürih yeme içme rehberi

Yeme ve İçme

Zürich'in geleneksel mutfağı, Hryrych Zwingli'nin püritenliğinin kalıcı izinin yanı sıra, yüzyıllarca süren bir iktidarı yansıtan geleneksel yemeklerden oluşuyor. En popüler geleneksel yemekler ise, Zürcher Geschnetzeltes ve Tirggel.

Festivaller

International Horse Show, Art on Ice, Giardina, ZüriCarneval, Zurich Marathon, Zurich Spring Festival, Mobile Motion Film Festival, Zurich Festival, Zurich Pride Festival, Caliente, Live at Sunset Festival, Züri Triathlon, Urban Festival, Energy, Street Parade, Weltklasse Zürich, Zürcher Theater Spektakel, Zurich Limmat Swimming Race, Niederdorf Old Town Festival, Langstrasse Festival, Zurich Film Festival, Freestyle.ch, Knabenschiessen, Art International Zurich, Jazznojazz, Zürichsee Festival, Swiss Cup Zürich, Zürich Car Show, Kunst Zürich, Zurich Six-Day-Race, Christmas Market, New Year's Magic, New Year's Run.

 isviçre zürih ulaşım

Ulaşım

Zürich, demiryolları, yollar ve hava trafiği için karma bir merkezdir. Zürich Hauptbahnhof (Zürich HB), İsviçre'nin en büyük ve en işlek istasyonu ve Avrupa'nın önemli bir demiryolu merkezidir. Zürich HB, dünyanın en çok hizmet verdiği tren istasyonudur ve her gün hareket eden 2915 tren vardır. Zürich Havaalanı, Kloten'deki şehrin 10 km'den (6,2 mil) daha kısa bir bölgesinde yer almaktadır. Zürich Havaalanı yeraltında bulunan kendi tren istasyonuna sahiptir. Zürih ve büyük İsviçre şehirlerinin çoğu ile doğrudan bağlantılıdır. Toplu taşıma, Zürih'te son derece popülerdir. S-Bahn (yerel trenler), tramvaylar ve otobüsler (hem dizel hem de elektrik, aynı zamanda troleybüs olarak da adlandırılır) kentin üç toplu taşıma aracı olmakla birlikte, toplu taşıma ağı göl ve nehir, füniküler demiryolu hatları ve hatta Adliswil ve Felsenegg arasında bir teleferik olan Luftseilbahn Adliswil-Felsenegg (LAF) de bulunuyor.

Zürih’i, Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP