Alsas Kasabalarını Keşfetmek için 4 Neden

Fransa'nın en eski turistik rotalarından birisi olan Alsas Şarap Yolu, Strasbourg'dan Mullhouse'a  uzanıyor. Üzüm bağlarıyla bezenmiş yol üzerinde şarap üreten 70 tane kasaba bulunuyor. Bu kasabalar üzerinde özellikle Eguisheim, Kaysersberg, Ribeauville, Riquewihr, Colmar ve Obernai dikkat çekiyor. Birçok geleneksel kasabayı, şarap mahzenlerini bisikletle veya yürüyerek keşfetmek mümkün. Bunun için en iyi zaman yaz mevsimi.

Alsas Şarap yolu kuzeyde Marlenheim’dan başlayarak güneyde Thann ve doğuda Mulhouse’a kadar uzanan bir yol ve çoğunlukla kırsal bölgelerden geçiyor. Kusursuz bir biçimde korunmuş olduğundan Orta Çağ'ın atmosferini sizlere hissettiriyor. 

Yaz aylarında Alsas Şarap yolunu keşfetmek için 4 neden burada!

Avrupa Rüyası, Alsas kasabaları rotasında yer alan tek otobüsle Avrupa turu firması!

 alsas-kasabaları-avrupa-rüyası

Renkli Alsas Kasabaları

Alsas yolunda birçok kasaba olduğundan bahsetmiştik. Şarap kültürünün yaşatıldığı bu kasabalarda şarap mahzenlerini görmek, leziz Fransız şarabını yudumlamak, Orta Çağ havasını solumak mümkün. Bisikletle veya yaya olarak gerçekleştireceğiniz geziniz sırasında kasabanın mimarisini oluşturan rengarenk üçgen çatılı Orta Çağ evlerinden bol bol göreceksiniz. Alsace denince akla gelen ilk yer Colmar'dır. Şarap yolunun kalbi diyebileceğimiz bir Orta Çağ şehri olan Colmar bir günde 3-4 saat içerisinde rahatlıkla gezebileceğiniz bir yer. Colmar dışında Riquewihr, Egusheim, Ribeauville, Obernal ve Kaysersberg ziyaret edilecek kasabalar listenizde muhakkak olmalı.

 alsas-kasabaları-kaysersberg

Fransa Şarap Yolu Gezilecek Yerler

Colmar'da görmeniz gereken ilk yerlerden bir tanesi, eskiden balıkçıların yaşamış olduğu renkli evlerle bezenmiş Petite Venise. Bir diğeri Özgürlük anıtının tasarımcısı olan Frederic Bartholdi’nin birçok eserini görebileceğiniz Bartholdi Müzesi. 

Riquewihr'de hediyelik eşya alabileceğiniz bir çok dükkan var.

2013 yılında Fransa’nın en güzel köyü seçilen Egusheim'de şarap tadımı yapabileceğiniz ve lezzetli Alsace atıştırmalıklarını deneyebileceğiniz birçok yer mevcut. Ribeauville Alsace şaraplarını en uygun fiyatlara alabileceğiniz köylerden. Eski Alsace’tan izler taşıyan Obernai ise restore edilmiş Ortaçağ ve Rönesans evlerinin en güzel örneklerine sahip.

Kaysberg'de turistik spot noktaları oldukça fazla, o nedenle fotoğraf çekmeden dönmeyin.

 fransa-alsas-kasabaları

Alsas Festivalleri

Alsas Şarap Rotası boyunca birçok etkinliği keşfetmek mümkün. Geleneksel festivaller, yemek temalı turist parkurları, tatma seansları ve atalardan kalma uzmanlık gösterileri bu efsanevi turist parkuru boyunca ziyaretçileri bekliyor. Etkinlikler arasında;  

  • Her anneye Dorlisheim şehri tarafından bir gül verilen ve yeme-içme faaliyetlerinin de yer aldığı Mothers Day Evening (25 Mayıs) var.
  • Pine Tree Burn; Her yıl 30 Haziran'da Thann şehrinde, kuruluşu "üç çam ağacının yakılması" ile kutlanıyor. 
  • Night for Tourism günleri. Genellikle temmuz ayında düzenlenen bu etkinlikler Alsas yerel kültürü, dansçılar, geleneksel kıyafetler ve halk müziği ile açık hava etkinliği şeklinde gerçekleştiriliyor. Alsas gastronomisi ve şarap ağırlıklı etkinliki köyden rehberli tur ile gerçekleştiriliyor.

alsas-kasabaları-üzüm-bağları

Alsas Üzüm Bağları

Alsas şarap yolu üzüm bağlarıyla bezeli. O nedenle rota üzerinde bolca üzüm bağı görmek mümkün. Üzüm hasadı normalde eylül sonuyla ekim ayları arasında gerçekleşir. Tarihler üzümlerin olgunlaşmasına göre değişiklik gösterebiliyor. Hasat zamanında, hasata katılmak isterseniz ziyaretinizi ona göre düzenlemeniz gerekebilir.

Katılacağınız Avrupa Rüyası turunda göreceğiniz Alsace Şarap Yolu üzerindeki bu köyleri doya doya gezmeden, şarapların tadına bakmadan dönmeyi düşünmeyin. Kendinizi buram buram kokan Orta Çağ atmosferine bırakın!

Alsas Kasabalarını keşfetmek için içinizde istek doğdu mu? O zaman hazırlanan, Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa turu ile Alsas Şarap Yolu'nu keşfedelim.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP