Avrupa Rüyası EKO Turunda Görmeniz Gereken 7 Görkemli Köprü

Avrupa Rüyası tüm kıtayı tek seferde görmenizi sağlayan şahane rotasıyla günümüzün favori seyahat tercihlerinden biri. Etkileyici yapılarıyla Avrupa mimarisi, yalnızca kilise ve kalelerden oluşmuyor. Dünyadaki birçok ikonik yapı arasında bulunan köprüler de mimaride özel bir yere sahip. Şehirleri, bölgeleri, kıyıları birbirine bağlayan ve farklı kültürleri bir araya getiren görkemli Avrupa köprülerinden bazıları ise sanat eserlerini aratmıyor. Bir kısmı kent simgesi haline gelen Avrupa köprüleri, neredeyse birer başyapıt. İşte Avrupa Rüyası EKO turunda görmeniz gereken 7 görkemli köprü.

Rialto Köprüsü Venedik, İtalya

Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto), Venedik’te Grand Canal üzerinde bulunan dört köprüden biri. San Marco ve San Polo arasında geçiş sağlayan ve kanalın en yaşlı köprüsü olan Ponte di Rialto, Antonio da Ponte tarafından tasarlanıp 1591’de yapımı bitirildi. Daha öncesinde var olan ve yerine yapılan ahşap köprüye benzerliği ile biliniyor.

Charles Köprüsü, Prag, Çekya

Stone Bridge (Kamenný most) ve Prague Bridge (Pražský most) olarak da bilinen, üzerinde hem dini hem politik 30 heykelinin bulunduğu Charles Köprüsü, Prag’ın en popüler yerlerinden biri. Bir köprüden ziyade açık hava müzesini andıran Charles Köprüsü, Gotik tarzda mimariye sahip. Yapımı 1357’de başlayan köprünün yapımı 15.yüzyılın başlarında sona erdi. 1841’e dek yalnızca Vltava Nehri’ni geçmek için kullanılan Charles Köprüsü, 516 metre uzunluğunda ve 16 kemere sahip.

Tower Köprüsü, Londra, İngiltere

Londra’nın sembollerinden biri olan Tower Köprüsü (Tower Bridge), Thames Nehri üzerinde, açılıp kapanan baskül sistemine sahip köprülerden biri. 1894’de tamamlanan köprünün eşsiz tasarımında nehrin her iki tarafındaki kulelere açılan iki yürüyüş yolu bulunuyor.

Chain Köprüsü, Budapeste, Macaristan

Danube Nehri üzerinde bulunan ve bir asma köprü olan Chain Köprüsü (Széchenyi lánchíd), Buda ve Peşte yakaları ile birlikte Budapeşte’nin doğu ve batısını birbirine bağlıyor. 1879’da açılan, 375 metre uzunluğundaki Chain Köprüsü’nün inşası tam 9 yıl sürmüştü. Chain, günümüzde dünyanın modern mühendislik harikalarından biri olarak gösteriliyor.

Ponte Vecchio, Floransa, İtalya

Floransa’nın Arno Nehri üzerinde yer alan Ponte Vecchio üzerindeki Orta Çağlardan günümüze dek süre gelen alışveriş dükkanları ile biliniyor. Çoğunlukla kasapları görebileceğiniz dükkanlar arasında az da olsa hediyelik eşya, mücevher ve sanatsal eşya dükkanları da bulunuyor.

Pont Neuf, Paris, Fransa

Paris’in Seine Nehri üzerindeki en eski köprü olan Pont Neuf, şehir merkezi olan Ile de la Cite ile şehrin sağ ve sol kıyılarını birleştiriyor. 1550’den beri Notre-Dame Köprüsü’nün yükünün hafifletilmesi gerektiği düşünülüyordu, ancak bu 1578’de gerçekleşebildi.

Ahlar Köprüsü, Venedik, İtalya

Efsaneye göre aşıklar gondolda gün batımında Bridge of Sighs (Ponte dei Sospiri) altında öpüşürlerse aşkları ölümsüz olurmuş. “İç geçirme köprüsü” anlamına gelen Bridge of Sighs’ın bu ismi alma sebebi 19.yüzyılda yaşamış olan Lord Byron’ın emriyle, tutsakların hücrelerine gönderilmeden önce Venedik’e son kez buradan bakıp iç geçirmeleriydi.

Köprüler, A noktasından B noktasına ulaşmanın hızlı bir yolunu sunmak için inşa edilmiş olsa da, aynı zamanda, tarih boyunca insanoğlunun mimari başarılarının da birer göstergeleri. Bazıları yeni ve modern dünyanın harikası olmayı hedeflerken, bazıları da Orta Çağ esintileriyle günümüze uzanan Avrupa köprüleri, görsel şaheser olmanın yanı sıra şehir siluetinde de oldukça önemli bir yere sahipler.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP