Bologna Gezi Rehberi

İtalya'nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde yer alan bir şehir olan Bologna, "Kızıl Şehir" olarak da biliniyor. Orta Çağ mimarisinin eşsiz örnekleriyle dolu, Bolonez sosa adını veren kent, Batı dünyasının en eski üniversitesine, canlı öğrenci nüfusuna, enfes yiyeceklere, tipik kırmızı tuğlalı toprak çatılı mimariye, tiyatro ve gece hayatına sahip olmasıyla ünlü. İtalya'daki yaşam kalitesi koşullarında sık sık üst şehirlerden biri olarak değerlendirilen Bologna’nın kuvvetli endüstriyel geleneği, hayli gelişmiş geniş sosyal hizmet alanı ve ülke içindeki önemli transit ve demir yollarının çapraz noktada bulunmasından kaynaklanıyor. Bologna’nın diğer bir özelliği de devamlı EuroLeague'de oynayan iki önemli basketbol takımına sahip oluşuyla, basketbola olan tutkusu.

Gezilecek Yerler

Pek çok İtalyan tarafından güzellikte Venedik'e rakip kabul edilen ve kesinlikle İtalyan şehirleri arasında en büyük ve en iyi korunmuş tarihi merkezlerden birine sahip Bologna mimarisi, pişmiş toprak kırmızısı, yanmış portakallar ve ılık sarıların paletiyle dikkat çekiyor. "Porticos" olarak bilinen çekici kapalı yürüyüş yollarının kilometrelerce uzandığı geniş şehir merkezi, Avrupa'nın en iyi korunmuş yerlerinden biri. Piazza Maggiore, Via Rizzoli, 900 yıl önce kurulmuş olan Avrupa'nın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi, Fontana di Nettuno (Fountain of Neptune), Corte de' Galluzzi, Biblioteca Salaborsa, Torre degli Asinelli (Asinelli Kulesi) ve Torre dei Garisenda (Garisenda Kulesi), Palazzo della Mercanzia, Palazzo Comunale, Tombe dei Glossatori (Glossatori Mezarları), I Portici (The Arcades), Basilica of San Petronio, Santa Maria della Vita, Giardini Margherita (Margherita Bahçeleri) ve daha pek çok sayısız gezilecek yere sahip.

 

Müzeler

Dünyanın en ünlü lüks spor otomobil markası olarak bilinen Lamborghini Müzesi, Archaeological Museum (Museo Civico Archeologico), Jewish Museum (Museo Ebraico), MAMBo (Museo di Arte Moderna Bologna (Museum of Modern Art), National Picture Gallery (Pinacoteca Nazionale di Bologna), Palazzo Poggi'nin 2. katında bir dizi ilginç, küçük müzeden oluşan Üniversite Müzeleri, Museo Aldovrandi, Museo Europeo Degli Studenti (MeuS/Avrupalı ​​Öğrenciler Müzesi), Museo della Specola, Museo di Mineralogia, Museo di Antropologia, Museo di Mineralogia, Museo di Anatomia Patologica, Museum of Giorgio Morandi, Communal Collection of Fine Arts (Collezioni Comunali d'Arte), Museo Internazionale e Biblioteca della Musica di Bologna Strada Maggiore ve daha sayısız müze Bologna’da hizmet veriyor.

 

Ulaşım

Guglielmo Marconi Uluslararası Havalimanı'na ev sahipliği yapan Bolonya, yolcu trafiği bakımından yedinci en yoğun İtalyan havalimanı. Bologna Centrale Tren İstasyonu, şehrin stratejik konumu sayesinde İtalya'nın en önemli tren merkezlerinden biri. Buna ek olarak, 33 demiryolu yolu ile Bologna San Donato sınıflandırma alanı, İtalya'nın en yoğun trafiğini kaldırıyor. Bologna toplu taşıma sistemi ise, troleybüs hatları da dahil olmak üzere geniş bir halk otobüsü ağıyla hizmet veriyor.

Yeme ve İçme

Bologna mutfağı (la cucina Bolognese) ile ünlü bir kent. Mükemmel kalitede yerel ürünleri ışıltılı ustalıkla sunan kent, İtalya'da ragù olarak adlandırılan ve dünya çapında bilinen olan et bazlı bir makarna sosu olan ünlü Bolognese sosuna adı verdi. Dahası, Bolonya'da sos, sadece tagliatelle için kullanılıyor ve spagetti ile garnitür olarak sunuluyor. Bereketli Po Nehri Vadisi'nde yer alan zengin yerel yemekler ağırlıklı olarak et ve peynire dayanıyor. Tüm Emilia-Romagna'da olduğu gibi, prosciutto, mortadella ve salumi gibi sertleşmiş domuz etlerinin üretimi de yerel gıda endüstrisinin önemli bir parçası. Yakınlarda bulunan üzüm bağları arasında Pignoletto dei Colli Bolognesi, Lambrusco di Modena ve Sangiovese di Romagna bulunuyor. Tagliatelle, lahana, lazanya, tortellini, broth ve orijinal Bologna sosisi olan mortadella yöresel spesiyaliteler arasında. Geleneksel Bolonezli tatlılar genellikle fave dei morti, Azizler Günü için yapılmış çok renkli badem ezmesi kurabiyeleri, Saint Joseph Günü'nde servis edilen reçel dolu raviole kurabiyeleri gibi tatillerle bağlantılı. Sfrappole olarak bilinen karnaval tatlıları, toz şeker ile tepesinde hafif ve hassas bir kızarmış hamur işi. Yıl boyunca da badem, pirinç ve amarettodan yapılmış muhallebi gibi bir kek olan Torta di riso yapılıyor.

 

Alışveriş

Bologna’da alışveriş yapmak için anahtar, etrafta dolaşırken, fiyat etiketlerine dikkat ederek her küçük mağazaya bakmak. Mükemmel çift ayakkabı ya da mükemmel bir şeyi elde etmek için tek bir yer yok: Her yere bakmak zorundasınız! El yapımı makarnalar ve muhteşem peynirler gibi yerel yiyecekleri şehirdeki yüzlerce küçük satıcı ve dükkândan alma şansını kaçırmayın. Bologna'yı ziyaret etme deneyiminin en az yarısı gastronomi keyfi! Galleria Cavour ve Ugo Bassi başlıca alışveriş caddeleri.

 

Festivaller

Tiyatro, Bolonya'da 16. yüzyıla kadar popüler bir eğlence biçimi. 1547'den beri Palazzo del Podestà'da faaliyet gösteren Teatro alla Scala İtalyan Bolognese tiyatrosunun en önemli merkezi. Bologna ayrıca, Angelica Bologna ve Contemporanea (Çağdaş Müzik Festivalleri), Bolognafestival (Uluslararası Klasik Müzik Festivali) ve Bologna Caz Festivali dahil olmak üzere bir dizi uluslararası müzik, sanat, dans ve film festivaline ev sahipliği yapıyor. Biyografik filmlere ayrılmış film festivali olan Biografilm Festival, çizgi roman festivali BilBolBul, çağdaş sokak dansları festivali Danza Urbana, güncel sanat festivali olan ve günümüzde Sanat Haftası olarak da kutlanan FISCo, animasyon ve özel efektlerlerin yer aldığı Gelecek Film Festivali, nadir ve unutulmuş film festivali Il Cinema Ritrovato, Canlı Sanatlar Haftası, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim ve beden temsili festivali olan Toplumsal Cinsiyet Bender, Ev Ödevi Festivali, Elektronik Müzik Festivali, İnsan Hakları Film Festivali, lezbiyen film festivali Prefer Kekleri Festivali, çocuk şarkı yarışması Zecchino d'Oro ve daha fazlası kentin başlıca etkinlik ve festivalleri arasında.

Ünlü Kişilikler

1088'de kurulan ve kıta Avrupası'nın en eski üniversitesiBologna Üniversitesi, Avrupa'nın en eski üniversitesi olarak biliniyor. Dante, Erasmus ve Kopernik Bologna Üniversitesi'nin ünlü öğrencilerinden bazıları.

Bologna’yı Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa turu ile ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP