Danimarka Gezi Rehberi

Danimarka, Kuzey Avrupa turunun en merak edilen ve aynı zamanda dünya oyuncak devlerinden Lego’nun da kurulduğu ülke. İskandinav yarımadasındaki seçkin yeriyle, geniş kültürel birikime sahip mimarisiyle, çevresindeki doğal güzelliklerle, şehir planlamasıyla dikkatleri üzerine çeken Danimarka’da Kopenhag şehrini Avrupa Rüyası ile ziyaret edebilirsiniz.

Önemli Şehirler

Şehirlerinin büyük bölümü Jylland Adası’nda bulunan Danimarka’da öne çıkan şehirler arasında Kopenhag, Aalborg, Arhus, Billund, Odense, Roskilde yer alıyor. Fiyortların en dar boğazına ev sahipliği yapan ve Orta çağdan bugüne önemli liman özelliği taşıyan Aalborg, Danimarka’nın en eski şehirlerinden Arhus, ünlü Legoland’a ev sahipliği yapan Billund, ödüllü hayvanat bahçesiyle ve film festivaliyle bilinen Odense, bir dönem Danimarka’ya başkentlik yapmış UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Roskilde ve refah seviyesi hayli yüksek, renkli binalarıyla ve tarihi eserleriyle dikkatleri üzerine çeken başkent Kopenhag ziyaret edilecek şehirler arasında.

Gezilecek Yerler

Danimarka’da gezilecek yerler arasında Kopenhag’daki Frederiksborg Sarayı, Malmö ile Kopenhag’ı birbirine bağlayan mühendislik harikası Oresund Köprüsü, Roskil’de yer alan Viking Gemi Müzesi’ni, çocuk veya yetişkin ayırt etmeksizin tüm herkesin Danimarka’daki sevdiği yerlerin başında gelen Legoland, hikayelere konu olmuş Kopenhag’taki Deniz Kızı Heykeli, Avrupa’nın en eski eğlence yeri olma özelliği taşıyan Tivoli Bahçeleri ülkenin en turistik yerlerini oluşturuyor.

Danimarka Mutfağı

Danimarka mutfağı da diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çoğunlukla et, balık, patates üçlüsünden oluşmaktadır. Yemek yemenin pahalı bir eylem olduğu Danimarka’da kebap, pizza, fastfood dükkanları haricinde yemek tercih ederken zorlanabilirsiniz. Danimarka’yı ziyaret etmişken geleneksel lezzetlerden hangisinin tadına bakmalıyım diye düşünecek olursanız pisi balığı kızartmasını, salamura edilmiş ringa balığını, Danimarka sosislisini, rıs a l’amande adı verilen pudingin ve meşhur Calsberg birasının tadına bakabilirsiniz.

Müzeler

İskandinav kültürüne dair birçok tarihi eserin etrafınızı sardığı Danimarka’da günümüzden Vikinglere kadar uzanan bir zaman diliminde yolculuğa çıkabilirsiniz. Roskil’deki Viking gemilerinin sergilendiği Viking Gemi Müzesi’ni, Danimarka köy hayatını görebileceğiniz Arhus’taki Den Gamle By, Taş Devri’nden Modern Danimarka Tarihi'ne kadar uzanan süreci gözlemleyebileceğiniz Danimarka Milli Müzesi’ni,  ziyaret edebilirsiniz. 

Ulaşım

Avrupa ve İskandinavya arasında mükemmel bir geçiş kapısı olan Danimarka’ya Kopenhag’daki Kopenhag Havalimanı’na ya da ikinci büyük havalimanı olan Billund Havalimanı’na uçarak ulaşabilirsiniz. Danimarka’ya kadar gitmişken bir saat uçuş uzaklıktaki Berlin’i, iki-üç saat uzaklıktaki Londra, Paris, Barselona, Roma, Viyana ve Prag şehirlerine de ziyarette bulunabilirsiniz. İsveç ile Danimarka’yı birbirine bağlayan Oresund Köprüsü’nden de geçerek ülkeye de ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Tüm ülkelerden aldığınız magnet, kupa, bileklik, kartpostal gibi küçük hediyelik eşyaların yanı sıra Danimarka’ya özgü Viking mücevherlerinin replikalarından, minyatür Viking eşyalarından, İskandinav kültürüne özgü yün kazaklardan ve lego oyuncaklardan alabilirsiniz.

Festivaller

Moda meraklılarının buluşma noktası olan Kopenhag Moda Festivali, her yıl baharda 10 gün boyunca düzenlenen Aalborg Opera Festivali, Danimarka’nın caz müziğindeki önemli etkinliklerinden Kopenhag Caz Festivali gibi etkinlikler içinde Danimarka’yı ziyaret edebilirsiniz.

Ünlü Kişilikler

Aykırı filmlere imza atan Lars Von Trier, modern film sanatının önemli isimlerinden Anna Karina, yazdığı çocuk masallarıyla dünya çocuklarına ulaşan Hans Christian Andersen,  Danimarka birası Carlsberg’in patronu, ünlü filozof Søren Kierkegaard, dünyaca ünlü Noma restoranının şefi René Redzepi Danimarkalı ünlü isimlerden sadece bazıları.

Mutfağı, kültürü ve tarihi ile ünlü, Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden olan Danimarka’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulanıyor. Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu vazgeçilmez ülkelerinden olan Danimarka’yı, İskandinav Rüyası turu ile ziyaret edebilirsiniz. 

YORUMLAR

  • Merhabalar, Danimarka, dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olarak kabul edilir. Danimarkalılar’a göre mutluluğun sırrı tek bir sözcükte saklıdır: HYGGE. Hygge; kendinizi konforlu, mutlu ve huzurlu hissettiğiniz tüm anları kapsamaktadır. Bu arada Hygge yalnızca Danimarka’da yaşam felsefesi olarak benimsenmiyor. Danimarka ile birlikte bütün İskandinav ülkelerinin yaşam felsefesi aynı zamanda. İzniniz olursa ben de HYGGE yaşam felsefesinden bahsettiğim blog yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/danimarkalilar-Icin-mutlulugun-formulu-hygge Keyifli okumalar dilerim, sağlıcakla kalın. www.ebrubektasoglu.com

    Ebru
    26.02.2020
    ANKARA

YORUM YAP