Gezgin Olmak İsteyenler için Başlangıç Rehberi 2. Bölüm

Gezgin olabilmek için önce bazı cesur adımlar atmak lazım. Bir kararın gideceğin bir rotan varsa onun için ilk adım senin olacaktır. Yerini belirledin, Avrupa turunu veya dünyanın herhangi bir yerine seyahatini planladın. Gezgin olmak için çıkacağın ilk yurt dışı maceranın mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesini sağlamak adına senin için bir rehber hazırladık. Birinci bölümü okumak için tıkla!

Gezgin Olmak İsteyenler için Başlangıç Rehberi İkinci Bölüm

6- Bulut Veri Yedekleme

Seyahatin sırasında başına ne geleceğini bilemezsin. Kameranı düşürebilir, telefonunu kaybedebilirsin. Emek vererek çektiğin veya çok beğendiğin bir fotoğrafı bu gibi durumlarda kaybettiğinde üzülebilirsin. Bulut yedekleri ucuz ve kullanımı kolaydır. Bulut dışında Google Fotoğraflar da kullanılabilir.

 gezgin-rehberi

7-Siz ve Aileniz için Uygulamalar

Google Çeviri, FAR'a göre, her gezgin için en iyi uygulamadır. WiFi üzerinde dilleri indirin ve veri bağlantısı olmadan çalışacaktır Google Haritalar yine aynı kolaylığı sunmaktadır. (WiFi üzerinden bir alan indirin ve veri bağlantısı olmadan da çalışacaktır.

Yoldayken bağlantıda kalmak hem sizin hemde ailenizin zihinsel sağlığı için anahtardır. İletişimde kalabilmek adına kullanılabilecek en iyi uygulamalar arasında Whatsapp söylenebilir. Görsel paylaşımı açısından tumblr ve instagram tercih edilebilir.

 gezgin konaklama

8- Pansiyonlardan korkma

Pansiyonlar konusunda kirli ve tehlikeli yerler olduğu konusunda yanlış bir algı var. 

Hostelworld ve Hostelz gibi web sitelerinden gideceğiniz ülkede yer alan hostelleri inceleyebilirsiniz. Hostellerin en güzel artısı, yeni insanlarla tanışmanın harika bir yolu olmasıdır.

 gezgin telefon kullanımı

9- Telefonunuzu Kilitleyin

Telefonunuz ve içindekiler, muhtemelen üzerinizdeki en değerli şeydir. Telefonlar kolayca değiştirilebilir. Kişisel veri hırsızlığı ise en kötüsü. Resimler, adresler otomatik giriş yaptığınız kaç tane bankacılık uygulamasına ve web sitesine sahipsiniz? Telefonunuzu muhakkak kilitleyin. 

 gezgin rehberi

10- Hırsızların İşini Kolaylaştırmayın

Belki gittiğiniz ülkede hırsızlık nadirdir, ancak bunu kolaylaştırmamanız gerekir. Çantanızı kaldırım kafesindeki bir masada bırakmayın. Kalabalık bir trende, sırt çantanızı arkada bırakmayın. Biraz temkinli olmanın yanlış bir yanı yok. Sadece, çevrenin farkında ol. 

Gezgin olmak için belki sadece bunlar senin için yeterli olmayacak. Ancak bu 10 madde, gezginliğe atacağınız ilk adımlarsda sizlere ışık tutacaktır. 

İlk gezgin rotan neresi karar ver ve gezgin olarak ilk yolculuğuna çık. Pişman olmayacaksın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP