İsviçre Ülke Gezi Rehberi

Orta ve batı Avrupa arasında yer alan, Alpler'in kuzey ve güney yamaçlarında konumlanmış, Bern ile birlikte 26 kantondan oluşan federal bir cumhuriyet olan İsviçre, Batı Avrupa'da Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya ile Lihtenştayn ile komşu. Denize kıyısı olmayan İsviçre, Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında bölünen ülke, iki küresel kent ve ekonomik merkez olan Zürih ve Cenevre kentleri ile dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. Büyüleyici manzaralara sahip İsviçre, meralar yeşile döndüğünde, buzulla kaplı dağlık bölgelerde yürüyüş ve bisiklet parkurlarının bol miktarda bulunduğu kayıp vadiler, ışıltılı göl kıyıları ve yeşil üzüm bağları boyunca uzanan muazzam güzellikte bir ülke. Kırsal güzelliğinin yanı sıra, orta çağdan kalma eski kenti ve birinci sınıf modern sanatıyla başkent Bern, cesur mimarisiyle Basel, şık Cenevre, Avrupa'nın en büyük gölüyle Lozan, zenginlik mıknatısı Zug ve Uber Nehir kenarındaki barlar, yeniden doğmuş endüstriyel batı bölgesi ve atipik sokakları ile Zürich... 

isviçre-zürih

 

Önemli Şehirler

 

Neredeyse her caddede çarşıları bulunan, inanılmaz derecede iyi korunmuş bir eski kente sahip Bern, büyük restoranlar ve barlarla dolu. Ren Nehri'nin bir virajı üzerinde olağanüstü bir orta çağ merkezi ile Alman Rheinland ve Kara Orman ve Fransız Alsace için seyahat kapısı olan Basel oldukça güzel bir başkent. Bir sanat ve kültür merkezi olan Cenevre 200 civarında hükümet ve sivil toplum kuruluşuna ev sahipliği yapan uluslararası bir şehir, aynı zamanda CERN de burada yer alıyor. İsviçre'nin açık ve hareketli spor başkenti olan Interlaken, paraşütle atlama, bungee jumping, doğa yürüyüşü, rafting, kanyon geçişi gibi pek çok aktivite ile ünlü. Manzara, yemek, dans, tekne ve İsviçre şarap kenti Lozan, erken İsviçre tarihinin tüm bölgelerine doğrudan su bağlantıları bulunan merkezi ve bölgenin ana şehri Luzern de önemli şehirler arasında. Muhteşem bir eski şehre ve güzel bir göle sahip Lugano, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan pek çok bölgesiyle St. Gallen ve İsviçre'nin en büyük şehri ve gelişen bir gece hayatı ile büyük bir bankacılık merkezi Zürih, ülkenin en önemli kentleri arasında.

 isviçre-gezilece-yerler

Gezilecek Yerler

Montrö yakınındaki kale Château Chillon, Cenevre Gölü kıyısında Lavaux üzüm bağları, Ticino'nun güney kantonunda yer alan Bellinzona Kaleleri, St. Gallen Manastırı, Wengen üzerindeki 3,500 metre yüksekliğindeki Jungfraujoch'da bir postaneye sahip bir köy olan Avrupa'nın Üstü ve Sfenks Gözlemevi, Sion'un güneyindeki 285 metre yüksekliğindeki baraj Grande Dixence, Chur ve St. Moritz arasındaki demiryolu üzerinde yer alan Landwasser Viyadüğü ilk sırada olanlar. Ancak mutlaka Matterhorn, Jungfrau ve Eiger'in kuzey duvarları, Aletsch Buzulu, Yukarı Engadine'nin Gölleri, Lucerne Gölü, Oeschinensee ve Ren Şelalesi mutlaka görülmeli.

isviçre-yemekleri

Yeme ve İçme

Çok yönlü olan İsviçre mutfağında fondü, raklet veya rösti gibi bazı yemekler ülke genelinde kullanılsa da, her bölgenin, yörenin iklimine ve kültürel farklılıklarına göre değişik türleri var.

18. yüzyıldan beri üretilen çikolata, fondü ve ülkenin en ünlü alkollü içeceği olan şarap dışında, kendi başına birkaç ikonik yemeği var. Bir başka tipik İsviçre yemeği ise, genellikle açık bir kamp ateşi üzerinde bir çubuk üzerinde ızgara ve genellikle Zürich. Bunun yerine balıkları et yerine tercih ederseniz, İsviçre restoranları çoğu nehir ve göllerde bulunan tatlı su balıklarına hizmet eder. 55 çeşit İsviçre balığı arasında en yaygın balık yemekleri alabalık, Avrupa levreği veya çeşitli şekillerde pişirilen Blau.

isviçre-cenevre

Alışveriş

İsviçre, Norveç'e benzeyen fiyatları ile pahalı bir ülke. Alkolsüz içecekler, elektronik ve araba yakıtı dışında, birçok şey komşu ülkelere, özellikle de marketlere, hediyelik eşyalara, tren biletlerine ve konaklama yerlerine göre daha pahalıya mal oluyor. İsviçre'nin para birimi İsviçre Frangının yanı sıra, birçok fiyat listesi hem frangı hem de Euro cinsinden fiyatlar içeriyor. Saat, çikolata, peynir ve İsviçre Ordusu bıçakları ile ünlü olan İsviçre, dünyanın saat yapımı başkenti. Dünyanın en iyi çikolatası için Belçika ile her zaman rekabet edebilen İsviçre’de çeşitliliğinin inanılmaz derecede iyi olduğuna şüphe yok. Öte yandan İsviçre'nin birçok bölgesi kendi bölgesel peynir spesiyalitesine sahip. Aynı zamanda Victorinox ve Wenger gibi markalarıyla İsviçre Ordusu bıçakları ile ünlü.

 

Festivaller

 

Montrö Caz Festivali gibi ünlü müzik festivallerinden, pitoresk manzaraların arka planına karşı açık hava İsviçre festivallerine kadar zengin bir seçki sunuyor. Yıl boyunca İsviçre'de rock, pop, jazz, klasik müzik, opera, tiyatro ve filmleri kutlayan açık ve kapalı festivallere katılabilirsiniz. Her yıl düzenlenen en önemli kültürel performanslar arasında Paléo Festivali, Lucerne Festivali, Montreux Caz Festivali, Locarno Uluslararası Film Festivali ve Art Basel bulunuyor.

isviçre-ulaşım

Ulaşım

Toplu ulaşım bağlantısına erişimi olmayan hemen hiçbir yerleşim yerinin olmadığı İsviçre Avrupa'nın en yoğun demir yolu ağına sahip ülkesi. Dağlık coğrafyasından dolayı İsviçre'de ayrıca birçok füniküler ve teleferik hattı da bulunuyor. Nüfusun yoğun olduğu bölgelerin büyük bir bölümü en yakın otoyola en fazla 10 km uzaklıkta yer alıyor. İsviçre'nin yolcu kapasitesi bakımından ana ve en büyük havalimanı Zürih yakınlarında bulunan Zürih-Kloten Havalimanı. Diğer önemli havalimanları ise Basel ve Cenevre Havalimanları. Basel Havalimanı ise, kısmen Fransa toprakları üzerine inşa edildiğinden Almanya'nın Freiburg ve Fransa'nın Mulhouse şehirleriyle ortak kullanılıyor.  

Önemli Kişilikler

Çikolatalar, saatler, bankalar, Alpler ve bıçaklarla bilinen bir ülkenin, Roger Federer, Martina Hingis, Albert Einstein, Carl Jung, Jean Piaget ve Gottfried Keller gibi süper starları da taşıyabileceğini kim düşünebilirdi? Roger Federer, Kat Graham, Sofia Milos, Carl Jung, Jean-Paul Marat, Michelle Hunziker, Aga Khan IV, Elisabeth Kübler-Ross, Claude Nicollier, Karl Barth, Sigismond Thalberg, Dieter Bohlen, Siegfried Wagner, Emil Jannings, Joachim Raff, Charles Ricketts, Tariq Ramadan, Claude Janiak, Hans Küng, Hans Urs von Balthasar, Jean Piaget, Vincent Pérez, Arthur Cohn, Walter H. Schottky, Marthe Keller, Hermann Rorschach, Marco Tempest, Charles Dutoit, Egon von Fürstenberg, Sarah Meier ve daha pek çok isim.

İsviçre’yi Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP