Kaupanger’de Yapılacak En İyi 4 Şey

Norveç fiyortların önemli limanlarından Kaupanger, daha önce Vikinglerin yerleşim olarak hayat bulmuş İskandinav şehri. “Pazar yeri, satın alma limanı” anlamına gelen ve ilk zamanlar Kaupanger Tingstad adıyla anılan köyün en dikkat çekici eserleri arasında 12. yüzyılda inşa edilen Kaupanger Stave Kilisesi yer alıyor.

Efsanevi Norveç fiyortlarını merkez alan Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu da durakları arasında yer alan Kaupanger’de neler yapmalı?

1.   Kaupanger Stave Kilisesi’ni ziyaret edin

Norveç turu boyunca gördüğünüz benzer kiliseler arasında mimari işçiliğiyle dikkatleri çeken Kaupanger Stave Kilisesi, ahşap üzerinde titizlikle işlenmiş yazılarıyla, incelikle işlenmiş sütunlarıyla Norveç’in bu sevimli köyüne geldiğinizde ziyaret etmelisiniz.

2.   Kaupanger’deki Sogn Halk Müzesi’nde yerel kültürü keşfedin

Geleneksel bir çiftlik havasındaki Sogn Halk Müzesi, Kaupanger’de yaşayan canlı hayvanları, yerel halkın günlük yaşamını ve sergilenen eserleri görmeniz mümkün. Orta Çağ’dan bugüne kadar hiç el değmemiş bir hayat biçimini gözlemleyebileceğiniz müzede, ev yapımı yöresel yemekleri tadabilir, hediyelik eşya alabilir, kafeteryada bir şeyler içebilirsiniz.

3.   Kaupanger Sogn Fiyortu Müzesi’nde gezintiye çıkın

Norveç’in en uzun ve en derin fiyortu olan Sogn Fiyortu’nun Kaupanger limanına kadar geldiyseniz iskeleye birkaç dakika uzaklıktaki Sogn Fiyortu Müzesi’ne uğramayı unutmayın. Sogn fiyortundaki yaşam tarzını gözlemleyebileceğiniz müzede denizcilik eşyalarını, tekne inşaat atölyesini, tekne yapımını gösteren film gösterisini görebilirsiniz. Ayrıca müzede, 19. yüzyılın başından kalma bir tavernayı görmenizde mümkün.

4.   Norveç’in en uzun fiyortu Sogn Fiyortunda gemi yolculuğu yapın

Dünya Mirası Listesinde yer alan doğa harikası Norveç fiyortlarında gemi yolculuğu yapmamak olmaz. Bu yolculuğu anlamlı kılmak adına da Norveç’in en uzun ve derin fiyortu olan Sogn Fiyortu’nda gemi yolculuğuna çıkabilirsiniz. Kaupanger’den kalkan gemilerle yemyeşil tepelerin cam mavisi fiyort sularını seyrederek eşsiz bir gemi yolculuğu yapabilirsiniz.

 

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu ile Kaupanger’i keşfedebilir, limandan kalkan gemilerle Norveç fiyortlarında eşsiz bir gemi yolculuğu yapabilir, İskandinav lezzetlerinin tadına bakıp doğanın tadını çıkarabilirsiniz!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP