Milano Gezi Rehberi

İtalya'nın ve Avrupa'nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden olan Milano, otomotiv ve moda sektöründe eşsiz bir yere sahip. Kuzey İtalya'da Lombardiya'nın kendi ismini taşıyan komününün başkenti olan Milano, aynı zamanda İtalya'nın finansal olarak en önemli şehri. Bir turist için, Milan'ı diğer yerlere kıyasla ilginç kılan şey, şehrin dünyevi zevklerin tadını çıkarmasıyla ilgili yaşam tarzı hakkında daha çok şey olması: alışveriş, futbol, ​​opera ve gece hayatı için bir cennet! UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde yer alan Santa Maria delle Grazie Bazilikası, dünyanın en ünlü resimlerinden Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği ile ünlü.

Gezilecek Yerler

Tarihi ve modern manzaraları ile ünlü Milano, dünyadaki en büyük Gotik katedrallerden biri olan Duomo di Milano, Dominiken Santa Maria della Gracia Manastiri ve Kilise ve Manastır yemekhane üzerindeki Leonardo da Vinci'nin Son Aksam Yemeği tablosu UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Dünyanın en iyi operası La Scala, antik ve göz alıcı Galleria Vittorio Emanuele, Avrupa'nın en güzel sanat eserlerine ev sahipliği yapan Brera Sanat Galerisi, 1960'ların modernist İtalyan mimarisinin görkemli bir örneği olan Pirelli Kulesi, büyük ve ünlü bir stadyum olan San Siro ve Castello Sforzesco kentin başlıca gezilecek yerleri arasında bulunuyor.

 milano gezilecek müzeler

Müzeler

Milano, ziyaretçilerine başta İtalyan Rönesansı ve Barok olmak üzere çok çeşitli sanat müzeleri sunuyor. Pinacoteca di Brera, Pinacoteca Ambrosiana, Poldi Pezzoli Museum, Museo del Novecento, Bagatti Valsecchi Museum, Galleria d'Arte Moderna, Gallerie d'Italia piazza Scala, Societa' per le Belle Arti ed Esposizione Permanente,The Sforzesco Castle, Civico Museo Archeologico, Contemporary Arts Pavillion (PAC), Museo del Duomo (Museum of the Cathedral), Museo d'Arte Paolo Pini, Hangar Bicocca, Leonardo da Vinci Museum of Science and Technology, Natural Science Museum, The Palazzo Reale, Triennale di Milano, Museo Teatrale alla Scala başlıca müzelerden.

Alışveriş

Dünya çapında bir trend belirleyici olan Milano, modada alışveriş cenneti. Bu şehirde hayal edebileceğiniz her alışveriş şekli var: tasarımcıların kreasyonları, Milanolu ve dünya markalarının mağazaları, küçük butikler ve ikinci el dükkanlar. Ana alışveriş bölgesi, Moda Dörtgen (quadrilatero della moda) adı verilen, Duomo Meydanı (Piazza Duomo), Cavour Meydanı (Piazza Cavour) ve San Babila Meydanı (Piazza San Babila) arasında bir dizi neoklasik blok. Montenapoleone Caddesi'nde (başlıca markalı dükkanlarla), Della Spiga Caddesi'nde, Vittorio Emanuele Caddesi'nde, Sant 'Andrea Caddesi'nde, Porta Venezia Caddesi’nde ve Manzoni Caddesi'nde, dünyanın en prestijli butikleri ve showroom'ları bulunuyor. Her şey şık bir yaşam tarzının görkeminden geçerken vitrinler, en parlak ayakkabılar, en havalı elbiseler, en göz alıcı kıyafetlerle parlıyor.

 milano yeme içme rehberi

Yeme ve İçme

Milano, moda trendleri gelip geçtikçe zihnini hızla değiştiren bir şehir olmasına rağmen, ev yapımı öğelerin hala çok övüldüğü ve takdir edildiği geleneksel İtalyan yemeklerinin en güçlü merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Geleneksel Milano ve İtalyan yemekleri sunan trattorias, enoteche (şarap barları) ve restoranların bulunduğu şehrin geleneksel yemekleri, osso buco (kızarmış dana eti) ve risotto alla milanese (safranla yapılmış tavuk suyu risotto).

Ulaşım

Milano, güney Avrupa'nın en önemli taşımacılık düğümlerinden biri ve İtalya'nın en önemli demiryolu merkezi. Milano Merkez İstasyonu gibi beş ana tren istasyonu, İtalya'nın en işlek bölgesi. 2 yüksek hızlı tren hattı Milano'yu Roma, Napoli ve Torino'ya bağlayarak İtalya'daki diğer büyük şehirlerle seyahat sürelerini önemli ölçüde kısaltıyor. Milano Metrosu, şehre ve çevre belediyelere hizmet veren ve toplam 113 istasyona sahip 4 hattan oluşuyor. Avrupa'nın en gelişmiş hafif raylı sistemi olan şehir tramvay ağı yaklaşık 160 kilometrelik 17 hattan oluşuyor. Şehir aynı zamanda Kuzey İtalya'nın tüm ana karayolları tarafından hizmet verilen ulusal karayolu ağı için kilit bir role sahip. Çok sayıda uzun mesafe otobüs hattı Milano'yu Lombardiya ve İtalya'nın diğer şehir ve kasabalarıyla birleştiriyor. Milano metropoliten alanı, üç uluslararası havalimanı tarafından hizmet veriyor.

 milano italya festival

Festivaller

Milano festivalleri genellikle dini ve geleneksel gelenekler olarak etiketlenemedikleri için sıra dışı. Geleneksel festivallerin, sergilerin ve moda gösterilerinin yarışı şubat ayında Milano Moda Haftası'nın açılışıyla başlıyor. Diğer şehir etkinlikleri arasında en popüler İtalyan F1 Grand Prix'si yer alıyor. Eylül ayı başlarında düzenlenen motor yarışlarındaki en hızlı yarış, Milano'ya 16 km uzaklıktaki Monza'da gerçekleşiyor. Milano'daki en eski kanal olan Naviglio Grande, mobilya, saat, porselen, gümüş, mücevher, oyuncak, oyuncak, baston ve çizgi roman seçkisi ile süslediği fuara ev sahipliği yapıyor. Öte yandan temmuz ayı hariç her ayın son Pazar günü gerçekleşen Antika Fuarı, dünya çapında binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Ünlü Kişilikler

İtalyan kültürel yaşamı, aydınları, gazetecileri, politikacıları, bestecileri ve yazarları Milanolu veya hayatının bir dönemini Milano’da geçirmiş önemli kişilikler. Romancı Alessandro Manzoni, Giuseppe Verdi, Leonardo da Vinci, Alessandro Verri, Pietro Verri, Cesare Beccaria, Carlo Porta, Carlo Emilio Gadda, Giorgio Strehler, Bramante, Visconti Ailesi, Ascanio Maria Sforza ve daha pek çok isim Milano’nun yetiştirdiği ve tarihe kazandırdığı kişilikler arasında yer alıyor.

Milano’yu Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Çok güzel efsane...:)

    Elif Nur Korkmaz
    23.02.2019
    Konya

YORUM YAP