Su Tanrılarının Şehri Gudvangen’de Gezilecek Yerler

Su tanrıların yeri anlamına gelen Norveç fiyortlarının muhteşem manzarasıyla, bir asırdan uzun süredir turistleri mıknatıs gibi kendine çeken Gudvangen, 2005 yılından bu yana UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

1850'lerden beri limanından gemiler eksik olmayan Gudvangen, resimlere ve tablolara konu olacak mükemmel manzarasıyla Nærøyfjord'un sonunda yer alıyor. Bu büyüleyici küçük fiyort köyü, zengin Viking tarihine ve yaklaşık 100 kişilik yerli halka ev sahipliği yapıyor.

Oslo ve Bergen arasındaki Nutshell yolculuğunda popüler Norveç'in fiyortlarında serüvene çıkmayı düşünenlerinin başlangıç noktasıdır. Yolcu gemileriyle birlikte ulaştığınız Gudvangen’den çıkan Nærøyelva nehri somonları sizi bekliyor.

Gudvangen ve Kaupanger arasındaki feribotlar, sizi Norveç'teki en güzel fiyort manzaralarından bazılarında yolculuğa çıkaracak. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan fiyortları görkemli dağlar, vahşi doğa ve pastoral köylerle seyredeceksiniz. Peki, Gudvangen’e gitmişken neler yapabilirsiniz:

1-   Viking Yaşamı Müzesini ziyaret edin

Norveç'in gerçek fiyortlarından olan büyüleyici manzaranın ortasında yer alan Gudvangen’de Viking Yaşamı Müzesi müzesi ziyaret edilecek yerlerin başında geliyor. Yerel rehberlerin size eşlik ettiği kamp tadındaki müzede zengin Viking mirasını deneyimleyeceksiniz. Odun ateşinde yemek pişirecek, balta fırlatma ve okçuluk ile eğleneceksiniz.

2-   Büyülü Beyaz Mağaralarda ışık oyunlarına tanık olun

Renkli aydınlatma, mum ışığında yollar ve gölgeli trol heykelcikleri süslenmiş mağaralarda gezerken sizlere “sihirli” bir ortam oluşturulmaya çalışılmış. Müzik eşliğinde gezerken renk oyunları içerisinde huzurlu hissedeceksiniz. Ziyaret edecekler için küçük not mağaralar soğuk olduğu için ceketleriniz ve montlarınızı hazır etmenizde fayda var.

3-   Eşsiz Norveç Fiyortlarında kendinizi doğaya bırakın

Norveç’in en dar ve etkileyici fiyortlarından olan Gudvangen’de Vikinglerin ayak izlerini takip ederecek İskandinav mitoloji eşliğinde muhteşem manzaranın tadını çıkaracaksınız.

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu rotasında yer alan Norveç'in Gudvangen şehrinde gerçek fiyortlarda yolculuk yaparken aynı zamanda Vikinglerin su tanrılarının şehrini ziyaret edeceksiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP