Ülkelere Göre Fiş Ve Priz Rehberi

Yurtdışına seyahat etmeyi mi planlıyorsunuz? İş veya turistik amaçlı gezinizde bilgisayarınızı yanınızda götürüyor ancak ülkelerin fiş ve priz sistemleri hakkında bilginiz hiç yok. Cihazlarınızın pil sağlığı için ülkelerde kullanılan elektrik prizleri için bir fiş adaptörüne veya voltaj dönüştürücüsüne ihtiyacınız olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

USB seyahat adaptörleri, voltaj dönüştürücüler, farklı fiş tipleri, kablosuz adaptörler, çift seyahat adaptörü / dönüştürücüler söz konusu olduğunda içinden çıkılmaz bir liste söz konusu olabilir. Sizin için doğru olanı seçmek ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Hazırladığımız ülkelerin fiş ve priz sistemleri listesi işinize oldukça yarayacaktır.

ülkelere göre prizler

A Tipi Fiş ve Priz

A tipi fiş ve prizler Orta ve Kuzey Amerika ile Japonya’da kullanılmaktadır. Topraklama hattı bulunmayan ve resmi ismi NEMA 1 olan bu fiş ve prizler 15 Amper, 100-127 Volt ve 60 Hertz değerlerinde çalışmaktadır.

B Tipi Fiş ve Priz

B tipi fiş ve prizler, A tipine göre topraklama hattına sahiptir. Diğer ismi NEMA 5 olan bu sistemler; ABD, Kanada, Meksika ve Japonya’da sıkça kullanılmaktadır.

C Tipi Fiş ve Priz

Bu fiş ve priz tipi Asya, Avrupa ve Güney Amerika kıtalarında kullanılmaktadır. 2 uca sahip bu fiş ve prizler 2.5 Amper, 220-240 Volt ve 50 Hertz değerlerinde çalışıyor. Resmi ismi CEE 7/16 olan bu fiş ve prizlerde topraklama hattı bulunmamaktadır.

D Tipi Fiş ve Priz

Bu tip fiş ve prizler Hindistan’da sıkça kullanılıyor. 3 dişli fişi olan bu sistemlerde topraklama hattı da mevcut. Bu tipteki fiş ve prizler 5 Amper, 220 – 240 Volt ve 50 Hertz değerlerinde çalışıyor.

E Tipi Fiş ve Priz

Resmi ismi ise CEE 7/4 olarak geçen E tipi fiş ve prizler Fransa, Belçika, Slovakya, Polonya ve Çekya’da kullanılıyor. Ayrıca ülkemizde de bazı yerlerde E tipi fiş ve prizler bulunuyor.

F Tipi Fiş ve Priz

Bu sistem ülkemizde bazı yerlerde kullanıldığı gibi bazı Avrupa ülkeleri ile Rusya ve Büyük Britanya’nın bazı bölgelerinde yer alıyor. 220 – 240 Volt aralığında çalışan F tipi fiş ve priz sistemi, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya tarafından tasarlanmış. Ayrıca ülkemizde kullanılan fiş ve prizler de F tipidir.

elektirk prizleri

G Tipi Fiş ve Priz

Resmi ismi BS 1363 olan G tipi fiş ve priz sistemi ağırlıklı olarak Büyük Britanya, Kıbrıs, Singapur ve Hong Kong’da kullanılıyor. 220 – 240 Volt aralığında 13 ampere kadar dayanıklı olan bu sistem, İngiliz standardı olarak da biliniyor. 

Büyük Britanya turu yapmayı düşünüyorsanız yanınızda muhakkak dönüştürücü bulunması gerektiğini unutmayın!

H Tipi Fiş ve Priz

Sisteminde topraklama hattı bulunan H tipi fiş ve priz sistemi Filistin ve İsrail’de kullanıyor. Bu sistem 16 Amper, 220 – 240 Volt ve 50 Hertz aralığında çalışıyor.

I Tipi Fiş ve Priz

Çoğunlukla Avustralya, Yeni Zelanda, Çin ve Arjantin gibi ülkelerde kullanılmaktadır. I tipi sistem fiş ve prizler 10 Amper, 220 – 240 Volt ve 50 Hertz aralığında çalışırlar.

Bu tipteki fiş ve prizler diğer priz çeşitleri ile uyum sağlamamaktadır.

J Tipi Fiş ve Priz

İsviçre, Lihtenştayn ve Ruanda’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Topraklama hattına sahip bu sistem, C tipindeki fişler ile de uyumlu olarak kullanılabiliyor. Ayrıca bu sisteme sahip fiş ve prizler 10 Amper, 220 – 240 Volt ve 50 Hertz aralığında çalışmaktadır.

K Tipi Fiş ve Priz

Çoğunlukla Çin, Danimarka ve Grönland’da kullanılan bu sistem 16 Amper, 220 – 240 Volt ve 50 Hertz aralığında çalışıyor.  

L Tipi Fiş ve Priz 

C tipindeki sistemlerle de uyumlu çalışan ve Çoğunlukla İtalya, Küba ve Şili’de kullanılan sistem 10-16 Amper, 220 – 240 Volt ve 50 Hertz aralığında çalışmaktadır.

M Tipi Fiş ve Priz

Genellikle Afrika ülkelerinde yaygın olan topraklama hattına sahip olan bu fiş ve prizler 15 Amper, 220 – 240 Volt, 50 Hertz aralığında çalışıyor ve başka sistemler ile uyumlu olmamaktadır. 

N Tipi Fiş ve Priz

Brezilya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde kullanılan bu sistemde topraklama hattı da bulunmaktadır. Resmi adı IEC 60906 olan sistem, 220 – 240 Volt aralığında çalışıyor.  

O Tipi Fiş ve Priz

C tipi fiş ve priz sistemleri ile de uyumlu olan sistem Tayland’da kullanılmaktadır ve 16 Amper, 220 – 240 Volt ve 50 Hertz aralığında çalışmaktadır.

Elektronik eşyalar seyahat ederken çoğumuz için vazgeçilmez bir eşya haline geldi. Navigasyon kullanırken veya Facebook'ta tatil fotoğrafları gönderirken akıllı telefonunuzdaki düşük pil uyarısından daha kötü bir şey olamaz. Cihazınızı şarj etmek ya da saç kurutma makinesini kullanmak olsun, seyahat etmekte olduğunuz ülke veya bölgedeki voltaj ve fiş tipi ile uyumlu olup olmadıklarını bilmeniz gerekmektedir. Hazırladığımız listeyle gideceğiniz ülkenin sistemini öğrenebilir ve uygun dönüştürücüleri yanınıza almak için harekete geçebilirsiniz! Unutmayın biz her zaman yanınızdayız!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP