Vatikan'da Gezilecek Yerler

Vatikan'da Gezilecek Yerler 

Vatikan, otobüsle Avrupa turu esnasında ziyaret edebileceğiniz, İtalya’nın başkenti Roma sınırları içerisinde bulunan bir şehir devleti. Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi Vatikan, çevresi yüksek duvarlarla çevrili, yüzölçümü olarak dünyanın en küçük ikinci ülkesi. Ülke, Aziz Petrus Bazilikası, Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri ile dünyanın en ünlü resim ve heykellerini barındıran muazzam bir turistik güce sahip. Öyle ki, çoğunu çeşitli ülkelerden gelen papaz ve İsviçreli muhafızların oluşturduğu 1000 kişilik nüfusu, gün içerisindeki turist yoğunluğundan dolayı iki katına çıkıyor.

Yönetim
Vatikan Şehri eşsiz bir yönetsel yapıya sahip. Birleşmiş Milletler üyesi olmayan az sayıdaki bağımsız devletten biri olan Vatikan’da, en yüksek devlet görevlileri, çeşitli ulusal kökenlere sahip Katolik din adamlarından oluşuyor. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetimin uygulandığı, devlet başkanı olarak sözlerinin yasa hükmünde olduğu ülkede papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideri. Katolik kilisesinin genel başkanı olan papa, Vatikan Devleti'nin de başkanı olduğundan yasama, yürütme ve yargı organlarının da başkanlığı görevini üstleniyor.
 
 
Savunma
Vatikan Şehri’nin askeri silahlı kuvvetleri İtalyan silahlı kuvvetleri tarafından sağlanmakla birlikte tarafsız bir devlet olduğu için İtalya ile resmi bir savunma anlaşması yok. Ana meydan olan Aziz Petrus Meydanı'nın korumasını İtalyan polisi üstlenirken Vatikan’ın, 100 kişilik İsviçre vatandaşı ve Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan İsviçreli Muhafızlar Kıtası isimli sembolik yapıdaki küçük bir ordusu bulunuyor.
 
Sanatsal Değerler
1984'te UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Vatikan’da, dünyanın en ünlü sanat eserlerine ev sahipliği yapan Aziz Petrus Bazilikası, Bramante, Michelangelo, Giacomo della Porta, Maderno ve Bernini dahil Rönesans mimarisinin en tanınmış eserlerini barındırıyor. Sistine Şapeli, Perugino, Domenico Ghirlandaio ve Botticelli'nin çalışmaları ile Michelangelo'nun Son Yargı'sını içeren freskleriyle ünlü iken, Vatikan'ın iç mekanlarını süsleyen sanatçılar arasında da Raphael ve Fra Angelico bulunuyor. Vatikan Apostolik Kütüphanesi ve Vatikan Müzeleri koleksiyonları ise oldukça yüksek tarihi, bilimsel ve kültürel öneme sahip.
 
 
Gezilecek Yerler
Bernini’nin 11 yılda tamamladığı 284 sütundan oluşan ihtişamlı Aziz Petrus Meydanı, her yıl binlerce Katolik'in ibadet için toplandığı alan. Papa, her yıl buraya gelen Katoliklere seslenerek mesajlarını okuyor. Vatikan'ın en göz alıcı yapısı olan Aziz Petrus Bazilikası, 60 bin kişilik kapasitesiyle Hristiyanlığın en büyük kilisesi. Sistine Şapeli ile birlikte toplam 60’a yakın galeriden oluşan Vatikan Müzeleri’nde ise yıllar içerisinde çeşitli papalar tarafından toplanan değerli resim ve heykeller yer alıyor. Vatikan’ın yarısından fazlasını oluşturan Vatikan Bahçeleri, Rönesans ve Barok döneminde kurulmuş, göz alıcı çeşme ve heykellerle süslü.
 
Ulaşım
İsmini, devletin coğrafi konumu olan Vatikan Tepesi'nden alan Vatikan, çoğunlukla bir meydan ve yürüyüş yollarından oluşan, oldukça iyi gelişmiş bir ulaşım ağına sahip. Havalimanı veya otoyolları olmayan küçük bir ulaştırma sistemi bulunan Vatikan'daki tek havacılık tesisi Vatikan Şehri Heliport'u. Vatikan, Roma, Leonardo da Vinci-Fiumicino Havaalanı ve Ciampino Havalimanı'ndaki birkaç bağımsız havalimanından biri. Roma’dan Vatikan’a en yakın metro istasyonu Termini’den A metro hattı ile Ottaviano - San Pietro - Musei Vatikan. Diğer bir alternatif ise 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüs ve 19 No’lu tramvay hatlarını kullanmak.
 
Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa turu esnasında görebileceğiniz, İtalya’nın başkenti Roma sınırları içerisinde bulunan Vatikan’da etkilenmemek, heyecanlanmamak ve bu ihtişama bu emeğe şapka çıkarmamak mümkün değil. Ancak Vatikan’ı ziyaret ederken dikkat etmeniz gereken şeyler olduğunu da aklınızda bulundurun!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP