Wroclaw’da Gezilecek En İyi 5 Yer

Polonya'nın batısındaki Aşağı Silezya eyaletinin başkenti Wrocław, eşsiz manzarasıyla, tarihi yerleriyle, hareketli kültürel hayatıyla dikkatleri üzerine çeken Avrupa şehirlerinden. Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa turuna çıkanların ziyaret edeceği her sokağında karşınıza cüceler çıkan Wroclaw’da gezebileceğiniz 5 yeri sizle paylaşıyoruz.

1.   Panorama Raclawicka’yı ziyaret edin

Panorama Raclawicka Müzesi’nde, Raclawice Savaşı’nda Polonyalıların Ruslara karşı kazandıkları zafere tanık olacaksınız. Köprüden karşıya geçtikten sonra silindir şeklinde yapılmış müzeye ulaşacaksınız. Yuvarlak parça parça tuvallere yapılan resimler eşliğinde savaşı gözünüzün önünde yeniden canlanacak.

2.   Ostor Tumski’de nostaljik bir geziye çıkın

Wroclaw’da Oder Nehri’nin çevrelediği şehrin en eski bölümü Ostrow Tumski, önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. 900’lü yıllara uzanan eski şehir bölgesinde, Arnavut kaldırımı sokaklara eşlik eden Gotik Katedrali çevreleyen eşsiz tarihi binalar, heykeller ve bahçeler sizi zamanda yolculuğa çıkarak.

3.   Old Town (Pazar Alanında) yürüyüşe çıkın

Şehrin mimari açıdan en renkli be hareketli noktası olan Old Town’nın (Market Square, Rynek) güzelliği sizi büyüleyecek cinsten. Gotik mimari usuldeki Eski Belediye Binası, meydanda yer alan Avrupa’nın en eski restoranlarından Piwnica Swidnicka ve renkli evler gezerken size eşlik edecek.

4.   Wroclaw sokaklarında cüce avına çıkın

Cüceleriyle ünlü Wroclaw’ın sokaklarında bir yerlere saklanmış goblinler, cüceler sizin onları bulmanızı bekliyor. Bronzdan yapılmış bu cüceler, şehrin en dikkat çeken turistik özelliklerinden. Tarihi 1980’lerdeki Turuncu Alternatif sosyalist-sürrealist sanat akımına dayanan cüceler, tematik olarak karşınıza çıkıyorlar. Katedralin önündeki cüce bir papaz biçiminde olurken üniversite çevresindeki cüceler kep takmakta. Cüce avı için hazır mısınız?

5.   Wroclaw Multimedia Fountain’de müzik eşliğinde su gösterisi izleyin

Polonya’nın önemli gösteri noktalarından olan Wroclaw Multimedia Fountain’de, klasik müzik eşliğinde 800 farklı renkteki ışıkla yapılan su gösterisini izleyebilirsiniz. Nisan ve Ekim ayları arasında her akşam gerçekleşen su gösterisini ücretsiz.

 

Avrupa Rüyası PLUS ile otobüsle Avrupa turu sırasında, ekstra tur ücreti ödemeksizin görebileceğiniz Wroclaw’da tarihi bir yolculuğa hazır olun!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP