Avrupa’da Gün Batımının En İyi İzlendiği 5 Yer

Dünyanın neresinde olursanız olun, gün batımından daha ilham verici bir şey bulmak zor. Avrupa’da gün batımları ile ünlü noktalarda bulunmak, seyahat ederken her gün eşsiz bir güzellik göreceğinizin de garantisi. Öyle ki, günün başka hiçbir zamanında, kırmızı, pembe, turuncu, sarı ve menekşe renklerinin birbirleriyle bu denli iç içe geçtiğini göremezsiniz. Aynı zamanda bu anları düzenli olarak yakalamak, fotoğraf severler için de harika bir seyahat alışkanlığı. Plajda, şehrin göbeğinde, dağlarda, orman yürüyüş yolunda veya yüzlerce yıllık bir kalenin tepesinde, kısacası nerede olursanız olun, her konum benzersiz bir bakış açısı sunuyor. Zira Avrupa'nın gün batımı noktaları dünyanın en romantik yerleri arasında gösteriliyor. Peki, doğanın muhteşem bir resim çizdiği günün sonunda bu değerli noktayı, koca Avrupa’da nasıl bulacaksınız? İşte gün batımını arayanlar için Avrupa'nın en gözde noktaları: Avrupa’da Gün Batımının En İyi İzlendiği 5 Yer listesi!

avrupa rüyası yurtdşı turları italya venedik gün batımı 

Venedik, İtalya

Tipik olarak dünyanın ve Avrupa'nın en romantik şehirlerinden biri olarak kabul edilen Venedik, kültürlerini, su yollarını ve muhteşem mimarisini hissetmek için turistlerin akın ettiği bir şehir. Büyük Kanal’ın ortasındaki bir gondolda, küçük sokaklardan birinde, ya da San Marco'nun büyük ve meşhur meydanında, Avrupa'nın en iyi gün batımlarından birini görebilirsiniz. Öte yandan Venedik'in gün batımını izlemek için gondol kiralamanız şart değil. Ünlü Piazzo San Marco ya da Rialto Köprüsüne gidin ve dünyanın en romantik yerlerinden birinde muhteşem bir görüntüyü ücretsiz olarak yakalayın! Daha da iyisi, Palazzo Ducale Sahilinden Naval Müzesine uzanan yolda, bir gün batımı yürüyüşü yapabilirsiniz.

 yunanistan santorini gün batımı

Santorini, Yunanistan

Ada her daim muhteşem gün batımlarına sahip ve Santorini de bu konuda tek değil. Turistler için harika bir yer olmasının dışında bu gün batımı ve renkler kusursuzluğa daha da güzellik katan ince detaylar. Ada Yunan kültürünün en güzel yansıtıldığı yerlerden biri. Klasik beyaz evler, nereye dönerseniz dönün muhteşem bir kıyı şeridi, tertemiz ve şirin sokakların yanında en güzeli de yardım sever insanları. Sahil barları ve şehir meydanları gecenin yavaş yavaş gün ışığını çalmaya başladığı andan itibaren yavaş yavaş canlanıyor ve çok huzurlu bir atmosfer oluşturuyor. Adada gün batımı izlenebilecek daha birçok yer var. Küçük gizli kalmış sahiller, daha da sessiz ve huzurlu sokaklar ve eski liman fenerleri gibi. Ege denizi üzerinden batan güneşi Avrupa’da görebileceğiniz en güzel yerlerden biri olduğu kesinlikle su götürmez bir gerçek. Bir harikalar diyarı olan Santorini’nin en kuzey ucu adanın muhteşem görüntüsünü bir uçtan diğerine kadar ayaklarınızın altına seriyor. Oia ise, huzurlu hayatı ve olağanüstü gün batımları ile Yunanistan’da oldukça ün yapmış bir kasaba.

 hırvatistan dubrovnik gün batımı

Dubrovnik, Hırvatistan

Bu antik şehre neden Adriyatik'in İncisi dendiği aşikâr: Arnavut kaldırımlı sokakları ve taş duvarlarla çevrili etkileyici surları ile Dubrovnik, henüz keşfedilmemiş bir mücevher kadar duru. Güneşin battığı dakikalarda akşam rüzgârı yükselirken, güneşin son saatlerini 1940 metrelik şehir surları boyunca yürüyerek karşılayabilirsiniz. Üstelik de kasabanın ağaçlarından yükselen portakal çiçeği kokusunu içinize çekerek! Dubrovnik’in ve komşu adaların kuş bakışı manzarası için, alacakaranlıktan bir saat önce teleferikle Srdjcar Dağı'na çıkabilirsiniz. Muhteşem gün batımları ile ünlü Dubrovnik’in, nefes kesen gün batımlarından payınızı almak için bolca yer var. Profesyonel fotoğraflar ise, bu çarpıcı manzarayı yakalamak için Zadar ve Starigrad Paklencia'yı ziyaret edebilirler.

 çekya prag gün batımı

Prag, Çekya

Prag Kalesi, Prag’da gün batımını en kusursuz görünümünde izleyebileceğiniz harika bir konuma sahip. Gün batımından biraz önce kalenin tepesine çıktığınızda masmavi gökyüzünün Altın Kale’yi önce pembeye sonra ayın çıkmasıyla birlikte mor rengine dönüştüğünü göreceksiniz. Gün batımından sonra şehir ışıklarının yavaş yavaş şehri aydınlatmaya başladığını en iyi görebileceğiniz yer olan kale Prag’ın gece görüntüsünün inanılmaz bir panoramik manzarasını sunuyor.

 liverpool gün batımı

Liverpool, İngiltere

 

Bir ada olmasından dolayı İngiltere’nin birçok yerinde muhteşem kıyı manzaraları var. Sahillerin muhteşem bir görüntü oluşturduğu için ülkenin birçok yerinde unutulmaz bir gün batımı deneyimi yaşamak fazlasıyla mümkün. Ancak batıda bulunan pek az şehir Liverpool’un Mersey Nehri kenarından sunduğu bu muhteşem görüntüye sahip olabilir. Dünya mirası olan bu kıyı, şehrin en güzel yeri. Koşu yapanlar, bisikletliler ve yürüyüşçüler hemen her akşam geniş kıyıda yerlerini alıyor ve bu harika görüntünün tadını çıkartıyorlar. Limana gidip kendinize bir içki alın ya da soğuk İngiliz ikliminin tadını biraz huzur ile tatlandırarak bu manzara karşısında çıkartın. Gün battıktan sonra zaten Liverpool caddelerinin canlı ve hayat dolu gece yaşantısına geri döneceksiniz.

Avrupa'nın gün batımlarının neden bu denli ünlü olduğunu anlamak zor değil. Zira Avrupa'nın gün batımları, seyahat ederken gününüzü planlamanıza yardımcı olacak zaman aralıklarından bir tanesi. Doğanın Avrupa’da en iyi performansını gösterdiği adresleri yakalamak için, Avrupa’da Gün Batımının En İyi İzlendiği 5 Yer listesini not etmeyi unutmayın! 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP