Eguisheim Gezi Rehberi

Fransa’nın ödüllü Alsas kasabası Eguiheim, Colmar’dan sonra bölgede en dikkat çeken yer. “Tıpkı, Güzel ve Çirkin masalındaki köy gibi…” Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla, rengarenk yarı ahşap renk renk evleriyle, yüzyıllık üzüm bağlarıyla, festival havasındaki atmosferiyle filmlerden bir kare gibi… 2003 yılından bugüne “Fransa’nın en güzel köyleri” kulübüne üye olan Eguishem, 2013 yılında Fransızların favori köyü seçilmiş, aynı zamanda turistlerinde en çok ziyaret ettiği Alsas Şarap Yolu köylerinden.

Eguisheim Gezi Rehberi’nde sırasıyla Eguisheim Nerede, Eguisheim’a Nasıl Gidilir, Colmar’dan Eguisheim’a Toplu Taşıma ile Ulaşım, Eguisheim’da Gezilecek Yerler, Eguisheim’da Yılbaşı ve Eguisheim Noel Pazarları, Eguisheim Yeme İçme Önerileri hakkındaki notlarımızı okuyabilirsiniz.

fransa-alsas-eguisheim-nerede

Eguisheim Nerede?

Fransa’nın kuzey doğusunda, Alsace bölgesinde yer alan Eguisheim köyü, Colmar’a 7 km uzaklıkta. Alsace’ın küçük köylerinden biri olan Eguisheim, Alsace Şarap Yolu üzerinde yer aldığı için Colmar’dan sonra uğranan ilk yer. Ren nehrine ve Karaormanlar bölgesine komşu olan Eguisheim, konuma bakımında Almanya, Fransa ve İsviçre üçgeninde yer alıyor.

Eguisheim’a Nasıl Gidilir?

Eguisheim’a gitmek için öncelikle Fransa’nın Alsace bölgesine gelmelisiniz. Bu sebeple Saint Louis  EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atmanızı tavsiye ederiz. Alsace bölgesinden en rahat ulaşabileceğiniz nokta Colmar. Colmar’a 7 km mesafede bulunan Eguisheim’a araç kiralayarak ya da toplu taşıma olanaklarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Colmar’dan trenle ve yine otobüsle Eguisheim’a ulaşabilirsiniz. Colmar’dan hareket eden 440 numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. Hepsinden önemlisi Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa turu ile Eguisheim’ı yakından keşfedebilirsiniz.

fransa-eguisheim-alsace-gezilecek-yerler

Eguisheim’de Ne Yapılır?

Kasabayı çevreleyen tüm tepelerde üzüm bağları sizi karşılıyor ve Haziran – Ağustos ayları arasında şölen gibi manzaralara eşlik edebiliyorsunuz. Başka neler yapabilirim diyenler için işte, Eguisheim’da yapılacak en iyi 4 şey!

Büyüleyici Eguisheim Sokaklarını keşfedebilirsiniz

Sarmal şeklinde inşa edilen Eguisheim köyünü yürüyerek adım adım gezebilir; her sokakta başka bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Bir saat içerisinde köyde adım atmadık yer bırakmayacağınızın garantisini verebiliriz. Üçgen çatılı, ahşap kirişli rengarenk evler arasında süzülürken şarap tadımı yapabileceğiniz şarap üretim evlerini ziyaret edebilir; yazları leylek ve şarap festivaline ev sahipliği yapan sokaklarda kendinizden geçebilirsiniz. Unutmadan, kasabanın en çok fotoğraflanan “iki yolun ayrımındaki kutu ev “Le Pigeonnier’in” önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın!

Kasabanın ön gözde alanlarından biri olan Grand Rue’nin açıldığı meydanda Rönesans çeşmesini ziyaret edebilir; Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Üçgen mimariye sahip şarap üretim evi olan sarı binaya karşı güzel bir fotoğraf çekilebilirsiniz.

fransa-alsace-eguisheim-sarap-evleri

Meşhur Alsas Şaraplarını Tadabilirsiniz

Alsas deyince akla ilk gelen tabi ki de şarap oluyor. Alabildiğince köyü çevreleyen tüm tepelere uzanan üzüm bağlarından elde edilen şarapların tadına bakmadan Eguisheim’dan ayrılmayın. Çok sayıda şarap üreticisinin yer aldığı Eguisheim’da özel üreticilerin ürünlerini deneyebilir; şarap satın alabilirsiniz. Şarap almak isterseniz, şansınızı Vins d’Alsace Freudenreich’ten yana kullanabilirsiniz. Yarım litresi 4 euro olan Alsace şarabı oldukça lezzetli. Şarap evi aynı zamanda restoran ve otel olarak da hizmet veriyor.

eguisheim-leylek-festivali

Leylekleri Ziyaret Edebilirsiniz

Alsas bölgesi denilince şaraptan sonra akla gelen ilk şey leylekler. Beyaz leylek popülasyonun hayli yüksek seviyede olduğu bölgede, kasabanın dört bir yanında leylek yuvaları bulunuyor.  St. Peter ve St. Paul Kiliselerinin çan kulelerinin tepelerinde bile leylek yuvalarına rastlayabilirsiniz. Ağustos aynın ilk haftasında kasabada leylek ve şarap festivali sizi bekliyor!

fransa-eguisheim-üzüm-bağları

Üzüm Bağlarında Yürüyüşe Çıkabilirsiniz

Alsas bölgesi şaraplarına hayat veren üzüm bağlarını yakından keşfetmek için Eguisheim’da halka açık bağlarda yürüyüşe çıkabilirsiniz. Üzüm bağlarının önünde bağları koruma için dikilmiş çarmıha gerilmiş Hz. İsa heykellerinin eşlik ettiği patikalardan yürüyerek Eguisheim’a hakim bir tepeden bakabilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP