Fransa Alsas Şarap Yolu Gezi Rehberi

Alsas Şarap Yolu, Fransa’nın en eski turist rotalarından biri. Bu rota üzerinde geleneksel kasabalar, şarap bağları ve keşfedilmeyi bekleyen birçok şarap mahzeni de bulunuyor. Arabayla, yürüyerek ve hatta bisikletle bile gezilebilecek bu rota hemen hemen her yaştan insana hitap ediyor.

1953’te açılan Alsace Şarap Yolu, ziyaretçilerine şarap ve bağları ile ilgili çok sayıda aktiviteyi tüm yıl boyunca sunmaya devam ediyor. Bir zamanlar sadece bir yürüyüş ve gezi rotası halindeyken günümüzde Alsace’nin en değerli yeri haline geldi. Kuzeyden güneye 170km uzunluğunda, üzerinde üzüm bağlarının bulunduğu 70 harika kasabanın geçtiği bu rota tüm ziyaretçiler üzerinde harika bir intiba bırakıyor. Özellikle Eguisheim, Kaysersberg, Ribeauville, Riquewihr, Andlau ve Obernai gibi kasabalar tekrar tekrar gelinesi ve yaşanası yerler olarak hafızalara kazınıyor.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu alsas colmar

Alsas Şarap Yolu Gezilecek Yerler

Alsas Şarap Rotası çoğunlukla kırsal bölgelerden geçiyor. Kuzeyde Marlenheim’dan başlayarak güneyde Thann ve doğuda Mulhouse’a kadar uzanıyor. Resmi olarak dörde ayrılmış olan rotaların her biri neredeyse kusursuz bir biçimde korunmuş olduğundan orta çağ döneminin atmosferini muhteşem bir şekilde yansıtıyor.

Oldukça küçük olan kasabaların her biri yaklaşık yarım saatlik bir gezi ile geçilebiliyor. Daha büyük olan Ribeauville, Riquewihr, Kaysersberg ve Guebwiller gibi kasabalar ise daha fazla vakit gerektiriyor olsa da buna değer. Özellikle Colmar şehri tam bir gününüzü ayırmanız gerekeceği kadar büyük. Michelin yıldızlı restoranları, dağ bağlarında yürüyüş, gotik orta çağ döneminde zamanın durduğu küçük kasabalar ve şaraplarından tatmanız için sizi bekleyen şarap üreticileri tüm bu geziyi yapmanız için ne kadar çok sebep olduğunun çok açık bir göstergesi.

Mutlaka keşfedilmesi gereken rotaların başında Cleebourg, Marlenheim, Rosheim, Obernai, Scherwiller, Bergheim, Hunawihr, Riquewihr, Ammerschwihr, Katzenthal, Eguisheim, Gueberschwihr, Guebwiller gibi birbirinden güzel yerler bulunuyor.

Şarap yolunun kalbi olan orta çağ şehri Colmar günübirlik olarak Alsace’nin tüm tadını alabileceğiniz kasabalara gidip gelebileceğiniz bir merkez. Rengarenk çatıları ile bilinen Colmar II. dünya savaşı sırasında neredeyse tamamen yok olmuştu ve çok eski gibi gözüküyor olsa da binaların çok büyük bir kısmı aslında yeni sayılır. Özgürlük anıtının tasarımcısı olan Frederic Bartholdi’nin birçok eserini görebileceğiniz Bartholdi Müzesi görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu alsas şarap yolu

Alsas Yeme ve İçme Rehberi

Alsace Şarap Rotası’nda ziyaretçilerin en büyük odak noktaları genellikle yeme ve içme üzerine oluyor. Bunun neticesinde de tam 27 Michelin yıldızlı restoranı da burada bulabilmek çok da şaşırtıcı bir durum sayılmaz. Yemekten önce mutlaka birkaç şarap mahzenine uğrayıp bu muhteşem şarapları tatmanızı öneririz, hatta eğer kendinize güveniyorsanız yemekten sonra tekrar gidin. Alsace Şarap Yolu’nun en büyük özelliği Bordeaux’daki üreticilerin aksine buradaki üreticilerin bağ bozumu zamanında da ziyaretçileri kabul ediyor olmaları. Hatta yılın geri kalanında da neredeyse hemen her gün açıklar. Bağ bozumu ve Noel’den bir önceki ay bu bölgenin en yüksek sezonu oluyor bu yüzden bilet alırken bunu da göz önünde bulundurun. Quiche Lorraine, tarte flambee, Kugelhopf ve makaron en önde gelen yerel yemekler arasında.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu alsas riquewihr

Alışveriş Rehberi

Alsace Şarap Yolu’ndan alınacak en önemli hediyelik kuşkusuz şarap. Bölgeye özgü olan Alsace şarabı denenmeden kesinlikle dönülmemesi gereken bir lezzet. Fransa’nın genel geleneklerinin aksine bu bölgede çok fazla çeşit üzüm kullanılıyor. Beyaz üzümler çok iyi bir şekilde yıllanıyor ve neredeyse petrole yakın bir tada ulaşıyor. Gewurztraminer isimli şarap ise ya âşık olacağınız ya da nefret edeceğiniz bir tada sahip. Çiçek, baharat ve kokulu bir tada sahip olan şarap özellikle bol baharatlı yemeklerin yanında çok iyi gidiyor. Pinot Gris ise İtalya’nın meşhur Pinot Grigio şarabının Fransızca ismi. Pinot Noir ise Alsace’de üretilen tek kırmızı şarap olma özelliğine sahip.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu alsas eguisheim

Ulaşım

Starsbourg Havalimanı ve Basel, Mulhouse, Freiburg gibi noktalara Avrupa’nın hemen her yerinden ulaşım var. Trenle ise, Paris, Frankfurt ve ana tren arterlerinin hemen her noktasından direkt olarak ulaşılabiliyor. A4, A35 yolları Paris, Strasbourg, Colmar ve İsviçre arasında ulaşım sağlıyor. Rhine Nehrinin üzerinden geçen Alman otobanı ise Frankfurt ile her yeri birbirine bağlıyor.

Alsace Şarap Yolu çoğunlukla kasabalardan oluştuğu için toplu taşıma çok fazla bulunamayabiliyor. Eğer araç ile yolculuk ediyorsanız yönergeler bir sonraki durağınızı bulmanızda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Yollar çok dar ve ışıklandırma çok fazla olmadığından mümkün olduğunca gece yolculuk yapmamanızda fayda var.  

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu alsas obernai

Festivaller

Alsace Şarap Rotası buraya özgü olan Alsace şaraplarının da 60 yıldır dünyaya tanınmasına olanak sağlıyor. Bu yolu yürüyenler bölgenin şarap üreticileri ile tanışma fırsatını yakalarken köylerin güzelliği içinde de kendilerini kaybediyorlar. Alsace Şarap Rotası aynı zamanda insanların bir araya geldikleri bir buluşma noktası. Nisandan ekim ayına kadar kasabalarda şarap ve bağ bozumu festivalleri düzenleniyor. Çok keyifli ve eğlenceli bir atmosferde geçen festivaller gecenin geç saatlerine kadar yöresel oyunlar ve şarap tadımları ile gelen herkese unutamayacakları bir deneyim sunuyor.

Alsace Şarap Yolu’nu, Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP