Kaysersberg Gezi Rehberi

Fransa’nın en çok ziyaret edilen ikinci Alsas kasabası olan Kaysersberg, Colmar’dan bir saatlik uzaklıkta. “Alice Harikalar Diyarında masalındaki gibi…” arnavut kaldırımlı sokaklarıyla, rengarenk yarı ahşap renk renk evleriyle, kasabayı çevreleyen Orta çağdan kalma kale surlarıyla, nehrin iki yakasını birbirine bağlayan zincir köprüsüyle epik bir atmosfer sunuyor sizlere…

“İmparator’un Dağı” anlamına gelen Kaysersberg, adının hakkını veriyor. Yaz aylarında turistlerin akınına uğrayan kasaba, yaya olarak bir saatte gezilebiliyor. Alsas bölgesindeki Rönesans döneminin en güze ahşap evlerine ev sahipliği yapan kasaba, bu açıdan bozulmamış yapısıyla Fransa’nın en güzel köyü olmayı hak ediyor.

Ayrıca Fransız tarihinde önemli yere sahip olan kişilere de ev sahipliği yapmış bir kasaba Kaysersberg: Geiler de Kaysersberg (Strasbourg Katedrali’nde hümanist vaiz), Matthieu Zell (Strasbourg’un ilk reformcusu) ve Albert Schweitzer (1952’de Nobel Barış Ödülü sahibi)) gibi…

Kaysersberg, 1 Ocak 2016’da komşu Kientzheim ve Sigolsheim köyleriyle resmen bir araya gelerek Kaysersberg-Vignoble adında yeni bir komün kurmuş. 2017’de küçük kasaba, Fransa 2’deki Stéphane Bern tarafından sunulan meşhur “Le Village Préféré des Français” TV programında Fransız halkının favori köyü seçilmiş.

Kaysersberg Gezi Rehberi’nde sırasıyla Kaysersberg Nerede, Kaysersberg’e Nasıl Gidilir, Colmar’dan Kaysersberg’e Toplu Taşıma ile Ulaşım, Kaysersberg’de Gezilecek Yerler, Kaysersberg Yeme İçme Önerileri hakkındaki notlarımızı okuyabilirsiniz.

kaysersberg-gezilecek-yerler

Kaysersberg Nerede?

Fransa’nın kuzey doğusunda, Alsace bölgesinde yer alan Kaysersberg köyü, Colmar’a 13 km uzaklıkta. Alsace’ın küçük köylerinden biri olan Kaysersberg, Alsace Şarap Yolu üzerinde yer aldığı için en çok ziyaret edilen ikinci kasaba konumunda. Ren nehrine, Weiss vadisine, Alsace Ovasına ve Karaormanlar bölgesine komşu olan Kaysersberg, konuma bakımında Almanya, Fransa ve İsviçre üçgeninde yer alıyor.

Kaysersberg’a Nasıl Gidilir?

Kaysersberg’e gitmek için öncelikle Fransa’nın Alsace bölgesine gelmelisiniz. Bu sebeple Saint Louis  EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atmanızı tavsiye ederiz. Alsace bölgesinden en rahat ulaşabileceğiniz nokta Colmar. Colmar’a 13 km mesafede bulunan Kaysersber’e araç kiralayarak ya da toplu taşıma olanaklarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Colmar’dan hareket eden 145A numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. Dönerken de 145B numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. (40-50 dakika süren yolculuk) Hepsinden önemlisi Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa turu ile Kaysersberg’i yakından keşfedebilirsiniz.

kaysersberg-gezilecek-yerler-alsace

Kaysersberg’de Ne Yapılır?

Kasabayı çevreleyen tüm tepelerde üzüm bağları sizi karşılıyor ve Haziran – Ağustos ayları arasında festivallere eşlik edebiliyorsunuz. Başka neler yapabilirim diyenler için işte, Kaysersberg’de yapılacak en iyi 3 şey!

Büyüleyici Kaysersberg Sokaklarını Keşfedin

Fransız Rönesans işçiliğiyle inşa edilen Kaysersberg köyünü yürüyerek adım adım gezebilir; her sokakta başka bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Bir saat içerisinde köyde adım atmadık yer bırakmayacağınızın garantisini verebiliriz. Eski ve yeni köyü birbirinden ayıran Weiss nehri üzerindeki köprüden eşsiz manzaraya bakabilir; Alman Kutsal Roma İmparatorluğu’nun çok renkli heykelini görebilir; suç işleyenlerin kitlendiği mahzeni ziyaret edebilirsiniz. Unutmadan, rengarenk evler önünde kendinizden geçerek fotoğraf çekilebilirsiniz.

alsas şarap yolu

Alsas Şaraplarının Tadına Bakın

Tüm Alsas bölgesinde olduğu gibi Kaysersberg’de şarap üreticilerinin yoğun olduğu bir kasaba. Kasabayı çevreleyen üzüm bağlarından elde edilen yerel üzümlerle yapılan beyaz, kırmızı, rose gibi şarapların tadına bakabilirsiniz. Kasaba sokaklarında gezinirken yerel şarap üreticilerinin evlerini ziyaret edebilir; şarap satın alabilirsiniz.

Leylek ve Şarap Festivalinde Eğlenin

Alsas bölgesi denilince şarap ve leylekler akla geliyor. Tabi Ağustos ayının ilk haftasında başlayan festivallere eşlik etmemek olmaz. Sokak boyunca leylek yuvalarında beyaz leylekleri görebilir; yeni hasat adına yapılan şarap festivalinde kendinizden geçebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP