İskandinav Turu ile Viking Tarihine Tanıklık Edeceğiniz Yerler

İskandinavyalı korsan ve tüccar bir kavim olarak bilinen Vikingler, 8 ila 11. yüzyıllar arasında kuzeybatı Avrupa'da birçok yeri fetheden, yılın büyük kısmını denizlerde geçiren savaşçı bir halk. Göçebe bir kavim olan Vikinglerin yazılı geleneği olmayışı, izlerinin sürülmesini güçleştirse de arkeolojik verilerle Vikinglerin yerleştiği bölgelerde, kendilerine has kültürlerine dair pek çok bilgi sunuyor. Britanya Adaları’nda başlayan Viking baskınları, asırlar boyunca, İngiltere ve Avrupa kıtasının yanı sıra günümüzün Rusya, İzlanda, Grönland ve Newfoundland bölgelerinin çoğunda korsanlar, akıncılar, tüccarlar ve yerleşimciler olarak izlerini bıraktı.

Bugün, Viking mirasının izleri çoğunlukla, Kuzey İngiltere, İskoçya ve Rusya dahil olmak üzere Isle of Man, Orkney ve Shetland, Faeroe Adaları, İzlanda, Grönland, Newfoundland’de görülebilir. Bunların yanı sıra, Almanya, Polonya, Estonya ve Letonya da güçlü Viking etkisiyle bilinen ülkeler arasında. Kuzey Avrupa olarak bilinen bölge ise günümüzde Danimarka, İzlanda, İrlanda, Grönland, Estonya, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Norveç, İsveç ve Birleşik Krallık ülkelerini kapsıyor.

bergen-norveç

İskandinav Turu ile Viking Tarihine Tanıklık Edeceğiniz Yerler

Viking Çağı’ndan önce İskandinavya'da büyük şehirler yerine küçük çiftçilik veya balıkçı köyleri vardı. Vikingler bu coğrafyada, ihtiyaç duydukları her şeyi kendileri yaptılar ve büyük yerleşim birimleri kurdular. Öyle ki Danimarka, Almanya, İsveç ve Norveç'e bu dönemde ticaret merkezi olarak önem kazanmaya başladı.

Viking Çağı’nın başlangıcından bu yana Vikingler, Columbus'un kıta kıyılarına varmasından çok önce Kuzey Amerika'ya giden yol boyunca en maceracı kavim oldu. Burada, bir zamanlar büyük bir Hansa Birliği Ticaret Limanı olan Bergen ve Stavanger gibi sahil kasabalarında, Vikingler, onları dünyaya götürecek devasa gemiler inşa ettiler. Birçok öykü ve şiirle dolu inanılmaz derecede zengin ve derin bir kültüre sahip İskandinav mitolojisi ise, İskandinavya ülkeleri olan İsveç, Norveç, Danimarka ve İzlanda'nın kuzey kesimini kapsayan bir coğrafyada hâkim oldu.

Viking dünyasına ve Viking tarihine tanıklık edebileceğiniz pek çok ülke ve şehri kapsayan Kuzey Avrupa Turu, Viking kültürünü keşfedebileceğiniz eşsiz bir rotaya sahip. İskandinav Rüyası ile Viking tarihine tanıklık edeceğiniz yerler Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Twindefossen ve Norveç fiyortlarından oluşan Norveç’in yanı sıra, İsveç (Stockholm), Danimarka (Kopenhag), Finlandiya (Helsinki), Estonya (Tallinn), Polonya (Szczein, Torun, Augustow ve Gdansk), Letonya (Riga), Litvanya (Vilnius, Trakai Gölü ve Kalesi) ve Almanya’yı (Rostock, Anklam) kapsıyor. Tallinn-Helsinki, Helsinki-Stockholm, Bergen-Hirtshals, Gedser-Rostock arasında lüks gemilerle deniz yolculuğu ve gidiş-dönüş İstanbul - Vilnius THY farkı ile yalnızca Kuzey Avrupa Turu yolcularının sahip olduğu bir avantaj. 3’ü 1 arada Kuzey Avrupa ve İskandinav Rüyası, izlediği rota bakımından diğer turlara göre en özgün rotaya sahip tek firma olmasının yanı sıra, ekstra tur adı altında 1 Euro dahi talep etmiyor.

12 gün boyunca 9 ülkenin 15 şehrini ziyaret edebileceğiniz Kuzey Avrupa Turu ile Kuzey’in şirin mimariye sahip kentlerinin yanı sıra doğa harikası İskandinav fiyortlarını da Baltık Denizi ve Kuzey Denizi'ndeki gemi yolculuğu ile görebileceğiniz muazzam bir rotaya sahip. Kuzey Avrupa’nın en popüler şehirleri Gdanks (2 gece), Augustow, Riga, Helsinki-Stockholm (gemi), Bergen-Hirtshals (gemi), Oslo, Bergen, Rostock ve Tallinn’in konaklama merkezleri olduğu turda, 4 yıldızlı otellerin, açık büfe kahvaltı ile 2 kişilik odalarında kalabiliyorsunuz. Aynı zamanda Baltık Denizi’ndeki Helsinki-Stockholm ve Bergen-Hirtshals gemi yolcuğu da konaklamalı gerçekleştiriliyor.

 

Tüm Kuzey Avrupa’ya ve İskandinav coğrafyasına, dillerine ve kültürlerine etki eden Vikinglerin izlerini halen tüm kıtada görmek mümkün. Tüm bu bölgeyi en doğru rota ile gezmenin en keyifli yolu ise Kuzey Avrupa Turu

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP