Kuzey Avrupa Turu ile Göreceğiniz Masal Gibi 7 Yer | İskandinav Rüyası

Avrupa Rüyası'nın Kuzey Avrupa Turu tüm ekstra turlar dahil 12 gün boyunca 9 ülkenin 15 şehirden oluşan muazzam bir kuzey seyahati yapabileceğiniz büyülü bir yolculuk. Fennoscandia, Jutland Yarımadası’ndan doğuya yayılan Baltık Ovası’ndan Grönland ile ana kıtadan denizden uzanan birçok adadan oluşan Kuzey Avrupa, Litvanya, Letonya, Estonya ve Finlandiya'yı içeren büyük doğu düzlüğünü de içeren Kuzey Avrupa, doğasının yanı sıra kendine özgü mimarisi ve modern kent yaşamıyla da yıl boyu oldukça fazla ziyaretçi ağırlıyor. İşte İskandinav Rüyası ile göreceğiniz masal gibi 7 yer!

avrupa rüyası kuzey avrupa turu norveç fiyortları gemi turu

Fiyortlar, Norveç

Yalnızca Avrupa’nın değil, dünyanın da doğası ile ünlü ülkesi Norveç, başta UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Nærøyfjorden ve Geirangerfjorden olmak üzere binlerce fiyorttan daha fazlasına ev sahipliği yapıyor. Eğer Norveç maceranızı Oslo'da başlatıyorsanız, kentteki Oslofjord'u keşfetme imkânınız var. Yakındaki adalar ise, şehir merkezinden sadece bir feribot yolculuğu uzaklıkta yer alıyor. Bununla birlikte, Norveç'teki en etkileyici fiyortları olan Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjord ve Geirangerfjord ülkenin batı kıyısında bulunuyor. On binlerce yıllık buzul erozyonu, fiyortları sanat eseri gibi eşsiz bir doğaya dönüştürmüş durumda. Sonuç ise, iki yanındaki sarp dağlar, mavi-yeşil sularıyla gürüldeyen şelaleler ve nefes kesen bir manzara!

 polonya gdansk gezilecek yerler

Gdańsk, Polonya

Kendi içinde bir mini devlet gibi olan Gdańsk, Polonya'nın diğer şehirlerinden ayrılan bir atmosfere sahip. Kentin 1235'teki resmi kuruluşundan bu yana, Teutonic Şövalyeleri, Polonya monarşi ve Prusya Konfederasyonu'nun egemenliği altında kalan Gdansk, halen en önemli Baltık liman kentlerinden biri olarak görülüyor. Dar orta çağ sokakları, Arnavut kaldırımlı pazar meydanlar ve tarihi rıhtımları ile Tarihi Kent Merkezi, kesinlikle büyüleyici. Gdańsk'ın zarif yapılarla kaplı tarihi caddeleri boyunca uzanan şirin kafeleri, kehribar dükkanları ve ilgi çekici müzelerinin yanı sıra, deniz kıyısındaki bira bahçelerinde keyifli vakit geçirebilir, teknelerle kenti su üzerinden izleyebilirsiniz.

 isveç stockholm

Stockholm, İsveç

Modern, dinamik ve sürekli değişen güzeller güzeli Stockholm'un eski şehri Gamla Stan, hikâye kitaplarından fırlamış kadar güzel. Avrupa'nın en büyüleyici tarihi merkezlerinden biri olan Gamla Stan’da heybetli saraylar, katedraller ve parke taşlı sokaklarda gezmenin keyfine doyamayacaksınız. 14 adaya yayılmış olmasına rağmen, şaşırtıcı derecede gezmesi kolay bir şehir olan Stockholm’de, köprüler hem yaya hem de araç trafiği ile adaların çoğunu birbirine bağlıyor. Stokholm'ün güzelliği ve moda anlayışı efsane. En ortalama kafe bile çekici mobilyalara, yemyeşil bahçelere, sofistike aydınlatmalara ve zengin dokulu duvar kaplamalarına sahip. Geleneksel İsveç yemekleri ise, kızarmış ringa balığı, köfte ve skagen ile leziz.

 finlandiya helsinki gezilecek yerler

Helsinki, Finlandiya

Baltık koyları, adaları, bulvarları ve arka sokakları, muhteşem mimarisi, ilgi çekici içki ve yemek mekanları ve çığır açan tasarımlarıyla Helsinki, Finlandiya’nın akıcı, fonksiyonel ve şık tasarımıyla ünlü kenti. İşlevsellik, ahşap mimari, Bizans-Rus, Neo-Rönesans ve Neo-klasik tarzların hepsi kentin dokusunu oluşturuyor. Helsinki’de ayrıca tekne turlarına katılabilir, takımada adalara gidebilir, plajları boyunca uzanan geniş parkları ve bahçelerinde yürüyüş yapabilirsiniz.

 danimarka kopenhag gezilecek yerler

Kopenhag, Danimarka

Danimarka'nın başkenti Kopenhag, alışveriş, kültür ve gece hayatı ile bir metropol olmak için yeterince büyük, samimi ve güvenli, bir yandan gezmek için yeterince küçük bir kent. İsveç ile sadece birkaç dakika uzaklıktaki Øresund Boğazı’na bakan, ana kara Avrupa ve İskandinavya arasında kültürel ve coğrafi bir bağlantı sağlayan Kopenhag, eski masalların gösterişli yeni mimariyle ve dünya standartlarında tasarımlarıyla harmanlandığı yer. Burası aynı zamanda, sıcak cazın Kopenhag'ın bodrum katındaki soğuk elektronik müzik ile karıştığı yer. Bir günde hepsini gördüğünüzü hissedeceksiniz, ancak aylarca kalsanız da her zaman keşfetmeye devam edeceksiniz.

 estonya tallinn gezilecek yerler

Tallinn, Estonya

Tallinn kendine has bir cazibeye sahip, gururlu bir Avrupa başkenti. Eski kiliseler, orta çağ sokakları ve soylu tüccarların evlerinin bulunduğu bölgenin yanı sıra canlı ama huzurlu, şahane bir fotojenik güzelliğe ve harika manzaralara sahip. Keyifli yemeklere ve canlı modern kültürüne hayran kalacağınız Tallinn'in birinci sınıf restoranları, atmosferik otelleri ve ziyaretçilerini memnun etmeyi bilen bir havası var. Estonya'nın başkenti Tallinn, Finlandiya Körfezi'nin güney sahilinde, Helsinki'nin sadece 70 km güneyinde yer alıyor. Şaşırtıcı derecede iyi korunmuş tarihi kentiyle 1997’de UNESCO Dünya Mirası Listesi'e kabul edilen Talinn, Zürich veya Cenevre'yi anımsatan büyük alışveriş caddeleri, daha büyük yollarla artık her zamankinden daha iyi durumda.

 letonya riga gezilecek yerler

Letonya, Riga

Letonya’nın başkenti Riga, tüm Baltık Ülkeleri'nin en yoğun nüfuslu şehri. 800'den fazla binanın Art Nouveau (Jugendstil) tarzı bir mimariye sahip olduğu Old Town (Vecrīga) ve şehir merkezi (Centrs) ile ünlü Riga'nın eski şehri, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Art Nouveau tarzı çiçekler ve mitolojik yaratıklar, süslü kapı ve pencereleri oymaları ile karmaşık bina cephelerinin bulunduğu bölge, II. Dünya Savaşı'nda Almanlar tarafından yok edildi ve 1990'ların sonunda yeniden inşa edilinceye kadar harabe halinde kaldı. Riga, gece hayatı ve Avrupa'dan ucuza ucuz uçuşlar sunan indirimli havayolları nedeniyle de popüler. Daugava Nehri’nin ikiye böldüğü kentin bir yanı, eski kenti, doğusu ise şehrin yeni merkezini oluşturuyor.

 litvanya trakai gezilecek yerler 

Bonus: Trakai Gölü ve Kalesi, Litvanya

İskandinav Rüyası ile göreceğiniz masal gibi 7 yerin haricinde ekstra 1 Euro dahi ödemeden ziyaret edebileceğiniz, Litvanya'nın tarihi başkenti ve göller şehri olarak bilinen Trakai Kasabası, tüm Doğu Avrupa'daki türünün tek örneği olan eşsiz bir kaleye sahip. 1410 yılında inşa edilmiş, dört tarafı da sularla çevrili olan ve Trakai Adası Kalesi olarak bilinen yapı, bir hapishane olarak kullanıldı. Gotik tarzın inanılmaz bir mimari örneği olan yapı, günümüzde birçok konser, etkinlik ve festivale ev sahipliği yapıyor. Trakai Adası Kalesi Litvanya'nın şimdiye kadarki en güzel tarihi eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Heyecan verici ve şaşırtıcı doğal güzelliklere sahip, her görende hayranlık uyandıran İskandinav ve Baltık ülkelerini Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile ziyaret edebilir, bu sıra dışı toprakları keşfe çıkabilirsiniz!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP